DNI DARMOWEJ DOSTAWY OD 99 PLN! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

2
2
3
3
4
4
8
8
4
4
5
5
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Chłodzenie silnika z poziomu czujnika. Wszystko, co musisz wiedzieć o przełączniku termicznym wentylatora chłodnicy

Wentylator chłodnicy to niezwykle proste urządzenie, które w porównaniu na przykład ze zwykłą suszarką do włosów jest jak prymitywny, drewniany wiatrak stający w szranki z silnikiem rakietowym. Pomimo tego wentylator chłodnicy uwielbia się psuć, a każda taka awaria grozi przegrzaniem jednostki napędowej. Nad zminimalizowaniem ryzyka wystąpienia jakichkolwiek problemów z pracą wentylatora oraz ograniczeniem jego działania tylko do momentów, gdy jest to naprawdę niezbędne, czuwa czujnik wentylatora chłodnicy, czyli tzw. termowłącznik.

Czujnik wentylatora chłodnicy - czym jest, jak sprawdzić i wymienić?

Za co odpowiada czujnik wentylatora chłodnicy?

Wentylator chłodnicy to pierwsza linia zabezpieczająca silnik przed przegrzaniem nie tylko w upalne dni, ale również m.in. podczas mozolnej jazdy w korku ulicznym lub długotrwałej pracy auta na biegu jałowym. O jego działaniu świadczy charakterystyczny szum wydobywający się spod maski samochodu. Najczęściej włącza się on przy rozgrzanym silniku, gdy chłodnica nie wyrabia z odprowadzaniem nagromadzonego ciepła. Gdy zajdzie taka potrzeba, wentylator zostaje uruchomiony i przez kilkadziesiąt sekund chłodzi nadwyrężony termicznie silnik, a gdy temperatura ustabilizuje się na właściwym poziomie, wentylator zostaje wyłączony. Odpowiada za to czujnik wentylatora chłodnicy.

Przełącznik termiczny, czyli czujnik wentylatora, ma jedno główne i przy tym bardzo odpowiedzialne zadanie – włączyć wentylator jednostki napędowej w odpowiednim momencie. Ten moment to zazwyczaj czas, gdy temperatura płynu chłodzącego silnika przekroczy dopuszczalny poziom wartości. Czujnik wentylatora chłodnicy czuwa nad tym, aby uniemożliwić ciągłą pracę wentylatora wtedy, gdy nie jest to konieczne, a więc np. zimą. Gdy płyn chłodniczy osiągnie poziom temperatury krytycznej, wówczas czujnik inicjuje zamknięcie obwodu elektrycznego i dochodzi do włączenia silnika wentylatora.

Uszkodzony czujnik

Czujnik wentylatora chłodnicy ma tendencję do ulegania wszelkiego rodzaju awariom. Ich efektem może być m.in. nieustanna, bez względu na temperaturę płynu chłodzącego, praca wentylatora lub też całkowity brak załączenia się urządzenia, pomimo drastycznego wzrostu temperatury jednostki napędowej. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak tylko wymienić przełącznik termiczny na nowy. Na awarie podatny jest również sam wentylator chłodnicy, w którym może dojść np. do uszkodzenia mechanicznego łopatek lub zużycia łożysk osi wentylatora. Usterce może ulec również sprzęgło wiskotyczne, o czym zazwyczaj świadczy dość duży hałas podczas pracy wentylatora lub obracanie się go z prędkością równą prędkości jednostki napędowej.

Jak szybko i skutecznie sprawdzić wentylator chłodzący w samochodzie?

Ustaw grzejnik samochodowy na zimno i uruchom samochód. Silnik powinien osiągnąć normalną temperaturę swej pracy. Pozwól jednostce napędowej pracować na biegu jałowym przez około pięć minut, obserwując jednocześnie wskaźnik temperatury (nie pozwól, aby samochód się przegrzał). Czujnik wentylatora chłodnicy powinien włączyć automatycznie chłodzenie, a wskaźnik temperatury wrócić do normy. Jeśli wentylator się nie włącza, a temperatura systematycznie rośnie, prawdopodobnie doszło do usterki i powinieneś jak najszybciej poprosić o fachową pomoc w tej sprawie.

Popularne z kategorii Czujniki i przełączniki układu chłodzenia

Czujnik temperatury płynu chłodzącego FEBI BILSTEIN 32510
28,00 zł
5.0 (5 ocen)
Czujnik temperatury płynu chłodzącego HELLA 6PT 009 309-331
36,00 zł
0 (0 ocen)
Czujnik temperatury płynu chłodzącego DELPHI TS10236-12B1
23,00 zł
1.0 (1 ocen)
Czujnik temperatury płynu chłodzącego HELLA 6PT 009 107-141
41,00 zł
0 (0 ocen)
Czujnik temperatury płynu chłodzącego HELLA 6PT 009 107-551
36,00 zł
0 (0 ocen)

Wyprzedaż

Pierscień uszczelniający, Przełącznik termiczny VEMO V99-99-0001
6,00 zł
0,59 zł
5.0 (1 ocen)
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Czujniki i przełączniki układu chłodzenia pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Czujniki i przełączniki układu chłodzenia
Na co dzień podchodzę do motoryzacji w sposób współczesny, może nawet nowoczesny. Staram się łączyć praktykę z teorią, bo wiem, że warto wiedzieć nie tylko, jak coś działa, ale i czemu to w ogóle ma służyć. Pod kilkoma względami jestem jednak absolutnym tradycjonalistą. Tradycyjnie podkreślam znaczenie regularnych przeglądów i wymian części lub płynów eksploatacyjnych. I tłumaczę, że przeciętnego kierowcy nie stać na oszczędzanie w którymkolwiek z tych aspektów.
3 komentarze
Wogule nie zalanczaja się wiatraki wymieniłem czujnik temperatury, co teraz ?
Witam...załancza mi się wentylator chłodnicy na zimnym silniku... wymieniłem wentylator i czujnik w obudowie termostatu.. dalej to samo
Autor tego artykułu chyba faktycznie zna się na rzeczy, bo nie miałem pojęcia, że takie coś istnieje. Brawo dla serwisu za znalezienie specjalisty znającego się na rzeczy!

Powiązane artykuły

Czujnik temperatury płynu chłodzącego - objawy uszkodzenia, naprawa, jak działa

Czujnik temperatury płynu chłodzącego. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym ważnym, a niedocenianym drobiazgu

Czujnik temperatury płynu chłodzącego to taki mały, drobny element, jeden z całej sieci sensorów otaczających silnik, a mimo to tak wiele od niego zależy. Choć jego rola jest niezwykle prosta i w porównaniu z wieloma innych częściami wydaje się wręcz nieistotna, w rzeczywistości jedną swoją usterką jest w stanie unieruchomić auto. Dlaczego? Jak to się dzieje, że prosty czujnik temperatury silnika ma aż tak duże znaczenie?

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze