Kierowco, masz wybór! Wymiana wahacza, to kolejna czynność, którą można wykonać samodzielnie, we własnym garażu. Można zaoszczędzić na wymianie. W zasadzie wystarczy odrobina wolnego czasu i chęci, by dokonać wymiany wahacza we własnym zakresie. Jak wymienić wahacz w samochodzie?

Zanim rozpoczniecie pracę warto polać wszystkie śruby WD40, który oczyści ich powierzchnię i ułatwi odkręcenie. Na początek należy unieść samochód na podnośniku i zdjąć koło, oczywiście po jego wcześniejszym poluzowaniu. Wówczas można odkręcić śrubę sworznia, do czego będzie potrzebny klucz 17. W celu wybicia sworznia ze zwrotnicy trzeba będzie użyć młotka, najlepiej gumowego. Niestety, może okazać się to stosunkowo trudne, ale po kilku mocniejszych uderzeniach powinno udać się oddzielić obydwa elementy.

Sworzeń zostawiamy. Odkręcony i opuszczony wahacz powinien wyjść bez problemu. Kolejnym krokiem będzie demontaż pozostałych mocowań wahacza. Tył trzeba odkręcić za pomocą klucza 17, a środkowe mocowanie wymaga skorzystania z dwóch płaskich kluczy 10. Montaż należy przeprowadzić w odwrotnej kolejności tj. najpierw montujemy tylne mocowanie, następnie środkowe i na końcu celujemy sworzniem w otwór zwrotnicy. Pamiętajcie, że jeżeli zauważycie, że drugi wahacz jest w kiepskim stanie, to nie zwlekajcie z wymianą. Warto sprawdzić także stan sworzni wahacza i ewentualnie zamontować nowe, jeżeli zajdzie taka potrzeba. W celu ustawienia zbieżności najlepiej udać się do najbliższej stacji kontroli pojazdów.