Klocki hamulcowe – zużycie, objawy, wymiana

Data:

Każdy kierowca wie, że układ hamulcowy to jeden z najważniejszych systemów mechanicznych w całym aucie. Od jego sprawności zależy bezpieczeństwo podróżujących a także pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Za kluczowy element układu uznaje się klocki hamulcowe. Dlaczego?

Klocki hamulcowe to integralny element hamulców tarczowych, co przekłada się na sprawne działanie całego systemu hamulcowego. Podstawowe zadanie klocków to bezpieczne i efektywne zatrzymanie samochodu.

Rozpoznanie zużycia klocków

Najczęstszy objaw zużycia, który kojarzy niemal każdy doświadczony kierowca to charakterystyczne, bardzo głośne piszczenie podczas hamowania. Pisk generowany jest na skutek ocierania się metalowego czujnika o tarczę i wydawany przez akustyczny czujnik zużycia klocków hamulcowych w samochodzie.

Niektóre pojazdy zostały z kolei wyposażone w elektryczne czujniki zużycia hamulców, które w nieco przyjemniejszy sposób sygnalizują kierowcy konieczność wizyty u mechanika i wymiany klocków hamulcowych. Niezależnie od rodzaju rozpoznania, należy jak najszybciej wymienić klocki na nowe, bo tylko wtedy jazda będzie bezpieczna.

Profilaktyka leczy – klocki także

Regularna kontrola klocków hamulcowych nie zaszkodzi, tym bardziej, że ustalenie grubości okładziny ciernej nie należy do trudnych. Doskonała okazja to m.in. sezonowa wymiana opon. Ponadto można podjechać na warsztat i zlecić kontrolę mechanikowi. Podstawowa zasada jest taka, że jeżeli grubość okładzin zbliża się do 3-4 mm, należy jak najszybciej wymienić klocki hamulcowe na nowe.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Dobry wybór to podstawa

Prawidłowy dobór klocków to połowa sukcesu. Po pierwsze, ma to wpływ na styl jazdy kierowcy, a po drugie, na stan m.in. tarcz, a co za tym idzie i kolejnych elementów układu hamulcowego, które tworzą cały mechanizm. Zastosowanie kompatybilnego zamiennika sprawi, że nie będziemy mieli problemów z hamowaniem oraz ew. szybszym zużyciem poszczególnych elementów układu hamulcowego.

Zalecenia producenta auta

By dobrać odpowiednie klocki hamulcowe do samochodu nie musimy znać się na motoryzacji. Wystarczy zajrzeć do instrukcji obsługi samochodu, gdzie znajdziemy wszelkie informacje względem układu hamulcowego, w tym klocków. Producent podaje tam wytyczne względem interwałów wymian oraz kompatybilnych modeli.

Nie zapominajmy też, że podczas zakupu zaleca się wybór sprawdzonych marek od zaufanych dystrybutorów. Zastosowanie taniego zamiennika z nieznanego źródła z pewnością niczym dobrym nie wróży i naraża kierowcę na konieczność ponownej wymiany klocków i to w stosunkowo niedługim odstępie czasu.


Komentarze

Dobre klocki to podstawa
Tomek
,
26.02.2020
Odpowiedz
Na czym jak na czym, ale na klockach raczej nie proponuję oszczędzać.
Klocki hamulcowe
Rico
,
19.06.2017
Odpowiedz
Jako początkujący kierowca, przydadzą mi się te informacje przy dobieraniu klocków hamulcowych. Wiem teraz kiedy je wymienić. Bardzo fajny artykuł.
Klocki hamulcowe
Kowalsky
,
30.01.2017
Odpowiedz
Kupiłem jakiś czas temu klocki hamulcowe w tym sklepie internetowym i muszę przyznać, że są bardzo dobre i sprawują się znacznie lepiej od tych poprzednich.Dobre klocki hamulcowe to podstawa bezpiecznej jazdy.
Polecam sklep!
Edward
,
24.11.2016
Odpowiedz
Ostatnio kupiłem sobie nowe klocki i tarcze hamulcowe w sklepie internetowym iParts i jestem bardzo zadowolony z jakości usługi oraz produktu. Wszystko przyszło na drugi dzień i towar zgodny z opisem. Polecam sklep!

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.