Sekret niezawodności głowicy

Data:
W kategorii Silnik

Blok silnika to niejedyny skomplikowany element silnika. Głowica cylindrów sprawia wrażenie masywnej i zwartej konstrukcji, jednak w rzeczywistości to skomplikowany podzespół z wieloma kanałami i otworami, który bardzo trudno wyprodukować. Skąd biorą się wysokie wymagania jakościowe względem struktury głowicy?

Biorąc pod uwagę trudne warunki, na jakie wystawiona jest głowica silnika, tj. bardzo zróżnicowane ciśnienie i temperatury, producenci stają przed ogromnym wyzwaniem. Prawidłowo działająca głowica powinna być nie tylko szczelna, lecz także wytrzymała, by cykl zapłonu w cylindrze nie wystrzelił jej przez maskę silnika.

Kosztowny drobiazg

Każdy element konstrukcji samochodu ma prawo ulec niespodziewanej awarii. Do najczęstszych usterek, które trapią głowicę, należy uznać przede wszystkim przedwczesne zużycie uszczelki. Ten element, pod warunkiem, że sprawny, ma ogromne znaczenie dla prawidłowej pracy silnika. Nie trudno się domyślić, że zadaniem tej części jest uszczelnianie. Znajdująca się pomiędzy blokiem silnika a głowicą uszczelka zapewnia prawidłowe ciśnienie w komorze spalania.

Niestety, ze względu na liczne obciążenia wynikające przede wszystkim z oddziaływania wysokiej temperatury, podkłada może ulec przedwczesnej awarii. Z reguły dochodzi do wypalenia uszczelki, czego następstwem będzie szarpanie silnika na niskich obrotach i przed rozgrzaniem. Ponadto, ze względu na brak szczelności, płyn chłodzący będzie mógł się mieszać z olejem, co spowoduje wyraźny spadek mocy. Pamiętajmy także, że uszczelka głowicy może się po prostu zestarzeć, dlatego zauważając wspomniane niesprawności, należy udać się do mechanika w celu diagnozy problemu.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Mała wielka śruba

Niepozorna, niewielka śruba głowicy to jeden z najważniejszych elementów silnika bez którego niemożliwym byłoby prawidłowe uszczelnienie na linii głowica - silnik. Ich rola polega na zapewnieniu odpowiednio rozłożonego docisku na uszczelkę głowicy. Dlatego podczas wymiany uszczelki koniecznie należy wymienić także śruby głowicy. Pamiętajmy przy tym, że śruby powinny być zamontowane zgodnie z instrukcjami naprawczymi producenta.

Prawidłowa kolejność dokręcania, precyzyjne dociągnięcie śrub przy pomocy momentów oraz kątów dokręcających, ma doprowadzić do celowego wykorzystania charakterystyki śruby, która w zależności od modelu głowicy, musi wytrzymywać obciążenia przekraczające nawet 2-3 tony. To ważne, by użyć także oleju do nasmarowania gwintu i spodu śruby głowicy.

Regularna diagnostyka

Uszczelka głowicy i towarzyszące jej śruby to dość delikatna sprawa, której nie należy bagatelizować. Długotrwała jazda bez prawidłowych uszczelnień, prędzej czy później zamorduje silnik. Nie jest to jednak powód do paniki. Poprawna i regularna diagnostyka, której towarzyszy profilaktyczna wymiana poszczególnych podzespołów, pozwoli zadbać o głowicę i silnik, a szybka reakcja zredukuje wiele dodatkowych kosztów, które mogą pojawić się na skutek nieszczelności.


Komentarze

Głowica
Ula
,
24.02.2020
Odpowiedz
Kontrola uszczelki niestety nie należy do prostych czynności i raczej nie do wykonania we własnym zakresie bez specjalistycznych narzędzi.
Uszczelka
Marcin
,
19.06.2017
Odpowiedz
Również miałem taką sytuację, że poszła mi uszczelka pod głowicą. Zaczął mi ubywać płyn chłodniczy i pod korkiem pojawił się "majonez". Niestety naprawa samochodu nie opłacała się i poszedł na złom.
Uszczelka
Maciej
,
30.01.2017
Odpowiedz
Niedawno miałem taką sytuację że pękła mi uszczelka i nie obeszło się bez wizyty u mechanika. Nigdy niewiadomo co w którym momencie może się zepsuć w samochodzie. Zużycie uszczelki jest dosyć częstym problemem kierowców.
głowica
Dawid
,
23.08.2016
Odpowiedz
Fajny artykuł, oby więcej taki informacji na temat silnika i jego podzespołów :)
Uszczelka pod głowicą
Patryk
,
05.08.2016
Odpowiedz
Niestety naprawy nie należą do tanich, a szczególnie jak "puści" uszczelka pod głowicą. Wtedy koszty są bardzo wysokie i wymiana jest często nie opłacalna.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.