Czujnik temperatury płynu chłodzącego. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym ważnym, a niedocenianym drobiazgu

Data:
W kategorii Czujniki i przełączniki układu chłodzenia

Czujnik temperatury płynu chłodzącego to taki mały, drobny element, jeden z całej sieci sensorów otaczających silnik, a mimo to tak wiele od niego zależy. Choć jego rola jest niezwykle prosta i w porównaniu z wieloma innych częściami wydaje się wręcz nieistotna, w rzeczywistości jedną swoją usterką jest w stanie unieruchomić auto. Dlaczego? Jak to się dzieje, że prosty czujnik temperatury silnika ma aż tak duże znaczenie?

Czym jest i jak działa czujnik temperatury płynu chłodzącego?

Czego potrzebuje silnik do prawidłowej pracy? Na tak zadane pytanie większość z Was odpowiedziałaby, że paliwa, powietrza i oleju. I wszystko to jest absolutną prawdą. Jednak na tym lista się nie kończy. Jedną z rzeczy, które dla każdego współczesnego silnika spalinowego są niezbędne, i które wpływają na jakość oraz kulturę jego pracy, jest odpowiednia temperatura.

Temperatura silnika to jeden z kluczowych parametrów jego pracy. Prawidłowo powinna wynosić pomiędzy 90℃ a 100℃. Czujnikiem, który na bieżąco mierzy jej wartość i dostarcza tę informację do sterownika jednostki napędowej jest właśnie czujnik temperatury płyny chłodzącego, zwany również czujnikiem temperatury silnika czy nawet termometrem płynu chłodniczego. W jaki sposób czujnik ten działa? To akurat może wydać się nieco skomplikowane.

Czujnik temperatury silnika jest czujnikiem o ujemnym współczynniku temperaturowym. Im wyższą temperaturę płynu chłodzącego odnotowuje, tym niższa jest jego rezystencja wewnętrzna, co oznacza spadek napięcie w czujniku. Z kolei spadek temperatury oznacza zwiększenie rezystencji oraz napięcia. Sterownik, do którego trafiają sygnały z tego czujnika, analizuje jego napięcie i na podstawia zapisanej w pamięci tabeli wartości określa, jaką temperaturę ma obecnie płyn chłodzący silnika, a więc i sam silnik. Informacje te stanową dla niego podstawę do ustalenia składu mieszanki paliwowo-powietrznej poprzez dostosowanie czasu wtrysku paliwa oraz kąta zapłonu. Jeśli więc czujnik temperatury płynu chłodzącego wyśle do sterownika jednostki napędowej sygnał wskazujący na to, że silnik jest zimny, sterownik – zgodnie z zapisanym w pamięci schematem – zaleci zwiększenie ilości paliwa w mieszance, co ma ułatwić zapłon.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny czujników chłodzenia w naszej ofercie!

Uszkodzony czujnik temperatury silnika? Jakie są tego objawy?

Określenie, czy macie na pewno do czynienia z awarią czujnika temperatury płynu chłodzącego, nie jest proste. Największy problem stanowią nieoczywiste objawy oraz fakt, że podobne efekty dają usterki co najmniej kilku innych części lub podzespołów. A co to za efekty?

Do najczęstszych należą:

  • nieuzasadniony wzrost prędkości biegu jałowego,
  • wzrost zużycia paliwa,
  • problemy z uruchamianiem silnika (przede wszystkim pojawiają się, gdy silnik jest już rozgrzany).

Znacznie trudniejsze do wychwycenia objawy awarii czujnika temperatury silnika to nieprawidłowy skład spalin (zwiększona zawartość CO) oraz kody następujących błędów:

  • zwarcie przewodu do masy lub zwarcie czujnika,
  • zwarcie do plusa lub przerwa w przewodach,
  • nielogiczne zmiany sygnału,
  • silnik nie osiąga minimalnej temperatury płynu chłodzącego.

Tak jednak, jak w przypadku innych objawów, również wspomniane wyżej kody błędów moją pojawiać się z powodów innych niż uszkodzenie czujnika temperatury płynu chłodzącego i być efektem np. awarii termostatu.

W jaki sposób należy radzić sobie z awarią czujnika temperatury płynu chłodzącego?

Czujnik temperatury silnika to część praktycznie nienaprawialna. Jeśli ulegnie uszkodzeniu, należy go – jak wiele innych czujników – po prostu wymienić na nowy. Bardzo często też czujnik temperatury płynu chłodzącego wymienia się na nowy w celach czysto diagnostycznych, aby potwierdzić lub wykluczyć podejrzenia, że to właśnie on jest przyczyną problemów z silnikiem.

W obu przypadkach nowy czujnik możecie znaleźć bez większego problemu w naszym sklepie iParts.pl. Największe wyzwanie może tu stanowić dobór odpowiedniego czujnika temperatury silnika do posiadanego modelu auta, jednak w razie jakichkolwiek problemów możecie w każdej chwili zwrócić się po poradę do naszych niezawodnych ekspertów. Namiary do nich znajdziecie na stronie sklepu w zakładce „Kontakty”.


Komentarze

czujnik temperatury płynu chłodzącego
Maniek
,
23.10.2020
Odpowiedz
Dokładnie tak, drobny element o którym mało kto pamięta, do czasu, aż ulega awarii unieruchamiając całe auto, albo doprowadzając do niemałych szkód. Powyższy artykuł dokładnie pokazuje, jak ważna jest kontrola każdej, nawet pozornie nieistotnej części w naszym samochodzie.
czujnik temperatury płynu chłodzącego
Kaja
,
30.08.2020
Odpowiedz
Sporo w tym wpisie skomplikowanej terminologii, przez co nie do końca wszystko zrozumiałam. Jedno jednak wiem – by przykładać większą uwagę do czujnika temperatury silnika. Wiem już mniej więcej na jakie sygnały zwracać uwagę, a też widziałam że koszt nowego czujnika jest niewielki – więc nie ma się co wzbraniać przed ewentualną wymianą, jeśli ma to wykluczyć problemy z tą częścią samochodu.
czujnik temperatury
Wojtek
,
31.07.2020
Odpowiedz
Jeszcze nigdy nie miałem problemów z czujnikiem temperatury płynu chłodzącego, nawet nie wiedziałem, że taki jest ;) Dzisiejsze samochody wyposażone są w takie podzespoły, że kierowca od razu dostaje sygnał, że coś jest nie tak. Dziś już ciężko naprawić samochód samodzielnie, a w przypadku takich usterek zawsze należy udać się do sprawdzonego mechanika

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.