Części Toyota Corolla

Toyota Corolla

Toyota Corolla to prawdziwa legenda światowej motoryzacji. Na rynku pojawiła się w drugiej połowie lat 60-tych XX wieku, początkowo jako samochód zaliczany do autosegmentu B (auta małowymiarowe oraz miejskie o stosunkowo niewielkiej przestrzeni wewnątrz), a następnie od 1988 roku jako samochód z segmentu C (niższa klasa średnia o kompaktowej budowie i zapewnionym względnym komforcie jazdy). Intencją konstruktorów pracujących nad pierwszym modelem Corolli było zastąpienie dostępnej niemal wyłącznie w Japonii Toyoty Publica. W rzeczywistości jednak Corolla okazała się samochodem na tyle różnym, że model Publica produkowano jeszcze przez ponad 10 lat i zastąpiono w pełni dopiero w 1978 roku Toyotą Starlet (poprzedniczką Toyoty Corolla).

Toyota Corolla posiada dziś status najlepiej sprzedającego się auta w dziejach motoryzacji. W 1997 roku na liście najlepiej sprzedających się samochodów prześcignęła ostatecznie Volkswagena Beelte (Garbusa). Od tamtej pory jest niekwestionowanym liderem z liczbą ok. 42 mln sprzedanych egzemplarzy. Bez względu na generację, Toyota Corolla od samego początku odzwierciedlała style rządzące w kolejnych latach na światowym rynku motoryzacyjnym.

Toyota Corolla I

Toyota Corolla IToyota Corolla I była samochodem wyjątkowym pod wieloma względami. Przede wszystkim miała być odpowiedzią na rosnące potrzeby japońskiego społeczeństwa, które oczekiwało auta większego i mocniejszego niż dotychczasowe modele Toyoty. Specjalnie na potrzeby Corolli koncern Toyota wybudował nową fabrykę, w której po raz pierwszy cała linia produkcyjna kontrolowana była przez komputery. Pierwsza generacja Toyoty Corolli sprzedawana była w wersji 2- i 3-drzwiowej. Początkowo jedynie w typie nadwozia sedan, dopiero po roku od premiery auta pojawiła się wersja kombi. Pojawiła się również wersja coupe, czyli usportowiona 2-drzwiowa wersja pod nazwą Corolla Sprinter. Kiedy w 1968 roku produkcja Toyoty Corolli I przekroczyła liczbę 100 tys. egzemplarzy rocznie, w Japonii nastała era masowej motoryzacji.

 

 

Toyota Corolla II (1970-1981)

Toyota Corolla IIToyota Corolla II była bezpośrednią kontynuacja Corolli pierwszej generacji. Zachowano dotychczasowe typy nadwozia, za to zmieniono nieco jego wygląd i dodano znacznie mocniejsze jednostki napędowe. Na szczególną uwagę zasługuje 2-drzwiowa Toyota Corolla w wersji coupe o wyraźnie sportowym charakterze wyraźnie nawiązującym do aut amerykańskich. Do dziś jest to jedna z najlepiej wyglądających wersji tego modelu.

Toyota Corolla II zadebiutowała w 1970 roku i już w pierwszym roku produkcji osiągnęła drugie miejsce na liście najlepiej sprzedających się aut na świecie.

Części Toyota Corolla 2

 

Toyota Corolla III (1970-1981)

Toyota Corolla IIIToyota Corolla III pojawiła się w 1974 roku, cztery lata po premierze Corolli II. Auto zyskało nieco bardziej przystającą do ówczesnych standardów linię nadwozia oraz nowy, 124-konny silnik, który doskonale sprawdzał się w wersji Sprinter E40. Nowość stanowił 3-drzwiowy liftback – typ nadwozia po raz pierwszy zastosowany w modelu Corolla.

Części Toyota Corolla 3

Toyota Corolla IV (1970-1981)

Toyota Corolla IVToyota Corolla IV, czyli czwarta generacja tego modelu, produkowana była od sierpnia 1979 do czerwca 1984 roku. Wersja ta przeszła kilka modernizacji, dostosowujących ją do panujących na rynku trendów. To właśnie te trendy sprawiły, że nadwozie Corolli w czwartej generacji stało się wyjątkowo „kanciaste”, a moc montowanych w nim silników była nieco mniejsza niż w Corolli III.

Części Toyota Corolla 4

Toyota Corolla V (1970-1987)

Toyota Corolla VToyota Corolla V produkowana była w latach 1983-1987. Była to pierwsza generacja Corolli produkowana nie tylko w Japonii i Australii, ale również w USA. Toyota Corolla V dostępna była w pięciu różnych typach nadwozia. Oprócz klasycznego 4-drzwiowego sedana i 2-drzwiowego coupe model ten produkowano również jako 5-drzwiowy liftback ora 3- i 5-drzwiowy hatchback. Toyota Corolla V zyskała też kilka nowych jednostek napędowych, w tym 1.6 16V 112 KM, 1.6 16V 121 KM, a także 1.6 16V 130 KM.

