Współczesne modele samochodów posiadają wiele dodatkowych systemów wspierających kierowcę i zapewniających mu bezpieczną jazdę. Jednym z takich systemów jest układ wspomagania kierownicy, którego działanie przekłada się na o wiele większy komfort powadzenia samochodu. Zazwyczaj jest to układ hydrauliczny, który do prawidłowego działania potrzebuje odpowiedniego płynu. Jego brak wpływa na szybsze zużycie elementów mechanizmów, co z kolei przekłada się na mniej efektywną pracę, a w efekcie na całkowite zniszczenie wspomagania. Za utrzymanie właściwej ilości płynu w układzie wspomagania kierownicy odpowiada zbiorniczek wyrównawczy oleju hydraulicznego.

Układ wspomagania kierowcy w samochodzie

Pierwszy mechanizm wspomagania kierownicy pojawił się w seryjnym samochodzie w 1951 roku. Był to model Chrysler Imperial, który przetarł ślady pod względem wspomagania układu kierowniczego dla późniejszej konkurencji.

Wspomaganie kierownicy nie tylko zapewniło kierowcom możliwość komfortowego kierowania ciężkim pojazdem przy znacznie mniejszym wysiłku fizycznym, ale również dało inżynierom szansę na udoskonalenie reakcji układu kierowniczego. W układ wspomagania kierownicy wyposażone są praktycznie wszystkie nowe i najnowsze samochody. Kiedyś posiadanie wspomagania w aucie uznawano za luksus. Dziś jest to standard.

Podstawowym rodzajem wspomagania kierownicy, montowanym od lat pięćdziesiątych do początku XXI wieku, jest wspomaganie hydrauliczne, które wykorzystuje do działania olej hydrauliczny. Jest on sprężany przez pompę zasilaną przez jednostkę napędową. Rozwiązanie to znane i stosowane od ponad 60 lat, ma jednak swoje wady:

 • marnotrawstwo energii (pompa pracuje nieprzerwanie, nawet gdy wspomaganie kręcenia kierownicą nie jest konieczne)
 • olej do układu kierowniczego wymaga okresowej wymiany
 • jakikolwiek wyciek lub nieszczelność układu powoduje utratę wspomagania

Zbiorniczek wyrównawczy w układzie wspomagania kierownicy

Zbiorniczek wyrównawczy oleju układu wspomagania kierownicy to bardzo istotny element całego mechanizmu. Konieczne jest kontrolowanie na bieżąco stanu technicznego zbiorniczka wyrównawczego, a przede wszystkim jego szczelności.

Jeżeli zbiorniczek oleju nie jest odpowiednio szczelny, czego przyczyną może być nadmierna eksploatacja lub uszkodzenie mechaniczne, wówczas może dojść do awarii całego układu wspomagania. Gdy system nie posiada odpowiedniej ilości płynu, dochodzi do większego tarcia, a jego poszczególne elementy pracują wtedy „na sucho”, co może prowadzić do ich zniszczenia. W ekstremalnych przypadkach uszkodzona przekładnia kierownicza może unieruchomić samochód.

Dobierając zbiorniczek wyrównawczy oleju hydraulicznego, należy kierować się przede wszystkim modelem auta, w którym będzie on pracował. Na rynku dostępne są zbiorniki dostosowane do każdego rodzaju pojazdu. Ważne, aby przed dokonaniem zakupu wybrać sprawdzonego sprzedawcę, co zagwarantuje wysoką jakość oferowanych części.

Popularni producenci zbiorniczków wyrównawczych oleju hydraulicznego

 • Bosch
 • TRW
 • Febi Bilstein
 • DRI
 • Vaico
 • Lauber
 • LuK
 • ZF Lenksystem
 • Lemforder

W iParts.pl znajdziesz wysokiej jakości olej do układu kierowniczego oraz zbiorniczek wyrównawczy w przystępnej cenie rynkowej do każdego współczesnego modelu samochodu. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową swojego auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

Zapraszamy do iParts.pl po zbiorniczki wyrównawcze oleju hydraulicznego do samochodowego układu wspomagania. Zapewniamy najniższe rynkowe ceny i szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Zbiorniczek wyrównawczy oleju hydraulicznego METZGER
Zbiorniczek wyrównawczy oleju hydraulicznego VAICO
Zbiorniczek wyrównawczy oleju hydraulicznego FEBI BILSTEIN
Zbiorniczek wyrównawczy oleju hydraulicznego ESEN SKV
Zbiorniczek wyrównawczy oleju hydraulicznego TOPRAN
Zbiorniczek wyrównawczy oleju hydraulicznego SWAG
Zbiorniczek wyrównawczy oleju hydraulicznego JP GROUP
Zbiorniczek wyrównawczy oleju hydraulicznego BIRTH