Najpopularniejsi producenci

Głowica silnika AMC
Głowica silnika FAI AutoParts
Głowica silnika JAPANPARTS
Głowica silnika ASHIKA
Głowica silnika JAPKO
Głowica silnika ET ENGINETEAM
Głowica silnika AE
Głowica silnika NPS

FAQ

Jak działa głowica silnika?

Najczęściej głowica odpowiada za zamknięcie od góry komory spalania. Podobnie jak kadłub, skupia ona również wszelkie elementy mechanizmu układu rozrządu oraz jego napędu od wału korbowego. Głowica silnika spalinowego jest swoistą bazą, do której mocowanych jest wiele części osprzętu jednostki napędowej. Głowica zapewnia także odpowiedni transport czynnika chłodzącego i smarującego.

Ile kosztuje naprawa głowicy silnika?

Od 1300 zł wzwyż – taki jest średni koszt wymiany uszczelki wraz z naprawą głowicy silnika, w zależności od warsztatu. W dużych jednostkach napędowych cena może wynieść nawet ponad 2000 zł. W większości profesjonalnych serwisów samochodowych planowanie głowicy (4-cylindrowego silnika) to koszt w granicach 100-400 zł. Ceny różnią się od siebie w przypadku 2-, 3-, 5- czy 6-cylindrowych głowic. Na końcową cenę planowania może wpłynąć też stan podlegającej szlifowaniu powierzchni oraz dodatkowe prace związane np. z kupnem nowej uszczelki, czyszczeniem prowadnicy, wymianą płynu chłodzącego czy zużytych śrub. Podsumowując, naprawa całej głowicy to koszt od 1000 do 2000 zł.

Od czego może pęknąć głowicą?

Najczęstszą przyczyną pęknięcia głowicy silnika jest jej przegrzanie wynikające z niedostatecznej ilości płynu w układzie chłodzenia lub będące efektem zbyt długiej jazdy na niskich przełożeniach. Uszkodzeniem głowicy mogą skończyć się również próby uruchomienia jednostki napędowej po wyjątkowo mroźnej nocy, a także podczas wjechania samochodem w głęboką kałużę z mocno rozgrzanym silnikiem.

Często winę za uszkodzenia głowicy silnika ponoszą sparciałe węże, a także niezapewniające odpowiedniej szczelności cybanty. Warto również sprawdzić, czy nie cieknie pompa cieczy chłodzącej. Pamiętajmy, że brak jakiejkolwiek reakcji lub nie zareagowanie w porę prowadzi do przegrzania jednostki napędowej, awarii uszczelki głowicy, a w konsekwencji do zniszczenia silnika.

Jakie są typowe objawy uszkodzonej głowicy silnika?

Niestety, objawy uszkodzonej głowicy nie zawsze są jednoznaczne i początkowo mogą wskazywać na inny problem. Jednym z klasycznych objawów awarii głowicy jest biały dym wydobywający się z rury wydechowej, będący efektem spalania chłodziwa w jednostce napędowej, które dostaje się do komór silnika przez nieszczelne połączenie. Jednak biały dym może również sygnalizować wypalanie się filtra DPF w silniku wysokoprężnym lub zwykły efekt wywołany niską temperaturą. Niepokojącym objawem jest na pewno podniesiona temperatura jednostki napędowej. Powinny niepokoić również:

  • szlam pod korkiem wlewu płynu chłodniczego
  • gęsty dym z rury wydechowej
  • ślady oleju na filtrze powietrza
  • bulgotanie płynu chłodzącego w zbiorniku wyrównawczym
Czy można jeździć z uszkodzoną głowicą?

Typowe usterki towarzyszące uszkodzeniu głowicy to np. pęknięcie mostka pomiędzy zaworem dolotowym i wylotowym, pęknięcia komory wirowej, zatarcie panewek, pęknięcie płaszcza wodnego, utrata osiowości wału korbowego, wygięcie korbowodu lub zatarcie tłoków. Z żadnym z powyższych objawów nie należy kontynuować dalszej jazdy. Dalsza jazda z jakąkolwiek awarią jednostki napędowej może skutkować zniszczenia silnika z pęknięciem bloku włącznie. W takiej sytuacji naprawa może okazać się niemożliwa i konieczna będzie wymiana silnika.