Filtry paliwa w zbiorniku

Data:
W kategorii Filtry

Jedną z przyczyn braku mocy i gaśnięcia silnika podczas jazdy jest zanieczyszczony filtr paliwa. Dzieje się tak, ponieważ pewna partia zbiorników, zwłaszcza tych starszych została od środka pokryta farbą , która po jakimś czasie ulega złuszczeniu i mocno zapycha filtr. Oczywiście do zatkania filtra może dojść także na skutek innych zanieczyszczeń, które mogą przedostać się do układu.

Współczesne, zaawansowane technologicznie jednostki napędowe są niezwykle czułe na wszelkie zanieczyszczenia i niskie temperatury. Warto się na to uczulić ponieważ nawet jedna cząsteczka brudu jest w stanie całkowicie zniszczyć cały układ paliwowy, a nieprawidłowa obsługa może doprowadzić do zamarzania wody w układzie, co całkowicie zablokuje dopływ paliwa do jednostki napędowej, powodując poważne uszkodzenia.

Istotne zadanie filtra paliwa

Filtr paliwa służy przede wszystkim do filtrowania zanieczyszczonego paliwa, w celu zapewnienia niezakłóconej pracy jednostki napędowej – stosowane w układzie zasilania silników powinny filtrować cząstki pyłków większe niż 3 μm. Dodatkowym zadaniem filtrów jest także wytrącanie wody z paliwa.

Gaźnik w który nadal wyposażana jest większość silników benzynowych, posiada dysze, których zadaniem jest odpowiednie dozowanie paliwa. Warto wiedzieć, że większość z nich ma średnicę kilku dziesiątych milimetra i dlatego nawet niewielkie zanieczyszczenie mechaniczne paliwa może skutecznie zatkać te niewielkie otwory. W przypadku zasilania wtryskowego wygląda to jeszcze gorzej bowiem ruchome elementy układów wtryskowych są do siebie dopasowywane z bardzo dużą dokładnością i stąd konieczność oczyszczonego paliwa z wszelkich zanieczyszczeń stałych.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że benzyna jest o wiele łatwiejsza do przefiltrowania ze względu na znacznie mniejszą gęstość niż ma to miejsce w przypadku oleju napędowego. Filtry paliwa nie muszą być tak duże, jak w silnikach z zapłonem samoczynnym. W obu przypadkach natomiast są one wykonywane z podobnych materiałów, które mają zagwarantować zarówno wstępne, jak i ostateczne oczyszczanie paliwa z wszelkich zanieczyszczeń i to na odpowiednio wysokim poziomie. W swoich samochodach możecie spotkać się z filtrami siatkowymi i papierowymi.

Filtry siatkowe montowane są zwykle po stronie zbiornika paliwa, przed pompą paliwową, jak i bezpośrednio w gaźniku. W przewodzie paliwa stosuje się dodatkowo papierowy filtr, którego zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń większych od dwóch mikrometrów. Filtry siatkowe można czyścić, a filtry papierowe natomiast należy wymieniać w miarę potrzeby – zwykle raz na kilkanaście tysięcy kilometrów. Pamiętajcie, że filtr paliwa to element ulegający zużyciu w miarę eksploatacji. Wymiana nie jest droga a pozwala uniknąć poważnych uszkodzeń w obszarze układu wtryskowego paliwa i jednostki napędowej.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jak często wymieniać filtry?

Oczywiście głównym wyznacznikiem częstotliwości dokonywania takiego zabiegu są wskazania producenta, które można znaleźć w instrukcji obsługi każdego pojazdu. My zalecamy jednak wymianę filtra paliwa po pokonaniu od 30 000 do maksymalnie 120 000 km w niektórych autach japońskich. W przypadku mniejszych przebiegów filtr należy wymieniać regularnie co roku.

Właściciele samochodów wyposażonych w silnik diesla powinni pamiętać, że ich jednostki napędowe wymagają wymiany filtra paliwa przed każdą zimą, ponieważ jest to okres, kiedy w filtrze odkłada się najwięcej wody, ciężkich frakcji oleju i parafiny. Przejechanie zimy na tak zanieczyszczonym filtrze może zakończyć się koniecznością kosztownej naprawy osprzętu jednostki napędowej. Pozorne oszczędności mogą się zatem zakończyć bardzo groźnymi usterkami.

Jak wymienić?

