Przewody paliwa samochodowe

Spośród wielu elementów i podzespołów samochodowych odgrywających istotną rolę zarówno pod katem eksploatacyjnym, jak i w zakresie bezpieczeństwa, przewody paliwowe plasują się w ścisłej czołówce takiego zestawienia. Jednak najczęstszą przyczyną pożarów pojazdów, obok zwarć instalacji elektrycznych, jest pęknięcie lub nieszczelność tychże przewodów paliwowych. Nawet niewielka ilość paliwa, która trafi na rozgrzany silnik, może natychmiast spowodować zapłon. Dlatego tak ważna jest jakość węzy paliwowych oraz ich systematyczne kontrolowanie.

Przewód paliwowy w samochodzie

Ze względu na rodzaj użytego materiału, przewody paliwowe można podzielić na metalowe, plastikowe oraz gumowe. Można je również sklasyfikować jako przewód paliwowy sztywny oraz przewód paliwowy elastyczny. Węże paliwowe gumowe mają najczęściej założone dodatkowe wzmocnienia w postaci stalowych koszulek siatkowych, które mają zabezpieczać przewód przed wszelkimi zewnętrznymi uszkodzeniami mechanicznymi. Z kolei przewody metalowe, które bardzo przypominają pod względem budowy przewody hamulcowe, są umieszczane pod płytą podłogową samochodu z uwagi na ich wytrzymałość na możliwe uszkodzenia powodowane przez kamienie, gałęzie oraz inne przedmioty leżące często na drodze. W innych przypadkach stosuje się plastikowy przewód paliwowy elastyczny, dzięki któremu cała instalacja nie jest narażona na drgania wywoływane przez pacę jednostki napędowej oraz nierówności drogowe. W tego typu przewodach użyte do ich budowy tworzywo sztuczne musi spełniać rygorystyczne normy pod kątem odporności na działanie różnego rodzaju substancji znajdujących się w paliwie lub mogących się w nim znaleźć. Taki przewód paliwowy nie może być również podatny na elektryzowanie się, a jego ścianki muszą się charakteryzować wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne.

Typowe usterki przewodów paliwowych w samochodzie

Wszelkie połączenia przewodów paliwowych muszą być szczelne. Ma to szczególne znaczenie w jednostkach napędowych z wtryskiem paliwa. Przewody paliwowe do samochodu nawet z najmniejszymi nieszczelnościami mogą doprowadzić do zasysania przez nie powietrza i w efekcie do zapowietrzenia całej aparatury wtryskowej. Należy pamiętać, aby zaciski stosowane jako mocowania końcówek przewodów nie miały żadnych ostrych krawędzi ani nierówności, które mogłyby uszkodzić przewód i doprowadzić do jego nieszczelności. Wymieniając przewody paliwa na nowe nie należy stosować jakichkolwiek przypadkowych węży, lecz wyłącznie specjalne, mające odpowiednie atesty przewody.

Popularni producenci przewodów paliwowych

  • Febi Bilstein
  • Meyle
  • Topran
  • SWAG
  • Sasic
  • Klokkerholm
  • AKS DASIS
  • DT

Można by pomyśleć, że tani przewód paliwowy nie gwarantuje bezpieczeństwa użytkowania oraz odpowiedniego poziomu wydajności jednostki napędowej. Nic bardziej mylnego. Taki przewód może być i tani, i wytrzymały, a tym samym bezpieczny. W iParts.pl znajdziesz najwyższej jakości węże paliwowe sprowadzane od czołowych producentów samochodowych układów paliwowych w najniższej rynkowej cenie.

W iParts.pl znajdziesz zarówno fabrycznie nowy przewód paliwowy elastyczny, jak i przewód paliwowy sztywny w doskonałej cenie do każdego modelu samochodu. Zapewniamy profesjonalną pomoc w doborze odpowiedniego elementu, najwyższa jakość wszystkich produktów oraz szybka realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Przewody sztywne i elastyczne ORIGINAL IMPERIUM
Przewody sztywne i elastyczne GATES
Przewody sztywne i elastyczne METZGER
Przewody sztywne i elastyczne VAICO
Przewody sztywne i elastyczne Metalcaucho
Przewody sztywne i elastyczne AKRON-MALÒ
Przewody sztywne i elastyczne Dr.Motor Automotive
Przewody sztywne i elastyczne SIDAT
Przewody sztywne i elastyczne TRUCKTEC AUTOMOTIVE

FAQ

Kiedy wymieniać przewody paliwowe?

Choć nieszczelność przewodów paliwowych jest wystarczającą przesłanką do ich wymiany, niekiedy zdarza się, że lekkie uszkodzenia węży są naprawiane, co jest jednak rozwiązaniem tymczasowym. W przypadku pojawienia się na przewodzie niepokojących zmian w postaci np. nietypowych zagięć, wybrzuszeń czy łuszczenia się zewnętrznej warstwy przewodu, wówczas konieczna jest natychmiastowa jego wymiana.

Podczas wymiany przewodów paliwowych należy pamiętać o doborze takich elementów, które zagwarantują poprawną pracę silnika przez długi czas. Oznacza to, że przewody nie mogą być przypadkowe, a zastąpienie oryginalnych części dowolnym wężykiem bez odpowiednich atestów jest zagrożeniem dla samochodu oraz korzystających z niego osób.

Jakie przewody paliwowe do samochodu?

W nowoczesnych samochodach przewody paliwowe gumowe są zastępowane przez przewody paliwowe metalowe lub wykonane z tworzyw sztucznych niewrażliwych na wysokie temperatury oraz kontakt z samym paliwem. Choć przewody paliwowe plastikowe są mniej odporne na uszkodzenia, ich niewątpliwą zaletą jest bardzo duża elastyczność. Przy wyborze przewodów paliwowych należy przede wszystkim kierować się marką i modelem samochodu oraz zaleceniami producenta w tym zakresie.

Jak sprawdzić przewody paliwowe w Dieslu?

Jedną z metod sprawdzenia szczelności układu paliwowego w Dieslu jest podłączenie do instalacji przezroczystego przewodu paliwowego. Należy także nałożyć opaski zaciskowe, po czym uruchomić silnik. Dzięki przezroczystemu przewodowi możemy zaobserwować, czy w przepływającym paliwie znajdują się pęcherzyki powietrza.

Ile kosztuje przewód paliwowy?

Ceny przewodów paliwowych są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Na koszt takiego zakupu wpływa m.in. rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane (tworzywo sztuczne, guma, metal), producenta, modelu samochodu czy skomplikowania budowy. Najtańsze przewody z tworzywa sztucznego można kupić już za 20-25 PLN. Najdroższy pojedynczy przewód może kosztować nawet ponad 200 PLN.

Jaki jest średnia cena wymiany przewodów paliwowych?

Koszt wykonania usługi wymiany przewodów paliwowych waha się w granicach od 20 PLN do ponad 200 PLN. Średni koszt takiej usługi to 96 PLN. Pamiętajmy jednak, że na ostateczną cenę usługi wpływa wiele czynników m.in. marka i model auta, poziom skomplikowania czynności i lokalizacja podzespołów wymagających wymiany lub naprawy. Dlatego do całkowitej ceny realizacji usługi wymiany przewodów paliwowych należy doliczyć ewentualne koszty części zamiennych.