Czy można czyścić filtr powietrza?

Data:
W kategorii Filtr powietrza

Mówiąc krótko - tak, można czyścić filtr powietrza. Należy uczulić się natomiast na fakt, że oczyszczony filtr powietrza nie odbuduje pierwotnej wydajności tego podzespołu. Czy warto zatem czyścić filtr powietrza?

Filtr powietrza nie jest na tyle drogi, by decydować się na jego czyszczenie. Ponadto należy zaznaczyć, że podczas czyszczenia włókniny filtracyjnej nigdy nie da się usunąć wszystkich zanieczyszczeń, które w nim zalegają. Oprócz tego, w procesie czyszczenia, nietrudno o uszkodzenie delikatnych włókien materiału filtrującego, co zbyt wyraźnie narusza strukturę całego filtra, obniżając tym samym jego wydajność. Pozorne oszczędności mogą zatem przysporzyć jedynie wielu kłopotów, a co więcej trwałość oczyszczonego filtra powietrza jest znacznie niższa od zalecanej przez producentów.

Uwaga: Mało który kierowca ma świadomość, że procesom starzenia podlega uszczelka, której powierzchnia z czasem staje się porowata. Taka sytuacja prowadzi z kolei do nieszczelności filtra, a co za tym idzie spadku skutecznej filtracji zanieczyszczeń. Efekt oczywisty - do silnika trafia zanieczyszczone powietrze. Sugerujemy uświadomić sobie, że w przypadku nowych filtrów powietrza stopień separacji zanieczyszczeń wynosi nawet 99,5 – 99,9%, co odpowiada ściśle określonym wymogom producentów silników i samochodów. W przypadku filtrów czyszczonych skuteczność wyraźnie spada i wynosi o wiele mniej.


Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!