Pompy paliwa

Pompa paliwaPompa paliwa to jeden z elementów samochodu, w którym również dochodzi do awarii. Jej podstawową funkcją jest przesyłanie paliwa do systemu zasilania auta, a więc pompa paliwowa bierze czynny i bardzo istotny udział w całym procesie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. W iParts.pl znajdziesz największa ofertę pomp paliwa do praktycznie każdego modelu i marki współczesnego samochodu. O ich najwyższej jakość świadczy nasz współpraca z największymi i najbardziej renomowanymi producentami tego rodzaju asortymentu.

Pompa paliwa w samochodzie

Pompa paliwa stanowi integralny element układu paliwowego. Odpowiedzialna jest przede wszystkim za dostarczanie paliwa do układu zasilania oraz zapewnienie jego właściwego ciśnienia. We współcześnie produkowanych samochodach seryjnie montowane są elektryczne pompy paliwa, które zastąpiły stosowane dotąd mechaniczne pompy membranowe. W zależności od miejsca położenia wyróżnia się ich dwa główne rodzaje: elektryczne pompy paliwa mogą znajdować się bezpośrednio w zbiorniku paliwa (pompy zanurzeniowe) lub tuż pod zbiornikiem (pompy liniowe). Za zasilanie pompy paliwa odpowiedzialny jest przekaźnik. W silnikach wysokoprężnych pompy paliwa napędzane są przez wał rozrządu.

Sposób działania pompy paliwa

Najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem stosowanym w większości współczesnych samochodów są tzw. wewnątrzzbiornikowe pompy paliwa, nazywane często niskociśnieniowymi. Głównym zadaniem pompy tego typu jest wyciąganie ze zbiornika oraz transportowanie paliwa do układu zasilania. Niskociśnieniowa pompa paliwa wytwarza w nowoczesnych samochodach ciśnienie paliwa dochodzące nawet do 8 barów. To ciśnienie mierzone jest na wyjściu z pompy paliwa. Najczęściej wykorzystywane obecnie urządzenia to wirnikowe pompy paliwa, przez które przepływa wewnątrz paliwo. Łopatki takiej pompy tworzą ruch wirowy, a benzyna przepływa wokół jednostki napędowej. Zwiększanie ciśnienia paliwa powoduje otwieranie zaworu zwrotnego, a paliwo trafia do przewodu paliwowego. Takie rozwiązanie zapewnia nie tylko dostarczenie benzyny do układu zasilającego, ale również zapewnia smarowanie oraz odpowiednie chłodzenie pompy.

Typowe usterki pompy paliwa w samochodzie

Warto systematycznie kontrolować poziom ciśnienia wytwarzany przez pompę paliwa. Pozwoli to nam niekiedy uniknąć poważnych awarii oraz sporych wydatków wiążących się z awariami układu paliwowego. Typowymi objawami nieprawidłowego działania pompy paliwowej lub jej uszkodzenia są przede wszystkim – spadek mocy przy jednoczesnym wzroście obciążenia jednostki napędowej czy też przerwanie pracy silnika oraz brak możliwości jego ponownego uruchomienia. Powodem złej pracy wewnątrzzbiornikowej pompy paliwa może być również zanieczyszczenie zbiornika paliwa brudem lub korozją, a także niesprawne połączenia elektryczne lub zbyt niskie napięcie podawane do pompy na skutek przegrzania styków.

Popularni producenci pomp paliwa

  • Bosch
  • Pierburg
  • Airtex
  • Valeo
  • Meat&Doria
  • Magneti Marelli
  • Febi Bilstein

Jesteś zainteresowany kupnem pompy paliwa do swojego auta? Jeśli tak, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu wersję silnikową.

Powiązane kategorie produktowe

W sklepie internetowym iParts.pl można znaleźć pompy paliwa do niemal wszystkich marek samochodów. Posiadamy wyłącznie najwyższej jakości podzespoły pochodzące od renomowanych producentów. Zarówno pompa paliwa benzyna, jak i pompa paliwa diesel, które znajdziesz w sklepie internetowym iParts.pl, są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

Jeśli napotkasz na problemy z doborem właściwej pompy paliwa lub po prostu zechcesz zasięgnąć porady eksperta - skontaktuj się z nami!

Najpopularniejsi producenci

Pompa paliwa SIDAT
Pompa paliwa MEAT & DORIA
Pompa paliwa HOFFER
Pompa paliwa BOSCH
Pompa paliwa ERA
Pompa paliwa DELPHI
Pompa paliwa MAGNETI MARELLI
Pompa paliwa HITACHI
Pompa paliwa LUCAS

FAQ

Jaka jest cena pompy paliwa?

W sklepie można znaleźć szeroki wybór pomp paliwa dopasowanych do wielu popularnych modeli samochodów. Wyróżniamy kilka rodzajów pomp, przy czym równie ważna jest jej odpowiednia wydajność. Pompa paliwa kosztuje od 130 do ponad 900 zł, a cena jest zależna od zastosowanego rozwiązania.

Kiedy wymienić pompę paliwa?

Pompę paliwa powinniśmy wymienić w sytuacji, kiedy ulegnie ona zatarciu. Warto pamiętać, że pompa jest chłodzona, które przez nią przepływa. Jeżeli przewód lub inny jej element zostanie zatkany w sposób uniemożliwiający przepływ paliwa może dojść do jej przegrzania i uszkodzenia.

Jak sprawdzić pompę paliwa?

Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie czy pompa paliwa działa jest słuchanie, czy działa. Wystarczy włączyć zapłon, w większości samochodów powinna się natychmiast uruchomić i nasłuchiwać jej działania. Pracująca pompa wydaje z siebie charakterystyczny dźwięk. W nowoczesnych samochodach jest on bardzo cichy i trzeba to wziąć pod uwagę.

Gdzie znajdę pompę paliwa w moim samochodzie?

Pompa paliwa znajduje się w zbiorniku paliwa. Jest montowana w jego najwyżej położonym punkcie. Najłatwiejszy do niej dostęp można zyskać zdejmując siedzisko tylnej kanapy i zaglądając pod wykładzinę.

Jakie mogą być powody uszkodzenia pompy paliwa?

Pompa paliwa może ulec uszkodzeniu w sytuacji, gdy zostaną zatkane przewody doprowadzające do niej paliwo. Na jej żywotność ma wpływ oczywiście jakość i rodzaj wybieranego przez nas paliwa, a także ilość zanieczyszczeń znajdujących się w zbiorniku.

Jak rozpoznać awarię pompy paliwa?

Awaria pompy paliwa przeważnie objawia się przez problem z uruchomieniem silnika lub gwałtownymi spadkami mocy podczas jazdy, szczególnie w czasie przyspieszania.