Promocje

73 zł
Cena katalogowa 89
NGK
Świeca zapłonowa NGK 7658 do aut Daihatsu, Fiat, Subaru i Suzuki.
52 zł
Cena katalogowa 89
DENSO
Świeca zapłonowa Denso IK16 do aut Audi, BMW, Citroen, Fiat, Kia, Mercedes, Opel, Skoda, Toyota, VW.
23 zł
Cena katalogowa 49
NGK
Świeca zapłonowa NGK 3045 do samochodów Audi, Mercedes-Benz, SEAT, Skoda, Volkswagen.
23 zł
Cena katalogowa 49
BERU
Świeca zapłonowa Beru UXF79 do aut Audi, BMW, Fiat, Mazda, Mercedes, Opel, Seat, Skoda, Toyota, VW
14 zł
Cena katalogowa 39
BERU
Świeca zapłonowa Beru Z193 do aut Alfa Romeo, Citroen, Fiat, Lancia, Nissan, Peugeot, Renault, VW.

Świece zapłonowe w iParts.pl!

Świece zapłonoweTrudno się nie zgodzić z tezą, że świece zapłonowe to jedne z najważniejszych elementów w każdym samochodzie wyposażonym w silnik benzynowy. To dzięki nim powstaje iskra potrzebna do wywołania zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. Bez tej iskry daleko nie zajedziesz. Ba! Nawet nie uruchomisz silnika. Dlatego też potrzebujesz wydajnych i trwałych świec zapłonowych do swojego samochodu. W iParts.pl znajdziesz największą liczbę świec zapłonowych w naszym kraju. Do Twojej dyspozycji jest kilka tysięcy świec zapłonowych do wszystkich marek i modeli aut. Sprawdź!

Świeca zapłonowa w samochodzie

Świeca zapłonowa jest jednym z najważniejszych elementów układu zapłonowego silnika spalinowego o zapłonie iskrowym. Główną funkcją świecy zapłonowej jest realizowanie wyładowania elektrycznego o wymaganym charakterze we wnętrzu komory spalania. Samochodowa świeca zapłonowa dostępna jest obecnie w trzech podstawowych rodzajach ze względu na typ elektrody – standardowej, irydowej oraz platynowej. Parametry, na jakie należy zwrócić uwagę w przypadku świec zapłonowych, to temperatura samooczyszczania oraz temperatura żarzenia. Temperatura samooczyszczania to minimalna temperatura umożliwiająca świecy oczyszczenie się z zanieczyszczeń pojawiających się podczas procesu spalania. Temperatura żarzenia natomiast to górna granica pracy świecy. Świeca zapłonowa do samochodu najefektywniej pracuje w zakresie temperatur od ok. 450 do ok. 850 stopni Celsjusza.

Sposób działania świecy zapłonowej

Iskra powstaje pomiędzy elektrodą centralną zasilaną wysokim napięciem (znajdująca się wewnątrz ceramicznego izolatora, a elektrodą boczną podłączoną do masy za pomocą gwintowanego korpusu świecy. Wykorzystanie świec zapłonowych z większą ilością elektrod bocznych eliminuje konieczność regulowania przerwy pomiędzy elektrodami, jednak nie jest zalecane stosowanie świec ze zwiększoną liczbą elektrod.

Typowe usterki świec zapłonowych w samochodzie

Silnik benzynowy nie ma szans na pracę, będąc pozbawionym świec zapłonowych. Dlaczego? Otóż, mieszanka paliwowa zapala się tylko wtedy, kiedy następuje przeskok iskry elektrycznej pomiędzy elektrodami świecy. W sytuacji, w której zachodzą przerwy w zapłonach, niespalona mieszanka leci do katalizatora i spala się, przyczyniając się tym samym do jego nieuchronnego zużycia. Biorąc pod uwagę ekstremalne warunki, w jakich pracują świece (takie jak m.in. wysokie ciśnienia i temperatury w komorze spalania, różne warunki atmosferyczne) zalecamy pamiętać o ich systematycznej wymianie. Średni okres wymiany wynosi zazwyczaj od 30 do 60 tys. km. Użytkownicy posiadający auta zasilane gazem LPG powinni częściej wymieniać świece zapłonowe i stosować lepsze jakościowo produkty (np. świece irydowe).

