Chłodnice paliwa - diesel i benzyna

Czy benzyna lub olej napędowy potrzebują specjalnego systemu chłodzenia? Dla wielu kierowców może to być zaskoczeniem, ale tak! Za co właściwie odpowiada chłodnica paliwa? Jak sama nazwa wskazuje, jest to urządzenie, którego głównym zadaniem jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury paliwa. Taki system jest szczególnie pożądany zwłaszcza latem. Jednak rozwiązanie to ma jeszcze inne zalety. 

Chłodniczka benzyny w samochodzie

Chłodzenie paliwa w samochodzie zapewnia benzynie optymalną temperaturę przed jej powrotem do zbiornika z pompy wtryskowej. Szczególnie w okresie letni, w czasie wysokich, dodatnich temperatur, taki system chłodzący najbardziej przydaje się samochodom z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Chłodniczka paliwa jest w stanie zapobiec wówczas przegrzaniu, a w skutek tego nadmiernemu odparowaniu paliwa, co ma z kolei znaczący wpływ na zużycie paliwa w samochodzie.

Zasada działania systemu chłodzenia paliwa

Chłodnica paliwa to w zasadzie urządzenie bardzo podobne do standardowego wymiennika ciepła. Wtrysk benzyny może się odbywać przy dużej temperaturze oraz ciśnieniu dochodzącym nawet do 2500 barów. Nadmiar paliwa, który nie trafił do komory spalania, jest następnie zawracany do zbiornika przez oddzielny przepływ zwrotny. Podczas tego powrotu nadmiar rozgrzanej benzyny jest chłodzony przez wymiennik ciepła chłodnicy paliwa. Dzięki temu paliwo zyskuje optymalną temperaturę, przez co nie może już odparować, nawet jeżeli temperatura zewnętrzna jest bardzo wysoka. Co istotne, paliwo kurczy się, gdy ostygnie. Może to zapewniać dodatkowe korzyści, np. pod względem większej pojemności zbiornika.

Co daje chłodzenie paliwa w samochodzie?

Chłodnica paliwa Diesel, jako wysokowydajny układ chłodzenia, pozwala osiągnąć wyższą gęstość paliwa, a tym samym lepszą wydajność pracy jednostki napędowej, w tym większą moc i jednocześnie mniejsze zużycie benzyny. Możliwe jest również obniżenie temperatury wtrysku w komorze spalania, co znacząco wpływa na mniejsze obciążenie silnika, dysz wtryskowych oraz pierścieni tłokowych.

Skuteczne chłodzenie paliwa to także sprawniejsze i czystsze spalanie, a co za tym idzie również lepszy transport gazów wydechowych i niższe wartości NOx/HC/CO. Chłodnice paliwa mają uniwersalne zastosowanie i mogą być wykorzystywane we wszystkich silnikach spalinowych. Nie ma znaczenia, czy jednostka napędzana jest benzyną, olejem napędowym czy gazem. Takie rozwiązanie jest szeroko stosowane zwłaszcza w sportach motorowych, gdzie samochody dysponują ogromną mocą i dużym momentem obrotowym.

Sklep iParts.pl to dostęp do milionów części renomowanych producentów asortymentu motoryzacyjnego. Jeżeli interesuje Cię wysokiej jakości chłodniczka paliwa w atrakcyjnej cenie, iParts.pl to dobry wybór. Zapewniamy wsparcie techniczne, szybką obsługę i natychmiastową realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Chłodnica paliwa PRASCO
Chłodnica paliwa BEHR HELLA SERVICE
Chłodnica paliwa HELLA
Chłodnica paliwa AVA QUALITY COOLING
Chłodnica paliwa MAHLE
Chłodnica paliwa AKS DASIS
Chłodnica paliwa VEMO
Chłodnica paliwa NRF