Jak często wymieniać tarcze hamulcowe?

Data:
W kategorii Tarcze hamulcowe

Tarcze hamulcowe z oczywistych względów uważa się za jeden z najważniejszych elementów układu hamulcowego. Ich wpływ na bezpieczeństwo jazdy jest niezwykle istotny, dlatego wszelkie oznaki usterek należy traktować z należytą troską.

Zacznijmy od tego, że niektórym kierowcom wypada uświadomić, że tarcze hamulcowe to element eksploatacyjny, który wymaga okresowej wymiany. To jak często należy wymieniać tarcze zdefiniowane jest wieloma czynnikami. Podstawowa zasada brzmi jednak banalnie: nie czekaj aż dojdzie do awarii, tylko działaj profilaktycznie.

Dlaczego tarcze ulegają zużyciu?

Po pierwsze - tarcze hamulcowe na skutek eksploatacji samochodu ulegają naturalnemu, stopniowemu zużyciu. Podczas hamowania dochodzi do ich lekkiego ścierania, przez co z czasem grubość tarcz się zmniejsza, aż dochodzi do granicy, po przekroczeniu, której tarcze nie będą sprawne.

Po drugie - każdy podzespół w samochodzie może ulec niespodziewanej awarii. To samo tyczy się tarcz hamulcowych. Do usterek dochodzi z różnych powodów, a do najczęstszych zalicza się m.in. wady materiałowe tarcz, nieprawidłowy montaż lub kiepski stan elementów współpracujących z tarczami, np. klocków.

Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?

Reguły nie ma. W niektórych autach tarcze hamulcowe wytrzymują spokojnie przebiegi rzędu 100 tys. km. Z kolei w innych samochodach, tarcze mogą się posypać nawet po przekroczeniu 30 tys. km. Sporo zależy tu od kierowcy – agresywny styl jazdy zdecydowanie nie sprzyja żywotności tarcz. Tak, czy inaczej kluczem do sprawności jest odpowiednia profilaktyka.

Należy regularnie sprawdzać stan tarcz hamulcowych i nie bagatelizować ew. odstępstw od norm w działaniu całego układu. Pojawiające się zakrzywienia i bruzdy lub tzw. bicie tarcz kwalifikuje te elementy układu hamulcowego do natychmiastowej wymiany!

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jak dobrze wymienić tarcze hamulcowe?

Tu należy zapamiętać dwie zasady. Najważniejsza to że tarcze zawsze wymieniamy parami. Druga, równie istotna, to zakup dobrej jakościowo części zamiennej. Kupując tarcze od niesprawdzonego dostawcy pogorszymy bezpieczeństwo jazdy i narazimy pozostałe elementy układu na uszkodzenia.

Najlepiej kupować sprawdzone produkty od renomowanych firm. Nie oznacza to jednak, że będziemy musieli wydać na tarcze wygórowane sumy. Dobry zamiennik znanej marki nie kosztuje dużo i zdecydowanie mniej niż tarcze oferowane w autoryzowanych serwisach obsługi pojazdów. Przeglądając oferty, warto zwrócić uwagę na tarcze hamulcowe m.in. takich firm jak ATE, Sachs, Valeo i Bosch.


Komentarze

Auta frncuskie
Darek
,
29.05.2020
Odpowiedz
Auta francuskie mają niewymienne tylne tarcze hamulcowe! Pełnią one rolę jednocześnie piasty koła. Wymiana jest dwukrotnie droższa niż w samochodach niemieckich czy japońskich ponieważ trzeba wymienić komplet z łożyskiem, którego trwałość jest dwukrotnie większa. Bez sensu...
tarcze hamulcowe
Eugen
,
30.11.2017
Odpowiedz
Wydaje mi się że 60-100 tkm jest optymalną granią do wymiany tarcz.DUŻO zależy od ciężkości nogi kierowcy i stylu prowadzenia auta.Sygnałem do wymiany jest przekroczenie minimalnej grubości,bicie tarcz lub przegrzanie.Najważniejsze jednak jest ZASTOSOWANIE dobrych klocków hamulcowych, słabej jakości klocki zniszczą każde tarcze.Szerokości i długości (tkm).Pozdrawiam.Eugen
tarcze
Mati
,
19.06.2017
Odpowiedz
Ja wymieniam najczęściej przy 70-ciu tys. kilometrów, chyba że tak jak to mi się kiedyś zdarzyło powyginają się po 7tys. km. nie wjeżdżając nimi przy hamowaniu w kałużę. Osobiście mogę polecić tarcze Brembo i Bosch, które są niezawodne.
zużycie tarczy hamulcowej
Wiktor
,
30.01.2017
Odpowiedz
Mój mechanik mówił że tarcze powinno się wymieniać co około 50 tys kilometrów ale jak ktoś lubi "ekstremalną" jazdę to na pewno wymieni klocki dużo wcześniej :). Po drugie dużo zależy również od jakości klocków.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.