Jak często wymieniać tarcze hamulcowe?

Data:
W kategorii Tarcze hamulcowe

Tarcze hamulcowe, podobnie jak klocki hamulcowe, wraz z postępem eksploatacji samochodu będą wymagały wymiany. Po czym poznać, że tarcze hamulcowe w naszym aucie uległy zużyciu? Jak często należy je wymieniać?

Tarcze hamulcowe stanowią powierzchnię, z którą spotykają się klocki hamulcowe, w wyniku czego wywoływane jest tarcie, które umożliwia zatrzymanie się pojazdu. Niezależnie od rodzaju eksploatacji samochodu, tarcze hamulcowe narażone są na wysokie obciążenia i działanie wysokich temperatur, które niekiedy sięgają nawet kilkuset stopni Celsjusza. 

Szeroki zakres temperatur pracy tarcz hamulcowych sprawia, że muszą być one wykonane z niezwykle wytrzymałych materiałów odpornych na wygięcia. Niekiedy zdarza się bowiem, że gwałtownie hamując przed przejściem dla pieszych rozgrzewamy tarcze hamulcowe do skrajnych temperatur, po czym najeżdżamy na np. kałużę z wodą – wówczas różnica temperatur tarcz jest ogromna, przez co nie trudno o odkształcenia tarcz. W tym miejscu warto dodać również, że wraz z upływem czasu właściwości tarcz hamulcowych słabną – tu chodzi przede wszystkim o ich grubość oraz nierówności, które powstają na ich powierzchni. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jak często należy zatem wymieniać tarcze hamulcowe? Nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Według ogólnie przyjętych standardów tarcze hamulcowe należy wymieniać co dwie wymiany klocków hamulcowych, czyli co ok. 60 – 90 tys. pokonanych kilometrów, jednak każdy przypadek należy traktować indywidualnie. Pamiętajmy, aby wymieniając tarcze hamulcowe na nowe zaopatrzyć się w części zamienne pochodzące od renomowanych producentów. Jedynie takie działanie zagwarantuje nam komfortową i bezpieczną eksploatację samochodu na dystansie kolejnych tysięcy kilometrów.


Komentarze

Tarcze
Rudy
,
02.02.2017
Odpowiedz
Szczerze to nie kontrolowałem tego specjalnie dopóki nie okazało się że mam problem z tarczą :) Od momentu kiedy musiałem wydać niemałe pieniądze na nową tarczę to staram się raz na jakiś czas patrzeć na stan tarczy ile są przetarte.
xxx
kamil
,
25.12.2016
Odpowiedz
Ja mam tarcze od nowości w samochodzie osobowym, 180000km, i najwyższa pora je wymienić, nowe mają 25mm moje 21 a dopuszczalne złużycie to 23
wtedy co klocki
Adrew
,
18.08.2016
Odpowiedz
Zawsze wymieniam tarcze wtedy co klocki :)
minimalna grubość
Groni
,
04.08.2016
Odpowiedz
Pamiętajmy, że producent ustalił minimalna grubość tarczy, więc jeśli zbliżamy się do tej granicy to ostatni moment na wymianę.
nie zmieniałem
jarek
,
28.04.2016
Odpowiedz
tak mi się zawsze udawało z kupnem samochodu i sprzedażą że nie miałem okazji zmieniać tarcz :)
koniec tarcz
kristioff
,
21.04.2016
Odpowiedz
Jak się zetrą to się wymienia :) A tak serio, to trzeba sprawdzać co jakiś czas w jakim stanie są tarcze.
To zależy
Bogusław
,
18.04.2016
Odpowiedz
Zależy ile kto jeździ i jak jeździ. Bo może być że jeden zrobi 100 tysięcy a inny 10 i będą tarcze do wymiany. Najlepiej kontrolować przy zmianie opon w jakim stanie są tarcze.
Diagnostyka
Łukasz
,
11.04.2016
Odpowiedz
Ja wymieniam klocki i tarcze jak zaświeci mi się kontrolka na desce rozdzielczej, lub jak podczas przeglądu, diagnosta stwierdzi że są już do wymiany.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.