Jak wyjąć akumulator?

Data:
W kategorii Akumulator

Akumulator, jak każdy inny element mechaniczny znajdujący się w samochodzie, z czasem ulega zużyciu i wymaga wymiany na nowy. Podpowiadamy, jak bezpiecznie i szybko wymontować akumulator z samochodu.

Kilka słów o akumulatorze

Akumulator elektryczny to rodzaj ogniwa galwanicznego wielokrotnego użytku. Akumulator gromadzi, a następnie uwalnia energie elektryczną za pomocą odwracalnych reakcji chemicznych zachodzących w elektrolicie, a także na styku elektrolitu i elektrod. Elektrolit w akumulatorze to bardzo żrący i niebezpieczny dla człowieka kwas siarkowy, dlatego też nieumiejętne i nieostrożne wyjmowanie akumulatora, szczególnie tych starszego typu, może doprowadzić do rozlania elektrolitu.

Nie da się dokładnie określić, jaka jest żywotność konkretnego akumulatora. Eksperci podają, że powinno się go wymieniać co 5-6 lat, lecz nie jest to normą. Zanim jednak zdecydujemy się na wymianę baterii na nową, warto sprawdzić, czy nie wystarczy jedynie naładować akumulator za pomocą prostownika. Jednak, aby to zrobić, należy wyjąć baterię z samochodu.

Przed przystąpieniem do wymiany akumulatora w samochodzie warto się upewnić, czy taka wymiana nie jest konieczna w serwisie, ponieważ duża część współczesnych aut jest wyposażona w system start&stop, w przypadku którego wymianą baterii powinien się zająć profesjonalny mechanik.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jak bezpiecznie wyjąć akumulator?

Po pierwsze, należy zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Wszelkie prace związane z wyjęciem akumulatora należy przeprowadzić w rękawicach ochronnych.

Po drugie, silnik samochodu powinien być wyłączony, a hamulec ręczny musi być zaciągnięty.

Po trzecie, najpierw należy odłączyć klamę bieguna ujemnego, która jest odpowiednio oznaczona znakiem „- ”. Aby to zrobić, trzeba poluzować zacisk za pomocą klucza, a następnie zsunąć kabel. Trzeba pamiętać, aby nie ułamać lub uszkodzić bieguna akumulatora oraz nie zerwać przewodów podłączonych do klemy.

Po czwarte, odłączamy klamę bieguna dodatniego w analogiczny sposób, co wcześniej z biegunem ujemnym.

Po piąte, trzeba zdemontować wszystkie elementy mocujące akumulator do konstrukcji samochodu.

Po szóste, po prawidłowym przeprowadzeniu wszystkich powyższych prac, można ostrożnie wyjąć akumulator z wnętrza pojazdu. Akumulator należy wyjmować przy użyciu specjalnych rączek, w które jest wyposażony praktycznie każdy współczesny akumulator.


Komentarze

łatwa sprawa
Damian
,
26.02.2019
Odpowiedz
Ogólnie to wszystko zalezy od samochodu, ale raczej wszędzie podobnie i prosto. ważne, aby te plusy z minusami nie pomylic :P dzięki za poradnik!

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.