Dociski sprzęgła w iParts.pl!

Docisk sprzęgła

Podstawowym zadaniem sprzęgła jest przenoszenie momentu obrotowego z jednostki napędowej na skrzynię biegów. Łączy ono dwa niezależnie obracające się wały. Praca, jaką wykonuje sprzęgło, sprawia, że jest ono poddawane dużym obciążeniom.  Bez sprzęgła jazda samochodem jest niemożliwa. Sprzęgło w samochodzie pozwala na płynną zmianę biegów podczas jazdy oraz zatrzymywanie się pojazdu bez wyłączania jego silnika. Kluczowym elementem składowym sprzęgła jest docisk sprzęgła.

Sprzęgło w samochodzie

Budowa sprzęgła nie jest zbytnio skomplikowana. W jego skład wchodzi: tarcza sprzęgła, docisk sprzęgła, łożysko wyciskowe oraz koło zamachowe (sztywne lub dwumasowe), które łączy układ sprzęgła z silnikiem.

Jednym z kluczowych elementów sprzęgła samochodowego jest tarcza, na powierzchni której znajduje się materiał cierny. Materiał ten jest najczęstszą przyczyną awarii i wymiany sprzęgła, ponieważ najszybciej ulega zużyciu. Tarcza dociskowa sprzęgła wyposażona jest dodatkowo w tłumiki drgań oparte o sprężyny śrubowe. Mają one za zadanie niwelować przeciążenia i drgania pojawiające się w momencie ruszania pojazdem oraz gwałtownego dodawania i odejmowania gazu. W przypadku występowania dwumasowego koła zamachowego tarcza sprzęgła jest pozbawiona tłumika drgań. Ich funkcje przejmuje dwumasa.

Łożysko wyciskowe, nazywane także oporowym, pełni istotną funkcję w mechanizmie sprzęgła. W momencie wciśnięcia sprzęgła w kabinie samochodu, łożysko powoduje odseparowanie tarczy i koła docisku. Tym samym odłączony zostaje napęd z jednostki napędowej do skrzyni biegów. Proces ten określa się jako rozłączenie sprzęgła.

Docisk sprzęgła w samochodzie

Docisk sprzęgła, jak sama nazwa wskazuje, dociska tarczę sprzęgła do koła zamachowego. Dzięki temu możliwe jest przekazanie mocy z koła zamachowego na tarczę sprzęgła i dalej na skrzynię biegów.

Docisk sprzęgła samochodowego to istotna część sprzęgła, która odpowiedzialna jest za pracę pary ciernej. Głównym zadaniem docisku sprzęgła jest rozwijanie adekwatnej siły tarcia na miejsca współpracujące. Zbudowany jest tak, że jego zewnętrzna część połączona jest z kołem zamachowym i tarczą docisku, który wykorzystując tarcie współpracuje z tarczą sprzęgła, umiejscowioną na wale sprzęgłowym skrzyni biegów. Docisk sprzęgła jest bardzo ważny, bowiem, gdy jest on zbyt słaby może powodować ślizganie się sprzęgła, co z kolei przekłada się na szybsze zużycie tarczy sprzęgła oraz tarczy dociskowej.

Typowe usterki docisku sprzęgła w samochodzie

Docisk sprzęgła ulega systematycznemu i nieuniknionemu zużyciu. Proces ten trwa przez cały czas użytkowania samochodu od montażu nowego zestawu. Uszkodzenia docisku sprzęgła wynikają zazwyczaj ze zwykłego wyeksploatowania materiałów, w tym przede wszystkim powierzchni ciernej oraz sprężyny membranowej. W sprężynie, na którą oddziałuje łożysko oporowe, z czasem dochodzi do wytworzenia się zagłębienia w miejscu styku. Wówczas sama sprężyna traci elastyczność, co pociąga za sobą mniejszą siłę, jaka dociska tarczę sprzęgła do koła zamachowego. W takiej sytuacji może dochodzić do ślizgania się sprzęgła. Tarcza współpracująca z tarczą sprzęgła może ulegać uszkodzeniu z powodu przegrzania. Zdarzają się również nagłe i poważne awarie docisku sprzęgła, m.in. sprężyna membranowa może „wykręcić się” na drugą stronę. Taka awaria eliminuje samochód z dalszej jazdy.

Popularni producenci docisków sprzęgła

  • Valeo
  • Febi Bilstein
  • Sachs
  • LuK
  • SWAG
  • Ashika
  • Sachs Performance

Jeśli interesują Cię wysokiej jakości dociski sprzęgła w konkurencyjnej cenie rynkowej, wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową auta. Nasz system znajdzie w kilka sekund to, czego szukasz.

iParts.pl współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi i godnymi zaufania kontrahentami. Wszystkie dostępne produkty, w tym tarcza dociskowa sprzęgła, są fabrycznie nowe i posiadają gwarancję producenta. Zapewniamy profesjonalna obsługę oraz szybką realizację zamówienia. Cena docisku sprzęgła w iParts.pl pozytywnie Cię zaskoczy!

Najpopularniejsi producenci

Docisk sprzęgła LuK
Docisk sprzęgła SACHS
Docisk sprzęgła AISIN
Docisk sprzęgła MECARM
Docisk sprzęgła EXEDY
Docisk sprzęgła BLUE PRINT
Docisk sprzęgła JAPANPARTS
Docisk sprzęgła ASHIKA
Docisk sprzęgła JAPKO