Wybierz model samochodu marki Mini

Znajdź części do swojego Mini w iParts.pl

Mini to legendarna, brytyjska marka samochodów produkowana od 1959 roku do 2000 roku. Wraz z początkiem XXI wieku Mini zostało z powodzeniem zastąpione przez MINI. O sukcesach starej marki Mini najlepiej świadczy fakt, że pierwszy model w historii tego koncernu stał się prawdziwą legendą lat 60. XX wieku. W prestiżowym plebiscycie na najbardziej kultowy pojazd minionego stulecia zajął drugie miejsce, przegrywając wyłącznie z Fordem T. 

Pierwsza generacja Mini oznaczona jako Mk1 produkowana była w wielu krajach całego świata – przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, ale oprócz tego także w Hiszpanii, Australii, Belgii, Chile, Jugosławii, Portugalii, RPA, Urugwaju, Włoszech oraz Wenezueli. Samochód ten tworzony był w wielu różnych wersjach nadwoziowych – oprócz typowego hatchbacka także m.in. jako kombi, van oraz pick-up. W późniejszych latach zaprezentowane zostały sportowe odmiany auta o oznaczeniach Cooper oraz Cooper S. Auta te mają także ogromny udział w historii rajdów – Mini było w stanie odnosić sukcesy na wielu trasach całego świata, wygrywając trzykrotnie legendarny Rajd Monte Carlo. W 1994 roku Mini zostało przejęte przez BMW, które postanowiło wykupić udziały upadającej wówczas firmy Rover (w której skład wchodziło właśnie Mini). Przez kolejne 6 lat ani Rover, ani Mini nie było w stanie przynosić zysków niemieckiemu producentowi, przez co zadecydowano o zaprzestaniu produkcji. 

Ostatnie, "stare" Mini opuściło taśmy produkcyjne w październiku 2000 roku. BMW nie zrezygnowało jednak całkowicie z produkcji tych aut – postanowiło odświeżyć markę, nadając jej nazwę MINI. Wprowadzenie jej na rynek spotkało się z wieloma skrajnymi reakcjami, przeważnie negatywnymi. Miłośnicy tej legendarnej marki – starego Mini twierdzą, że auta z lat 60. XX w. w delikatnie unowocześnionej formie mogłyby być sprzedawane aż do dziś. Nowe MINI są produkowane w nawiązaniu do swoich poprzedników. Mimo, że auta są dużo większe i o wiele nowocześniejsze posiadają jednak podobne nazwy – np. Cooper, Coopers S. 

Potrzebujesz części do swojego samochodu? Skontaktuj się z nami!

iParts.pl - KontaktiParts.pl - Zalety