Łożyska sprzęgła

Żadne sprzęgło zamontowane we współczesnym samochodzie nie mogłoby prawidłowo funkcjonować bez łożyska prowadzącego sprzęgła. Jest to jeden z ważniejszych elementów mechanizmu wysprzęglającego w samochodzie. Kiedyś funkcje łożyska prowadzącego sprzęgła pełniły ślizgowe tuleje z brązu. Obecnie stosowane są wyłącznie łożyska kulkowe lub igiełkowe.

Łożysko prowadzące sprzęgła ma jedno podstawowe zadanie do spełnienia, a mianowicie jest odpowiedzialne za prowadzenie sprzęgła po wałku sprzęgłowym. Dzięki pracy łożyska sprzęgła możliwy jest względny ruch obrotowy wału. Każde łożysko prowadzące sprzęgła powinno charakteryzować się niewielkim współczynnikiem tarcia suchego, dobrą odkształcalnością, a także wysoką odpornością na zatarcia. Dobrej jakości łożysko sprzęgła powinno być wykonane z materiałów odpornych na korozję, wytrzymałych na nacisk oraz zmienną temperaturę pracy. Należy pamiętać, że wymiana łożyska powinna być dokonywana podczas każdego serwisu sprzęgła lub w przypadku naprawy zepsutego sprzęgła.

Mimo że łożysko sprzęgła nie jest widoczne dla kierowcy gołym okiem, to prawidłowe działanie tego elementu ma kluczowe znaczenie dla innych elementów sprzęgła. W sklepie iParts.pl dostępna jest bogata gama tego rodzaju łożysk o bardzo dobrej jakości.

Najpopularniejsi producenci

Łożysko prowadzące sprzęgła LuK
Łożysko prowadzące sprzęgła SACHS
Łożysko prowadzące sprzęgła KAWE
Łożysko prowadzące sprzęgła NPS
Łożysko prowadzące sprzęgła FEBI BILSTEIN
Łożysko prowadzące sprzęgła JP GROUP
Łożysko prowadzące sprzęgła SWAG
Łożysko prowadzące sprzęgła BLUE PRINT