Głośny wydech – gdzie szukać przyczyny?

Data:
W kategorii Silnik

Jedną z podstawowych funkcji układu wydechowego jest zminimalizowanie hałasu wytwarzanego przez silnik, ale nawet całkowicie sprawny wydech potrafi być źródłem niepotrzebnych dźwięków. Co jest ich przyczyną? Sprawdźmy.

Niepokojące dźwięki w trakcie jazdy lub na postoju podczas pracy silnika spędzają sen z powiek nie jednemu kierowcy. Najczęściej usłyszeć możemy je w trakcie pracy silnika na biegu jałowym, kiedy zwykle są wystarczająco regularne i kiedy słyszymy mniej lub bardziej wyraźne stukanie. Innym razem dają o sobie znać podczas przyspieszania, hamowania lub jazdy po wybojach i wszelkich nierównościach. W tych przypadkach jednak, dźwięki te bywają mniej regularne i są często znacznie głośniejsze.

Czy możemy być spokojni i zbagatelizować niepokojące odgłosy? Z pewnością nie. Za tymi odgłosami stukania i uderzania, wydobywającymi się spod spodu pojazdu mogą kryć się różne, mniej lub bardziej poważne przyczyny. Wymienione wcześniej sytuacje w których się one pojawiają z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazują na układ wydechowy, a właściwie na elementy jego mocowania do nadwozia. Zespół napędowy zamocowany jest do nadwozia sprężyście, czyli z wykorzystaniem tzw. poduszek gumowych, w związku z czym podobnie musi być również połączony układ wydechowy z nadwoziem. Elementami sprężystymi w miejscach mocowania układu wydechowego są gumowe wieszaki wydechu. To właśnie niestety one tracą swoje właściwości na skutek eksploatacji, procesu starzenia gumy lub uszkodzeń mechanicznych. Ich uszkodzenia wpływają na przemieszczanie się układu wydechowego w znacznie większym zakresie, przez co uderza on o nadwozie. Uderzania te dodatkowo mogą być skutkiem uszkodzenia zawieszenia silnika, a z silnikiem jak wiemy nie ma żartów.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Specjaliści branży motoryzacyjnej zalecają naprawdę w wyspecjalizowanych warsztatach lub serwisach, ponieważ samodzielna i nieprawidłowo wykonana naprawa wydechu może przyczyniać się do pogorszenia stanu układu wydechowego lub jedynie częściowego wyciszenia, bez rzetelnej naprawy. Podczas wymiany uszkodzonych gumowych wieszaków układu wydechowego najlepiej wymienić je wszystkie na nowe, nawet te, które na pierwszy rzut oka wydają nam się sprawne. Kompletna wymiana zapewnia punktom mocowania identyczną sprężystość i jednocześnie zwiększa ich trwałość, a my kierowcy możemy spać spokojnie. 

Powiązane kategorie towarowe:


Komentarze

buczadła
JayJay
,
23.06.2017
Odpowiedz
Niektórzy zamiast wymiany tłumika robią w nim dziurę żeby auto buczało.
wydech
Grey
,
02.02.2017
Odpowiedz
Mój znajomy miał taki problem że coś mu hałasowało w aucie i okazało się z rura była lekko przepalona noi musiał już wymienić cały wydech. Trochę go to kosztowało, ale usterka minęła:) najlepsze jest to że przez kilka dni nie wiedział co się dzieje.
rower 25 rok 1999 1,4 silnik
łukasz
,
12.12.2016
Odpowiedz
Dzień dobry moje pytanie dzisiaj jechałem samo chodem 35 km po zaczynaniu się na czerwonym świetle i ruszeniu wydobył się dzwienk głośny z rury wydechowej przy ruszaniu dawaniu gazu dzwienk był podobny do motorówki a pod nogami kierowcy było odczuwalne rdgania rury co to morze być coś poszło nie tak
dziura w wydechu
Teodor
,
17.08.2016
Odpowiedz
Wjechać na kanał, wejść pod auto i szukać dziury, innej opcji sprawdzenia nie ma :)
przepalony wydech
Tołdi
,
04.08.2016
Odpowiedz
Przepaliła mi się rura, było delikatnie głośniej, ale jakoś nie interesowałem się tym. Niestety przyszedł taki dzień, jak odpadł cały wydech i już nie było tak wesoło...
tłumik
SID
,
02.05.2016
Odpowiedz
zazwyczaj przy strumienicy lub katalizatorze, rzadziej przy środkowym tłumiku a najrzadziej przy ostatnim
rajdówka
daniel_007
,
25.04.2016
Odpowiedz
u mnie rura spadła z mocowania i auto zaczęło brzmieć jak rasowa rajdówka
RDZA
Arturek
,
19.04.2016
Odpowiedz
U mnie przerdzewiał w całości i w końcu sam odpadł i wtedy dopiero było słychać silnik :-)
Glośny wydech
Jarek
,
12.04.2016
Odpowiedz
A niektórzy specjalnie zakładają jakieś inne tłumiki żeby im buczało i było głośno. Mi się to nie podoba i jak tylko słuchać coś głośniej wydech w moim aucie to od razu jadę to sprawdzić

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.