Przełącznik oświetlenia w samochodzie

Włącznik świateł samochodowych

Ilość przycisków i przełączników w samochodzie może niejednokrotnie przytłaczać, a im nowocześniejsza konstrukcja i bogatsze wyposażenie auta, tym ich kumulacja na jeden metr kwadratowy jest większa. Bez względu jednak od typu i modelu pojazdu niektóre przełączniki samochodowe muszą znaleźć się na jego wyposażeniu, choć mogą różnić się od siebie wielkością czy kształtem. Zależy od tego ergonomia oraz sprawne zarządzanie podstawowymi systemami podczas jazdy.

Włączniki i wyłączniki w samochodzie

Jeśli chodzi o sprawną transmisję sygnału mechanicznego, elektrycznego czy elektronicznego, przełączniki samochodowe nie mają sobie równych i są wymagane zawsze, gdy sygnał taki musi zostać mechanicznie sprawdzony. Wspólnym mianownikiem wszystkich przełączników, jak i innych elementów samochodowych, jest ich ograniczona żywotność. Mierzy się ja w tym przypadku cyklami pracy.

Większość dostępnych obecnie na rynku przełączników samochodowych została stworzona do bezproblemowego odbycia co najmniej 10 tys. cykli pracy. Mają one również zapewnić prawidłową pracy przy skrajnych temperaturach na poziomie od -25 do +85 stopni Celsjusza. W niektórych pojazdach ciężarowych producenci przekonują, że ich przełączniki samochodowe oferują zwiększony czas bezawaryjnej pracy dochodzący nawet do 300 tys. cykli.

Rodzaje przełączników samochodowych

Współczesne konstrukcje samochodów mają na swoim pokładzie zamontowane różnego rodzaju włączniki i wyłączniki. Bardzo popularne i często stosowane, zwłaszcza dawniej były klawiszowe przełączniki samochodowe. Miały one najczęściej na powierzchni czołowej naniesione znaki przeznaczenia włącznika, nazywane fachowo ideogramami, które ulegały podświetleniu po naciśnięciu przycisku. Innym często spotykanym przykładem samochodowego przełącznika są tzw. przełączniki push-push, które uruchamiane są za pomocą niewielkiej dźwigienki. Należy wymienić również, znane chyba każdemu kierowcy, elektryczne włączniki obrotowe, które mogą być 3- lub 4-pozycyjne w zależności od pełnionej w samochodzie funkcji. Nie możemy zapominać o przełącznikach dźwigniowych, które znajdują się najczęściej w kolumnie kierownicy i odpowiadają za sterowanie m.in. kierunkowskazami, wycieraczkami czy też poszczególnymi sekcjami świateł.

Typowe usterki przełączników samochodowych

Można powiedzieć o dwóch głównych przyczynach usterek, jakich doznaje przełącznik elektryczny w samochodzie. Pierwsza z nich to, oczywiście, uszkodzenia mechaniczne oraz naturalne, eksploatacyjne zużycie tego typu elementów. Drugą przyczyną natomiast są problemy o podłożu elektryczno-cieplnym. Chodzi głównie o zbyt duży wzrost temperatury pojawiający się na stykach włącznika, czego efektem jest wytopienie się najczęściej elementów plastikowych, a to z kolei skutkuje zakłóceniem lub brakiem przepływu prądu. W ekstremalnych sytuacjach może dojść nawet do zwarcia w instalacji elektrycznej pojazdu.

Popularni producenci przełączników samochodowych

  • Valeo
  • Febi Bilstein
  • Bosch
  • Topran
  • Hella
  • SWAG
  • Magneti Marelli
  • ERA

Włączniki elektryczne w samochodzie mają swoją określoną ilość cyklów pracy. Każdy wadliwy lub uszkodzony przełącznik należy jak najszybciej wymienić na nowy. W iParts.pl znajdziesz wszystkie możliwe rodzaje przełączników samochodowych zarówno do starszych, jak i nowszych modeli aut. Wystarczy skorzystać z naszej wyszukiwarki, by po chwili otrzymać pełną listę dostępnych elementów dla konkretnego pojazdu.

Na wymianę tego typu elementów nie potrzebujesz fortuny. Tanie przełączniki samochodowe w iParts.pl to gwarancja jakości oraz niezawodności.

Najpopularniejsi producenci

Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł HOFFER
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł MEAT & DORIA
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł SIDAT
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł ERA
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł VEMO
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł METZGER
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł MAGNETI MARELLI
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł VALEO
Przełączniki Zespolone i Włączniki Świateł CALORSTAT by Vernet