Przełącznik oświetlenia w samochodzie

Włącznik świateł samochodowych

Ilość przycisków i przełączników w samochodzie może niejednokrotnie przytłaczać, a im nowocześniejsza konstrukcja i bogatsze wyposażenie auta, tym ich kumulacja na jeden metr kwadratowy jest większa. Bez względu jednak od typu i modelu pojazdu niektóre przełączniki samochodowe muszą znaleźć się na jego wyposażeniu, choć mogą różnić się od siebie wielkością czy kształtem. Zależy od tego ergonomia oraz sprawne zarządzanie podstawowymi systemami podczas jazdy.

Włączniki i wyłączniki w samochodzie

Jeśli chodzi o sprawną transmisję sygnału mechanicznego, elektrycznego czy elektronicznego, przełączniki samochodowe nie mają sobie równych i są wymagane zawsze, gdy sygnał taki musi zostać mechanicznie sprawdzony. Wspólnym mianownikiem wszystkich przełączników, jak i innych elementów samochodowych, jest ich ograniczona żywotność. Mierzy się ja w tym przypadku cyklami pracy.

Większość dostępnych obecnie na rynku przełączników samochodowych została stworzona do bezproblemowego odbycia co najmniej 10 tys. cykli pracy. Mają one również zapewnić prawidłową pracy przy skrajnych temperaturach na poziomie od -25 do +85 stopni Celsjusza. W niektórych pojazdach ciężarowych producenci przekonują, że ich przełączniki samochodowe oferują zwiększony czas bezawaryjnej pracy dochodzący nawet do 300 tys. cykli.

Rodzaje przełączników samochodowych

Współczesne konstrukcje samochodów mają na swoim pokładzie zamontowane różnego rodzaju włączniki i wyłączniki. Bardzo popularne i często stosowane, zwłaszcza dawniej były klawiszowe przełączniki samochodowe. Miały one najczęściej na powierzchni czołowej naniesione znaki przeznaczenia włącznika, nazywane fachowo ideogramami, które ulegały podświetleniu po naciśnięciu przycisku. Innym często spotykanym przykładem samochodowego przełącznika są tzw. przełączniki push-push, które uruchamiane są za pomocą niewielkiej dźwigienki. Należy wymienić również, znane chyba każdemu kierowcy, elektryczne włączniki obrotowe, które mogą być 3- lub 4-pozycyjne w zależności od pełnionej w samochodzie funkcji. Nie możemy zapominać o przełącznikach dźwigniowych, które znajdują się najczęściej w kolumnie kierownicy i odpowiadają za sterowanie m.in. kierunkowskazami, wycieraczkami czy też poszczególnymi sekcjami świateł.

Typowe usterki przełączników samochodowych

Można powiedzieć o dwóch głównych przyczynach usterek, jakich doznaje przełącznik elektryczny w samochodzie. Pierwsza z nich to, oczywiście, uszkodzenia mechaniczne oraz naturalne, eksploatacyjne zużycie tego typu elementów. Drugą przyczyną natomiast są problemy o podłożu elektryczno-cieplnym. Chodzi głównie o zbyt duży wzrost temperatury pojawiający się na stykach włącznika, czego efektem jest wytopienie się najczęściej elementów plastikowych, a to z kolei skutkuje zakłóceniem lub brakiem przepływu prądu. W ekstremalnych sytuacjach może dojść nawet do zwarcia w instalacji elektrycznej pojazdu.

Popularni producenci przełączników samochodowych

  • Valeo
  • Febi Bilstein
  • Bosch
  • Topran
  • Hella
  • SWAG
  • Magneti Marelli
  • ERA

Włączniki elektryczne w samochodzie mają swoją określoną ilość cyklów pracy. Każdy wadliwy lub uszkodzony przełącznik należy jak najszybciej wymienić na nowy. W iParts.pl znajdziesz wszystkie możliwe rodzaje przełączników samochodowych zarówno do starszych, jak i nowszych modeli aut. Wystarczy skorzystać z naszej wyszukiwarki, by po chwili otrzymać pełną listę dostępnych elementów dla konkretnego pojazdu.

Na wymianę tego typu elementów nie potrzebujesz fortuny. Tanie przełączniki samochodowe w iParts.pl to gwarancja jakości oraz niezawodności.

Najpopularniejsi producenci

Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł ERA
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł ESEN SKV
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł AUTOMEGA
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł EPS
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł MAXGEAR
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł HELLA
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł VEMO
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł VALEO

FAQ

Co to jest automatyczne włączanie świateł?

Automatyczne włączanie świateł w samochodzie to dość prosty system, działający w oparciu o mierzący natężenie światła czujnik zmierzchu. Dzięki tego typu sensorowi światła mijania są automatycznie uruchamiane w momencie, gdy zapada zmrok lub samochód wjedzie do tunelu. Sprawność działania takiego systemu jest uzależniona od jego czułości.

Jak i kiedy włącza się światła drogowe?

Światła drogowe są włączane dźwignią przełącznika zespolonego przy kierownicy. Aktywne światła drogowe włącza się za pomocą pierścienia obrotowego na dźwigni przełącznika. Kiedy należy włączyć światła drogowe? W czasie od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych zamiast świateł mijania lub wraz z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie.

Jakie są przyczyny przegrzania włącznika świateł?

Zazwyczaj pojawia się ono w wyniku zbyt duże napięcia w przewodach (np. wskutek korzystania ze zbyt mocnych żarówek). Gdy przegrzanie przełącznika jest na poziomie krytycznym, zazwyczaj kończy się to jego awarią, czyli brakiem możliwości włączania/przełączania pomiędzy poszczególnymi funkcjami. Najczęściej w przedziale pasażerskim czuć wówczas zapach spalenizny. Może również dojść do spięcia w łańcuchu elektrycznym. Jest ono spowodowane poluzowaniem się styków. Tego typu awaria uniemożliwi kierowcy włączenie przednich świateł.

Jak rozpoznać włącznik świateł mijania?

Ikonką świateł mijania jest zielony symbol reflektora z trzema kreskami oznaczającymi snop światła, skierowanymi lekko w dół. Dla odmiany od kresek poziomych, oznaczających mające daleki zasięg światła drogowe (tzw. światła długie). Dodatkowo światła drogowe oznaczone są niebieską kontrolką. Z kolei światła drogowe to niebieska ikona z prostymi kreskami.

Ile kosztuje przełącznik zespolony?

Podobnie, jak w przypadku większości elementów samochodowych, cena przełącznika zespolonego zależy od kilku podstawowych czynników – przede wszystkim od marki oraz modelu samochodu, producenta czy funkcjonalności takiego elementu. Ceny rozciągają się od kilkudziesięciu złotych do nawet blisko 900 PLN.