Co wspólnego mają ze sobą cena akumulatora oraz data jego produkcji? Liczne przykłady pokazują nam, że bardzo wiele. Nie dajcie się zwieść niezwykłym okazjom i markowym akumulatorom w zaskakująco niskiej cenie. Te zwykle mają gdzieś ukryty, bardzo ostry haczyk.

Niedawno dostaliśmy maila od jednego z naszych klientów, który domagał się od nas odpowiedzi na jedno bardzo ważne pytanie. Szukałem nowego akumulatora – pisze Marcin z Pucka – bo mój stary kompletnie już zaniemógł. Zależało mi na baterii dobrej firmy, z co najmniej średniej półki, ale też nie zamierzałem szaleć z wydatkami. Zacząłem więc poszukiwania od portali aukcyjnych, o których słyszałem, że można tam znaleźć naprawdę niezłe okazje. I faktycznie, dość szybko trafiłem na akumulator, który pasował mi pod każdym względem. Charakterystyka się zgadza, tak samo jak wymiary. No i cena fajna. Z ciekawości wszedłem zaraz na Waszą stronę, żeby sprawdzić, jak to tu wygląda. Wchodzę, i co widzę? Ten sam akumulator, dokładnie ten sam, jest o dobre 100 zł droższy. Sprawdzam na w innym sklepie – droższy prawie o 200 zł! Zaglądam na stronę jednej z większych hurtowni? Tam jest drożej „zaledwie” o 150. O co tu chodzi? Jak wyjaśnicie takie różnice w cenach? Mam rozumieć, że to jakaś zmowa cenowa, czy inny skok na kasę?

Drogi Marcinie i Wy, wszyscy nasi czytelnicy, podobne pytania kierowane są do nas regularnie i regularnie odpowiadamy na nie w ten sam sposób. Czasem nawet prosimy o namiar na tę „świetną” okazję, tylko po to, aby po raz kolejny przekonać się, że mieliśmy rację. Wszystkie te oferty są atrakcyjne cenowo, ale tylko pozornie. A haczyk, który się w nich kryje, często ma na imię „data produkcji akumulatora”. O co tu chodzi?

Ile wynosi przeciętna żywotność akumulatora samochodowego? Dlaczego data produkcji akumulatora jest tak istotna?

Akumulator CENTRA PLUS ** 74Ah 680A CB740

Akumulator CENTRA PLUS ** 74Ah 680A CB740

Faktem powszechnie znanym, wynikającym raczej z praktyki i doświadczeń, niż z jakichkolwiek wyliczeń, jest to, iż przeciętna żywotność akumulatora samochodowego wynosi od 3 do 5 lat. Oczywiście, są przypadki i są akumulatory, które temu przeczą. Zdarzają się baterie, które są w stanie przepracować co najwyżej jeden pełny rok, są też i takie, które wytrzymują nawet lat 10. Wszystko zależy od:

  • marki akumulatora, a więc i od jego jakości,
  • od sposobu jego codziennej eksploatacji,
  • od sposobu konserwacji i okresowych przeglądów.

Średnia jednak nadal pozostaje taka sama i według niej akumulator samochodowy po 5 latach pracy ma prawo odmówić dalszej współpracy. Czy chodzi tu o 5 lat od momentu jego zainstalowania? Otóż, niekoniecznie. W teorii akumulator nie powinien starzeć się równie szybko, jeśli jest prawidłowo przechowywany, jednak w praktyce wyłącznie najlepsze sklepy motoryzacyjne są w stanie zapewnić im te prawidłowe warunki. Dla reszty akumulatorów chodzi tu raczej o 5 lat od daty ich produkcji. I właśnie dlatego data produkcji akumulatora samochodowego jest tak istotna.

W przypadku opisywanym przez naszego czytelnika to właśnie data produkcji akumulatora była wspominanym haczykiem. Akumulator, owszem był nieużywany, ale nie był nowy. Miał za sobą ponad rok leżenia w magazynie lub w prywatnym garażu, w bliżej nieokreślonych warunkach. Jak wygląda jego sprawność w tej chwili? Któż to może wiedzieć! Co więcej, często gwarancja producenta na wytwarzane przez niego akumulatory wynosi 2 lata. W przypadku baterii, która ma już za sobą 1,5 roku, pozostanie wam jakieś pół roku tej gwarancji. Wszystko to razem uzasadnia niską, „okazyjną” cenę akumulatora, co nie znaczy wcale, że zakup taki byłby zakupem opłacalnym. Chcecie mieć pewność i gwarancję? Kupujcie u sprawdzonych dostawców. Z naszej strony możemy Was jedynie zapewnić, że na iParts.pl nie znajdziecie akumulatorów z przeszłością lub z niepewnego źródła. A i jeśli chodzi o ceny, to i w tym aspekcie niewielu może się z nami równać.

Jak sprawdzić datę produkcji akumulatora? W jaki sposób należy rozkodować informację zamieszczoną na akumulatorze?

Akumulator VARTA SILVER dynamic 77Ah 780A

Akumulator VARTA SILVER dynamic 77Ah 780A

Data produkcji każdego akumulatora powinna być zamieszczona gdzieś na jego obudowie. Zdarzają się przypadki, że producent po prostu wybija ją w wyraźny sposób gdzieś w widocznym miejscu, jednak najczęściej trzeba jej szukać ukrytą w numerze seryjnym. Każda marka ma własny sposób zapisywania tej daty produkcji, dlatego aby dowiedzieć się, z którego roku pochodzi dany akumulator, niezbędne są:

  • wiedza o tym, w jaki sposób wybrany producent zapisuje datę produkcji baterii samochodowej;
  • tablica deszyfrująca zapis umieszczony w numerze seryjnym akumulatora.

Informacje o tym, gdzie i czego szukać, bez problemu znajdziecie w internecie. Tam też możecie wyszukać wspominane tablice, które niezbędne są do odczytania roku oraz miesiąca produkcji akumulatora. Pamiętajcie jednak, że sama data produkcji akumulatora to nie jest jedyny wskaźnik umożliwiający określenie daty jego ważności. Tak naprawdę na żywotność akumulatora wpływ ma całkiem sporo czynników, z których każdy może ją dramatycznie wprost skrócić. I tak, nie każdy akumulator czekający na swojego odbiorcę przez kilka miesięcy musi być akumulatorem słabszym od tego, który właśnie wyjechał z fabryki. Miejsce i sposób jego przechowywania mają tu duże znaczenie, a jeszcze większe znaczenie ma obsługa takiego nowego akumulatora. Jeśli ktoś wie, jak z bateriami postępować – a my, w iParts.pl, wiemy to doskonale – jest w stanie utrzymać je w doskonałym stanie przez dłuższy czas.