Części Toyota Corolla 5

Toyota Corolla VI (1987-1994)

Toyota Corolla VI Toyota Corolla VI produkowana była na przełomie lat 80. i 90., od 1987 do 1992 roku. W ciągu tych zaledwie 5 lat powstało kilka bardzo różnorodnych wersji tego modelu, takich jak nowoczesny 3-drzwiowy liftback, duże pięciodrzwiowe kombi, klasyczny 4-drzwiowy sedan czy oryginalne 2-drzwiowe GT-S Coupe. Największą rewolucją w Toyocie Corolli VI było wprowadzenie do sprzedaży po raz pierwszy wersji z silnikiem Diesla (1.8D 67 KM).

Części Toyota Corolla 6

Toyota Corolla VII (1991-1999)

Toyota Corolla VIIToyota Corolla VII wprowadziła ten najpopularniejszy model Toyoty w lata 90., dominując całkowicie na rynku w klasie aut segmentu C. Przyczyniła się do tego nowoczesna stylistyka oraz różnorodność wersji silnikowych, wśród których – oprócz jedenastu silników benzynowych – znalazły się dwa diesle (2C-III - 2.0D 72 KM oraz 3C-E - 2.2D 78 KM). Za pewną niespodziankę i jednocześnie ciekawostkę należy uznać fakt, że w przypadku Toyoty Corolli siódmej generacji japońscy konstruktorzy zrezygnowali z projektu nadwozia typu sedan, które od zawsze stanowiło flagową wersję Corolli.

Części Toyota Corolla 7

Toyota Corolla VIII (1997-2002)

Toyota Corolla VIII Toyota Corolla VIII trafiła do salonów samochodowych w 1997 roku. Jej bardzo oryginalny jak na owe czasy design od początku wzbudzał spore kontrowersje. Najwięcej uwag zgłaszano do okrągłych reflektorów zarówno z przodu, jak i z tyłu auta. Projektanci w odpowiedzi na te zarzuty wyjaśniali, że okrągłe światła są odwzorowaniem oczu owada i nadają całości bardziej opływowego, przystosowanego do dużych prędkości kształtu.

Oprócz kontrowersyjnego nadwozia, Toyota Corolla VIII zasłynęła również tym, że w tej generacji konstruktorzy zrezygnowali z pięciodrzwiowej wersji hatchback, za to powrócili do klasycznego, 4-drzwiowego sedana.

Części Toyota Corolla 8

 

Toyota Corolla IX (2001-2007)

Toyota Corolla IXToyota Corolla IX wprowadziła model Corolla w XXI wiek. Stylistyka nadwozia wyraźnie różniła się od wszystkim poprzednich generacji, zyskując zwartą, masywną bryłę, opływową linię oraz duże przednie i tylnie reflektory. Te wyraźne zmiany mogą wynikać z faktu, iż Toyota Corolla IX była pierwszą generacją Corolli, która powstała w europejskim centrum projektowym. Sprzedaż Corolli IX rozpoczęto od razu w czterech wersjach nadwozia (3- i 5-drzwiowy hatchback, 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi) oraz w jedenastu wersjach silnikowych (w tym czterech typach silnika Diesla).

Części Toyota Corolla 9

 

Toyota Corolla X (od 2006 roku)

Toyota Corolla XToyota Corolla X produkowana była wyjątkowo – jak na Corollę – długo, gdyż aż przez 7 lat. Do tej pory wszystkie kolejne generacje, za wyjątkiem Corolli II, produkowane były nie dłużej niż przez 5 lat. Swój debiut Toyota Corolla X miała na targach motoryzacyjnych w Helsinkach w 2006 roku, a cztery lata później została odświeżona, w ramach czego zmianie uległo wnętrze samochodu oraz przednia część nadwozia.

W zależności od rynku, na którym była sprzedawana, Toyota Corolla X nosiła nazwy: Toyota Corolla Altis, Toyota Corolla Axio, Toyota Corolla Fielder, Toyota Corolla Rumion lub Toyota Millenium Corolla.

Części Toyota Corolla 10

 

 

Toyota Corolla XI (od 2012 roku)

Toyota Corolla XI Toyota Corolla XI to najnowsza, jedenasta generacja Corolli, produkowana od 2012/2013 roku. Auto powstało w dwóch wersjach stylistycznych – jednej przeznaczonej na rynek europejski, drugiej na rynek amerykański. Toyota Corolla XI dostępna jest w trzech wersjach silnikowych – dwóch benzynowych (1.3 Dual VVT-i 99 KM i 1.6 Valvematic 132 KM) oraz jednym Diesla (1.4 D-4D 90 KM), a także w czterech podstawowych wersjach wyposażenia (Life, Active, Premium i Prestige), które mogą być modyfikowane przez pakiety doposażające.

W roku 2016 Toyota Corolla XI przeszła gruntowny face lifting nadwozia, który dostosował auto do aktualnych trendów stylistycznych.

Części Toyota Corolla 11

Sprawdź ofertę części do różnych modeli Toyoty Corolla

 

Popularne części do Toyoty Corolla

Ogromna popularność Toyoty Corolli wynika między innymi z tego, iż model ten od lat plasuje się na szczycie zestawień najmniej awaryjnych samochodów na świecie. Jednak nawet tak trwałe auto wymaga regularnych przeglądów i wymian poszczególnych części, zwłaszcza takich jak: