Czujniki temperatury w atrakcyjnych cenach

Układ elektryczny samochodu to nie tylko rozrusznik, alternator i bezpieczniki. W jego skład wchodzą także czujniki i przełączniki układu chłodzenia. Od ich sprawności zależy praca całego systemu chłodzenia.

Podstawowe zadania czujnika systemu chłodzenia

Czujnik układu chłodzenia odczytuje dane, które trafiają do wskaźnika temperatury umiejscowionego na desce rozdzielczej samochodu. Czujnik określa się mianem termistora, który jest w stanie zmienić swoją oporność w zależności od temperatury. Zmiany rezystancji czujnika powodują nieprawidłowe wartości, podanych na wskaźniku temperatury.

Awarie czujnika układu chłodzenia

Wszelkie niesprawności czujnika układu chłodzenia będą objawiać się wadliwymi wartościami wskaźnika temperatury lub całkowitym brakiem pomiarów. Usterki czujnika i przełączników układu chłodzenia mogą także zostać wykryte poprzez podłączenie testera diagnostycznego do komputera pokładowego. Niestety, ale dla większości awaria czujnika układu chłodzenia nie wydaje się zbyt poważna. To duży błąd. Nie należy bagatelizować niesprawności czujnika. Jego wadliwa praca lub całkowita niesprawność doprowadzi do sytuacji, w której nic nie poinformuje nas o przegrzaniu silnika. Ponadto sterownik nie otrzyma informacji o aktualnej temperaturze płynu chłodzącego, czego następstwem będzie niewłaściwy dobór mieszanki paliwowo-powietrznej, a tym samym zwiększenia zużycia paliwa i nieprawidłowej pracy silnika.

Wymiana czujnika układu chłodzącego

Jak każde urządzenie elektryczne w samochodzie, czujnik układu chłodzenia może także ulec awarii. W przypadku uszkodzenia lub usterki konieczna jest jego wymiana, z racji, że jest to element nierozbieralny. Ponieważ czujnik systemu chłodzącego, omywany jest przez płyn chłodniczy, który krąży w układzie, to jego wymiana wymaga spuszczenia odpowiedniej ilości płynu z układu.

Czujnik układu chłodzenia znajduje się zwykle na głowicy silnika lub którymś z przewodów chłodnicy. Podczas demontażu należy go odłączyć od wtyczki elektrycznej i w to samo miejsce zamontować nowy czujnik. Uwaga: Wymiana wymaga zastosowania nowej uszczelki. Po montażu nowego czujnika chłodzenia uzupełniamy płyn.

Najlepsza oferta czujników i przełączników układu chłodzenia sklepu internetowego iParts.pl to cała gama produktów do praktycznie każdej marki samochodu. Posiadamy czujniki i przełączniku układu chłodzenia, renomowanych producentów, między innymi takich jak Vemo, Metzger, Lucas, FAE, Quinton Hazell i VDO.

Wszystkie oferowane przez nas części układu chłodzenia są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy).

iParts.pl - Kontakt iParts.pl - Zalety

Aby wybrać odpowiednią część do swojego samochodu, wybierz markę auta z powyższego zestawienia, następnie model, rocznik i na końcu - wersję silnikową.

Najpopularniejsi producenci

Czujniki i przełączniki układu chłodzenia EPS
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia KW
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia FACET
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia VEMO
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia FAE
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia LUCAS
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia CALORSTAT by Vernet
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia QUINTON HAZELL
Czujniki i przełączniki układu chłodzenia METZGER