Jak często wymieniać świece zapłonowe?

Data:
W kategorii Świece zapłonowe

To, jak często będziemy zmuszeni do wymiany świec zapłonowych zależy od kilku czynników tj. konstrukcja silnika, rodzaj użytych świec, układ zapłonowy, warunki eksploatacji oraz zastosowane paliwo. Dla większości samochodów częstotliwość wymiany świec zapłonowych została przewidziana przez producenta.

Wytyczne znajdziemy w instrukcji obsługi pojazdu. Świece zapłonowe wymienia się zwykle po przejechaniu około 30 tys. km. Trudne warunki pracy, słaba jakość użytych świec lub ewentualne usterki w układzie zapłonowym mogą jednak sprawić, że żywotność świec będzie nieco krótsza. Dlatego najlepszym sposobem jest regularna kontrola stanu świec zapłonowych. Wystarczy je wykręcić i wnikliwie obejrzeć.

Sprawdzając stan świec, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na kolor nalotu na elektrodach. W przypadku sprawnych świecy nalot będzie mieć szaro-brązowy kolor o jasnym odcieniu. Natomiast jeżeli na elektrodzie pojawią się tłuste, często wilgotne, czarne osady, oznaczać to będzie ich kres. O czym warto pamiętać podczas wymiany świec zapłonowych? Świece zapłonowe należy wymieniać kompletami, zgodnie z zaleceniami producenta samochodu, w silnikach z LPG warto skracać okresy między wymianami, z wymianą świec należy zaczekać do momentu, aż silnik całkowicie ostygnie.


Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!