Zakup tarcz hamulcowych najczęściej polega na określeniu, w jakim modelu auta mają zostać zamontowane oraz czy powinny to być tarcze pełne, wentylowane, nacinane czy jeszcze inne. Bardzo często zupełnie zapominamy o wszystkich parametrach technicznych tarcz. Czy słusznie? Co możemy z tych właśnie parametrów wywnioskować?

Wchodząc na stronę naszego sklepu iParts.pl i poszukując dla siebie tarcz hamulcowych, macie kilka możliwości wyszukania tych odpowiednich. Możecie np.:

  • skorzystać z naszej wyszukiwarki części samochodowych (główna strona sklepu),
  • wejść w kategorię „Tarcze hamulcowe” i przeszukać jej zawartość,
  • wyszukać tarcze po numerze VIN (najlepiej w tym celu skontaktować się z jednym z naszych ekspertów).

W większości przypadków każda z tych metod wyszukiwania doprowadzi Was do listy propozycji, których opis uwzględnia przede wszystkim markę, model oraz numer konkretnej tarczy. Aby jednak poznać dokładną specyfikację produktu, musicie wejść w jedną z tych propozycji i zapoznać się ze znajdującymi się tam szczegółami. Które z nich koniecznie powinniście wziąć pod uwagę?

Cechy tarcz hamulcowych

  1. Średnica tarczy – określona w milimetrach. Dla każdego modelu samochodu występuje określony przedział rozmiaru tarcz, które można w nim montować bez dodatkowych modyfikacji. Kierowcy coraz częściej rozważają zmianę tarcz na większe (o większej średnicy), chcąc w ten sposób osiągnąć lepszą efektywność hamulców. Musicie jednak pamiętać, że większe tarcze wymagają m. in. większych zacisków oraz większej pompy. Dobrze jest również pomyśleć wówczas o wzmocnionych przewodach hamulcowych (w stalowym oplocie).
  2. Średnica otworu centrującego – niezbędne jest tu idealne spasowanie do piasty koła, dlatego zawsze zwracajcie na nią uwagę. Za mała średnica, tarcza nie wejdzie. Za duża, tarcza się nie nadaje do montażu.
  3. Ilość otworów montażowych – tu również niezbędne jest dopasowanie do konkretnego modelu auta. W odróżnieniu od felg, nie wchodzą tu w grę żadne adaptery. Tarcza hamulcowa musi być idealnie spasowana do piasty koła.
  4. Grubość tarczy hamulcowej – parametr ważny zwłaszcza w przypadku tarcz wentylowanych, które ze względów konstrukcyjnych są na ogół szersze niż zwykłe tarcze.

    Grubość tarczy hamulcowej

  5. Typ tarczy hamulcowej – w tymi miejscu występują różne opisy określające, z jakiego typu tarczą macie do czynienia. W przypadku naszej przykładowej tarczy Brembo jest to typ tarczy pełnej, szczelinowej.
  6. Lokalizacja w aucie – parametr oczywisty, ale nadal pojawiają się w tym względzie pomyłki. Lokalizacja opisuje, czy macie do czynienia z tarczą przeznaczoną na przednią czy tylną oś. Zwracajcie na to uwagę, gdyż ma to bardzo duże znaczenie!
  7. Minimalna grubość tarczy hamulcowej – wraz z podawaną przez nas grubością nowej tarczy, stanowi wskazówkę, w którym momencie dana tarcza będzie się kwalifikować do wymiany i jak wiele materiału może stracić, zanim trzeba ją będzie wymienić. Dla naszej przykładowej tarczy Brembo grubość nowej tarczy to 10 mm, grubość minimalna to 9 mm. Po zeszlifowaniu 1 mm powierzchni ciernej, tarcza musi zostać wymieniona.

    Minimalna grubość tarczy hamulcowej

  8. Moment dokręcenia – mocowanie tarczy hamulcowej, tak jak mocowanie koła, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Ma też duże znaczenie dla skutków jej eksploatacji oraz dla jej wymiany. Jeśli tarcza zostanie dokręcona zbyt mocno, może ulec nadmiernemu zużyciu a jej demontaż okaże się skrajnie trudny. Jeśli dokręcicie ją zbyt lekko, może dojść do prawdziwej katastrofy. Właśnie dlatego producenci tarcz hamulcowych w parametrach technicznych umieszczają informację o tym, z jakim momentem dokręcenia należy je mocować. Dla naszej przykładowej tarczy Brembo jest to 98 Nm.

Moment dokręcenia tarczy zostawiliśmy na koniec nieprzypadkowo. Jest to bowiem dobry – nomen omen – moment do przypomnienia Wam, jak ważne miejsce w Waszym garażu powinien zajmować klucz dynamometryczny. Jeśli chcecie móc samodzielnie zajmować się swoim autem, tego typu narzędzie będzie Wam po prostu niezbędne.

Pamiętajcie, aby zwracać uwagę na specyfikację i parametry techniczne tarcz hamulcowych, a jeśli coś w znajdujących się tam informacjach będzie dla Was niejasne, w każdej chwili możecie poprosić jednego z naszych ekspertów o poradę lub wyjaśnienie niejasności.