Popularni producenci świec zapłonowych

  • NGK
  • Beru
  • Bosch
  • Denso
  • Febi Bilstein
  • Champion
  • Magneti Marelli
  • Meyle

Jesteś zainteresowany kupnem świec zapłonowych do swojego auta, wybierz markę samochodu, następnie model, rocznik oraz wersję silnikową w naszej wyszukiwarce. Po chwili uzyskach wszystkie dostępne opcje produktowe dedykowane do Twojego samochodu.

Powiązane kategorie produktowe

iParts.pl jest sklepem, który posiada jedną z największych ofert świec zapłonowych do wszystkich modeli i marek samochodów (w tym także specjalne świece przeznaczone do samochodów z instalacją LPG). Posiadamy świece zapłonowe dostarczane przez renomowanych producentów części samochodowych w najniższych rynkowych cenach. Wszystkie świece zapłonowe, które znajdziesz w iParts.pl, są fabrycznie nowe, mają wszelkie niezbędne atesty i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

Najpopularniejsi producenci

Świece zapłonowe NGK
Świece zapłonowe BOSCH
Świece zapłonowe CHAMPION
Świece zapłonowe NPS
Świece zapłonowe BorgWarner (BERU)
Świece zapłonowe MAGNETI MARELLI
Świece zapłonowe BRISK
Świece zapłonowe DENSO
Świece zapłonowe EYQUEM

FAQ

Jakie są ceny świec zapłonowych?

Nasz sklep oferuje szeroki wybór świec zapłonowych dedykowanych do samochodów z silnikami benzynowymi. Świece dostępne w ofercie pochodzą od różnych producentów, stąd zauważalne są różnice w cenach. Świece zapłonowe kosztują od 10 do 70 zł.

Jak często wymieniać świece zapłonowe?

Żywotność świec zapłonowych wykorzystywanych w nowoczesnych silnikach mieści się w zakresie od 30 to nawet 100 tysięcy kilometrów. Warto jednak okresowo sprawdzać ich stan i jeśli zobaczymy jakieś uszkodzenie, bądź nietypowe zabrudzenie elektrody świecy to powinniśmy je jak najszybciej wymienić na nowe.

Więcej: Jak często wymieniać świece zapłonowe?

Jak sprawdzić świece zapłonowe?

Do sprawdzenia świecy nie potrzebujemy żadnych narzędzi. Wystarczy wykręcić ją z silnika, podłączyć do przewodu lub cewki zapłonowej, przysunąć do metalowej i nie lakierowanej powierzchni, a następnie spróbować uruchomić silnik. Zobaczymy w ten sposób, czy na świecach pojawia się iskra oraz czy jest na tyle widoczna, by sprawnie uruchomić nasz silnik.

Więcej: Jak sprawdzić świece zapłonowe?

Jak wymienić świece zapłonowe?

Wymiana świec zapłonowych jest stosunkowo prostym zadaniem. Wystarczy odłączyć od nich przewody zapłonowe lub cewki, odpowiednim kluczem odkręcać świece zdecydowanym ruchem i w ich miejsce wkręcić nowe. Następnie podłączamy cewki bądź przewody i wykonujemy próbne odpalenie.

Więcej: Jak wymienić świece zapłonowe?

Jak wybrać dobre świece do swojego samochodu?

Decydując się na zakup świec do swojego samochodu zwracajmy uwagę na markę, jakość produkty i na cenę. W tym wypadku warto zainwestować w produkty wyższej jakości, ponieważ z pewnością posłużą nam dłużej, będą pracowały znacznie wydajniej i szybciej uruchomią nasz silnik przy niskich temperaturach.

Jak powinna wyglądać sprawna świeca?

Na świecy powinna znajdować się niewielka ilość ciemnego nagaru, a w miejscu w którym pojawia się iskra powinna być nieco jaśniejsza. Jeśli na powierzchni świecy pojawią się inne zabrudzenia, ślady oleju, paliwa, duża ilość nagaru, to oznacza problem z jej prawidłowym działaniem lub defekt samego silnika.

Więcej: Jak rozpoznać zużyte świece zapłonowe? Jakie objawy mogą wywoływać?