Pompy sprzęgła samochodowe tanio w iParts.pl!

Pompa sprzęgła

Sprzęgło samochodowe składa się z trzech podstawowych elementów - tarczy sprzęgła, docisku oraz łożyska. W nowoczesnych samochodach dotychczasowy system sterowania sprzęgłem za pomocą linki jest zastępowany systemem hydraulicznym, którego jednym z głównych elementów jest pompa sprzęgła, znajdująca się przy pedale sprzęgła.

Pompa sprzęgła w samochodzie

W starszych modelach samochodów, wyposażonych w sterowanie mechaniczne, znajdziemy linkę sprzęgła. Za jej pomocą, po naciśnięciu sprzęgła, cały układ mógł zostać uruchomiony, a także rozłączony. Postęp technologiczny wymusił na producentach motoryzacyjnych wprowadzenie bardziej zaawansowanych rozwiązań, jak pompa sprzęgła do samochodu. Znajdziemy ją w pojazdach posiadających sprzęgła hydrauliczne z wysprzęglikiem centralnym lub umieszczonym poza skrzynią biegów.

Pompa sprzęgła stanowi element układu wysprzęglającego samochodu, w której najważniejszą funkcję pełni tłoczek połączony z pedałem sprzęgła. W sprzęgle hydraulicznym, na skutek załączenia pedału sprzęgła, wewnątrz pompy przesuwa się tłok generujący ciśnienie hydrauliczne. Pozwala to znajdującemu się w przewodach hydraulicznych płynowi przepływać swobodnie przez przewody hydrauliczne i wprawiać wysprzęglik w ruch. To z kolei zapewnia przesunięcie tłoka, który uruchamia dźwigienkę, która odciąga docisk od tarczy sprzęgła za pomocą sprężyny talerzowej. W tym momencie bieg może zostać zmieniony.

Typowe usterki pompy sprzęgła w samochodzie

Pompa sprzęgła do samochodu jest elementem eksploatacyjnym, a więc z czasem będzie konieczna jej wymiana. Do najczęstszych awarii tego urządzenia można zaliczyć przede wszystkim jej rozszczelnienie, zatarcie, uszkodzenie mechaniczne lub zapowietrzenie układu hamulcowego.

Nieszczelność tłoka to najczęściej spotykany typ uszkodzenia pompy sprzęgła. Towarzyszy temu wyciek płynu hydraulicznego. W sytuacji, gdy płyn wycieka przy skrzyni biegów, wówczas najprawdopodobniej uszkodzony został wysprzęglik. Jeżeli jednak płyn wycieka przy pedale sprzęgła, to pompa sprzęgła jest nieszczelna. Przetarty tłok generuje zbyt wysokie ciśnienie, które z kolei powoduje cofanie się oleju hydraulicznego i jego wyciekanie przez uszczelki pompy.

Wyciek płynu hydraulicznego może być przyczyną wielu innych objawów uszkodzenia pompy. Zazwyczaj dochodzi do trudności ze zmianą przełożeń (najczęściej biegu pierwszego oraz wstecznego), na skutek zaburzonego wysprzęglania. Uszkodzenie układu hydraulicznego może skutkować również powolnym „powrotem” pedału do pozycji wyjściowej. Mechaniczna awaria pompy sprzęgła powoduje konieczność użycia większej siły nacisku na pedał podczas zmiany przełożeń.

Niestety, wielu kierowców w momencie awarii pompy sprzęgła odkłada jej wymianę na później i woli stosować rozwiązanie doraźne w postaci regularnego uzupełniania ubytków płynu hydraulicznego w układzie. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie biorąc pod uwagę prawidłową pracę pojazdu oraz zachowanie bezpieczeństwa jazdy. Pamiętajmy, że wyciek płynu może w każdej chwili eskalować, uniemożliwiając zmianę przełożeń skrzyni biegów i dodatkowo uszkadzając układ pompy sprzęgła oraz samo sprzęgło.

Popularni producenci pompy sprzęgła

 • A.B.S.
 • Bosch
 • Valeo
 • JapanParts
 • TRW
 • Febi Bilstein
 • Sachs
 • ATE
 • Brembo
 • Topran
 • LuK

Sklep iParts.pl oferuje fabrycznie nowe części w najlepszej relacji ceny do jakości. Współpracujemy wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania kontrahentami, którzy obejmują swoje produkty gwarancją. Skorzystaj z naszej zaawansowanej wyszukiwarki i znajdź interesujące Cię części.

Powiązane kategorie produktowe

Zapraszamy do iParts.pl po tanie pompy sprzęgła do praktycznie każdego współczesnego modelu samochodu. Zapewniamy profesjonalną obsługę, najniższe ceny na rynku oraz szybką realizację zamówienia.

Polecane akcesoria do sprzęgieł:

Najpopularniejsi producenci

Pompa sprzęgła SACHS
Pompa sprzęgła TRW
Pompa sprzęgła VALEO
Pompa sprzęgła LPR
Pompa sprzęgła BREMBO
Pompa sprzęgła LuK
Pompa sprzęgła ASHIKA
Pompa sprzęgła A.B.S.
Pompa sprzęgła DELPHI

FAQ

Gdzie znajdę pompę sprzęgła w moim samochodzie?

Pompa sprzęgła najczęściej zlokalizowana jest w okolicy pedału sprzęgła i bezpośrednio z nim połączona. Przewody hydrauliczne prowadzą do wysprzęglika i są to jedyne elementy hydrauliczne w całym układzie.

Wyciek płynu hydraulicznego – czy to uszkodzenie pompy sprzęgła?

Instalacja hydrauliczna obsługująca sprzęgło składa się z kilku elementów. Są to pompa sprzęgła, przewody hydrauliczne oraz wysprzęglik. Wycieki najczęściej występują na pompie lub na wysprzęgliku, a jako że te podzespoły są od siebie nieco oddalone, to łatwo zlokalizować miejsce wycieku w naszym samochodzie.

Ciężko wchodzi pierwszy bieg oraz wsteczny – co uległo awarii?

Możliwe, że powodem utrudnionego włączania biegów pierwszego oraz wstecznego jest uszkodzona pompa sprzęgła. Może ona ulegać powolnemu zatarciu lub z powodu rozszczelnienia zaczął uciekać płyn z instalacji, co z kolei powoduje spadek ciśnienia i obniża sprawność całego układu.

Jakie są objawy uszkodzenia pompy sprzęgła?

Najczęściej uszkodzenie pompy sprzęgła prowadzi do wycieku, który możemy sami zobaczyć i odpowiednio zdiagnozować. Jeśli uszkodzenie będzie się pogłębiało może dojść do sytuacji, w której pedał sprzęgła, po wciśnięciu, nie będzie w stanie wrócić do pozycji wyjściowej. Oznacza to całkowite zablokowanie tłoka w cylindrze pompy i potrzebę jej wymiany.

Pedał sprzęgła nie wraca do pozycji wyjściowej, gdzie szukać problemu?

W większości wypadków taka sytuacja spowodowana jest zablokowaniem się pompy sprzęgła. Do sytuacji takiej może dość w wypadku, gdy przez dłuższy czas wyciekał z niej płyn lub uszkodzone zostały jej uszczelnienia. Powinniśmy oddać taką pompę do regeneracji, lub wymienić ją na nową.

Jaka jest cena pompy sprzęgła?

W naszym sklepie pompa sprzęgła to koszt w granicach od 20, do 220 zł. Różnice w cenach wynikają z marki części oraz z przeznaczenia danego egzemplarza. W ofercie znajdziecie szeroki wybór pomp sprzęgła, które pasują do wielu popularnych modeli samochodów.