Można to zrobić samemu pod warunkiem, że filtr paliwa znajduje się w widocznym i dobrze dostępnym miejscu. W nowszych samochodach jest to najczęściej metalowa puszka, do której dochodzą przewody paliwowe i najczęściej zlokalizowany jest w okolicy kielichów kolumn MacPhersona lub ściany grodziowej komory silnika.

Do wymiany potrzebny będzie podnośnik albo kanał. Czynności, które należy wykonać są niezwykle proste. Wystarczy zacisnąć gumowe zakończenia przewodów, zdjąć z nich opaski i po prostu wyciągnąć stary filtr, a następnie włożyć nowy. Należy zwrócić uwagę jedynie na kierunek przepływu i na odpowiednie zamocowanie przewodów.

W starszych samochodach filtr może znajdować się pod spodem auta w okolicach zbiornika paliwa lub wzdłuż przewodów paliwowych. W takiej sytuacji samodzielna wymiana jest mało opłacalna przede wszystkim z powodu braku specjalnych kluczy, których po prostu nie opłaca się kupować. 

Układy wtryskowe są bardzo wrażliwe na zabrudzenia

Pamiętajcie, że nowoczesne układy wtryskowe w jednostkach napędowych Diesla wymagają odpowiedniej jakości paliwa. Stąd bardzo istotna ze względu na prawidłową eksploatację silników wysokoprężnych rola filtra paliwa. Renomowani producenci filtrów stale ulepszają swoje linie produkcyjne, a wszystko po to, by udoskonalić funkcjonalność filtrów paliwa.

Olej napędowy może zostać zanieczyszczony m.in. przez cząstki rdzy i brudu z dna zbiornika paliwa lub poprzez cząsteczki wody. Jednostki napędowe Diesla są szczególnie podatne na tego typu zanieczyszczenia, ponieważ wilgoć lub brudy w łatwy sposób mogą się dostać do układu paliwowego, a wtedy zachodzi ryzyko uszkodzenia wtryskiwaczy, pompy paliwa i innych kosztownych podzespołów silnika.


Komentarze

filtr paliwa
Jacek
,
12.06.2019
Odpowiedz
od niedawna posiadam mercedesa W 211 E 200 kompresor mam pytanie filtr znajduje się w baku jak mam go wyczyścić
Filtr paliwowy Peugeot 207 1,4 8v.54 Kw.
Włodek
,
16.02.2019
Odpowiedz
Jak często czyścić-wymieniać-czy w ogóle się wymienia filtr paliwowy umiejscowiony w zbiorniku? Dotyczy Peugeot 207 1,4 8v. benzyna 54kw.
Nie do końca
Kozi
,
17.10.2017
Odpowiedz
Wszystko fajnie, tylko że ja mam filtr paliwa zintegrowany z pompą paliwa. I co?? Mam dobrą pompę wymienić??
wymiana
Andrzej
,
20.06.2017
Odpowiedz
Jeżeli wymienia się systematycznie wszystkie filtry to samochód z pewnością odwdzięczy się bezawaryjnością przez długie lata. :)
Filtr paliwa
Felix
,
31.01.2017
Odpowiedz
Filtr paliwa to ważna rzecz, która należy kontrolować i wymieniać w razie konieczności. Ja wymieniam systematycznie filtr i odpukać niemam żadnych problemów z samochodem.Zachęcam innych do kontrolowania wymiany filtrów.
filtr paliwa
Malwina
,
22.08.2016
Odpowiedz
Nawet nie wiedziałam, że trzeba wymieniać taki filtr. Chyba będę musiała pojechać do mechanika :)
systematyczność
Duduś
,
05.08.2016
Odpowiedz
Wymieniajmy systematycznie wszystkie filtry i żadnych problemów nie będzie:)
Jak z dzieckiem
Ułan
,
25.03.2016
Odpowiedz
Układ paliwowy to bardzo wrażliwe elementy podatne na awarie, trzeba się z tym obchodzić jak z dzieckiem.
usterki
Patryk
,
24.03.2016
Odpowiedz
Filtr paliwa to wbrew pozorom istotna część i może przyczynić się do wielu awarii - nawet takich, w których nie podejrzewalibyśmy że przyczyną jest filtr.
wtryski
Maciek
,
04.03.2016
Odpowiedz
Oj tak, w przypadku diesla o wtryski trzeba dbać ze szczególną uwagą, to nie są już takie silniki jak to miało miejsce kilkadziesiąt lat temu - zalałeś olej rzepakowy i mogłeś jechać bez obaw :)

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.