Samodzielny wybór i montaż zestawu czujników parkowania

Data:
W kategorii Systemy Komfortowe

Manewr cofania nawet doświadczonemu kierowcy może przysporzyć nie lada problemów. Wystarczy chwila dekoncentracji, brak wyczucia nowego samochodu lub niska, niewidoczna z przedniego fotela przeszkoda, by skończyć z uszkodzonym zderzakiem, a może i rozbitymi reflektorami. Dlatego warto, tak na wszelki wypadek, zainwestować w czujniki zbliżeniowe. Zwłaszcza że można je zamontować samodzielnie.

Jak działają czujniki zbliżeniowe?

Czujniki zbliżeniowe częściej nazywane są czujnikami parkowania, choć przydają się nie tylko w momencie, gdy próbujemy zmieścić auto na miejscu parkingowym, ale również np. gdy próbujemy zawrócić samochód cofając tyłem. Ich zadaniem jest przestrzec kierowcę przed znajdującą się z tyłu pojazdu przeszkodą i poinformować o jej zbliżaniu się. W tym celu czujniki przesyłają sygnał odbierany w kabinie samochodu jako dźwięk o różnej ciągłości. Dźwięk wydłużenie przerywany oznacza, że czujniki wykryły przeszkodę. Jego narastająca intensywność świadczy o tym, że zbliżamy się do niej, a kiedy sygnał stanie się jednostajny (bez przerw) powinniśmy zatrzymać samochód, gdyż przeszkoda znajduje się w bezpośredniej bliskości tylnej części auta.

Jakie czujniki cofania wybrać?

Oczywiście różne czujniki parkowania nastawione są na różne odległości. W jednych sygnał ciągły pojawi się w odległości 50 cm, a w innych 10 cm od przeszkody. Należy o tym pamiętać, przy dokonywaniu wyboru. Kupując czujniki zbliżeniowe, nie powinniśmy również kierować się wyłącznie chęcią zaoszczędzenia paru złotych. Ich cenę możemy traktować jako wyznacznik jakości, ponieważ wykonywane są w różnych technologiach, z różną precyzją, posiadają różną trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, a także różny skład zestawów do montażu. Markowe zestawy w cenie powyżej 200 zł powinny zawierać komplet oprzyrządowania potrzebny do samodzielnego montażu, a same czujniki zwykle są wówczas w dostatecznym stopniu odporne na wilgoć czy niską temperaturę.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny czujników parkowania w naszej ofercie!

Jak przygotować auto do montażu czujników?

Przygotowanie do montażu czujników jest bardzo proste, zwłaszcza jeśli użyje się kilku sprawdzonych „patentów”. Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do zestawu przez producenta, zwracając szczególną uwagę na parametry określające, na jakiej wysokości powinny znaleźć się czujniki, i jakie odstępy pomiędzy nimi należy zachować. Resztę pracy wykonamy za pomocą taśmy mierniczej oraz papierowej, szerokiej taśmy klejącej. Odmierzamy więc odległość od podłoża (przykładowa wysokość położenia czujników to 45-60 cm) i na wybranej wysokości na zderzaku naklejamy pas z papierowej taśmy. Na taśmie możemy za pomocą mazaka określić dokładnie miejsce, w którym znajdą się czujniki i odmierzyć odległość pomiędzy kolejnymi. A wszystko bez rysowania po samym zderzaku.

Jak zainstalować zestaw czujników parkowania?

Sam montaż zestawu czujników parkowania jest bardzo prosty. Należy wywiercić otwory w zderzaku (być może obejdzie się bez zdejmowania tego elementu), przeciągnąć wiązki kabli przez wybrany otwór technologiczny, założyć i ustawić czujniki, podpiąć układ do prądu i zamontować sygnalizator, który będzie emitował dźwięki ostrzegawcze. Całość doświadczonemu majsterkowiczowi nie powinna zająć więcej niż 2 godziny, za to oszczędność może sięgnąć nawet kilkuset złotych.


Komentarze

a kamerka?
Janek
,
26.02.2019
Odpowiedz
Wszystkie nowsze samochody raczej posiadają tą funkcję, ale starsze nie posiadają. Ja bym zwrócił uwagę nie tylko na czujniki, ale coś łatwiejszego - kamera cofania, moim zdaniem bardzo przydatne i też łatwe w montażu

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.