Przewody paliwa samochodowe

Spośród wielu elementów i podzespołów samochodowych odgrywających istotną rolę zarówno pod katem eksploatacyjnym, jak i w zakresie bezpieczeństwa, przewody paliwowe plasują się w ścisłej czołówce takiego zestawienia. Jednak najczęstszą przyczyną pożarów pojazdów, obok zwarć instalacji elektrycznych, jest pęknięcie lub nieszczelność tychże przewodów paliwowych. Nawet niewielka ilość paliwa, która trafi na rozgrzany silnik, może natychmiast spowodować zapłon. Dlatego tak ważna jest jakość węzy paliwowych oraz ich systematyczne kontrolowanie.

Przewód paliwowy w samochodzie

Ze względu na rodzaj użytego materiału, przewody paliwowe można podzielić na metalowe, plastikowe oraz gumowe. Można je również sklasyfikować jako przewód paliwowy sztywny oraz przewód paliwowy elastyczny. Węże paliwowe gumowe mają najczęściej założone dodatkowe wzmocnienia w postaci stalowych koszulek siatkowych, które mają zabezpieczać przewód przed wszelkimi zewnętrznymi uszkodzeniami mechanicznymi. Z kolei przewody metalowe, które bardzo przypominają pod względem budowy przewody hamulcowe, są umieszczane pod płytą podłogową samochodu z uwagi na ich wytrzymałość na możliwe uszkodzenia powodowane przez kamienie, gałęzie oraz inne przedmioty leżące często na drodze. W innych przypadkach stosuje się plastikowy przewód paliwowy elastyczny, dzięki któremu cała instalacja nie jest narażona na drgania wywoływane przez pacę jednostki napędowej oraz nierówności drogowe. W tego typu przewodach użyte do ich budowy tworzywo sztuczne musi spełniać rygorystyczne normy pod kątem odporności na działanie różnego rodzaju substancji znajdujących się w paliwie lub mogących się w nim znaleźć. Taki przewód paliwowy nie może być również podatny na elektryzowanie się, a jego ścianki muszą się charakteryzować wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.

Typowe usterki przewodów paliwowych w samochodzie

Wszelkie połączenia przewodów paliwowych muszą być szczelne. Ma to szczególne znaczenie w jednostkach napędowych z wtryskiem paliwa. Przewody paliwowe do samochodu nawet z najmniejszymi nieszczelnościami mogą doprowadzić do zasysania przez nie powietrza i w efekcie do zapowietrzenia całej aparatury wtryskowej. Należy pamiętać, aby zaciski stosowane jako mocowania końcówek przewodów nie miały żadnych ostrych krawędzi ani nierówności, które mogłyby uszkodzić przewód i doprowadzić do jego nieszczelności. Wymieniając przewody paliwa na nowe nie należy stosować jakichkolwiek przypadkowych węży, lecz wyłącznie specjalne, mające odpowiednie atesty przewody.

Popularni producenci przewodów paliwowych

  • Febi Bilstein
  • Meyle
  • Topran
  • SWAG
  • Sasic
  • Klokkerholm
  • AKS DASIS
  • DT

Można by pomyśleć, że tani przewód paliwowy nie gwarantuje bezpieczeństwa użytkowania oraz odpowiedniego poziomu wydajności jednostki napędowej. Nic bardziej mylnego. Taki przewód może być i tani, i wytrzymały, a tym samym bezpieczny. W iParts.pl znajdziesz najwyższej jakości węże paliwowe sprowadzane od czołowych producentów samochodowych układów paliwowych w najniższej rynkowej cenie.

W iParts.pl znajdziesz zarówno fabrycznie nowy przewód paliwowy elastyczny, jak i przewód paliwowy sztywny w doskonałej cenie do każdego modelu samochodu. Zapewniamy profesjonalną pomoc w doborze odpowiedniego elementu, najwyższa jakość wszystkich produktów oraz szybka realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Przewody sztywne i elastyczne ORIGINAL IMPERIUM
Przewody sztywne i elastyczne VAICO
Przewody sztywne i elastyczne Metalcaucho
Przewody sztywne i elastyczne AKRON-MALÒ
Przewody sztywne i elastyczne TRUCKTEC AUTOMOTIVE
Przewody sztywne i elastyczne JP GROUP
Przewody sztywne i elastyczne FEBI BILSTEIN
Przewody sztywne i elastyczne SWAG
Przewody sztywne i elastyczne TOPRAN