Czujniki parkowania

Czujniki cofania

Czujniki parkowania, nazywane również asystentem parkowania, to elektroniczny system, który zdalnie mierzy odległość samochodu od przeszkody lub innego pojazdu, ułatwiając tym samym manewr parkowania. Czujniki w swym działaniu opierają się na zasadzie echosondy, czyli wykorzystują emisję fal ultradźwiękowych.

Czujniki parkowania w standardzie

Czujniki parkowania obliczają odległość od przeszkody na podstawie czasu powrotu odbitej od przeszkody fali do sensora. O zbliżającej się przeszkodzie kierowca jest informowany za pomocą sygnału dźwiękowego. Im sygnał jest częstszy i intensywniejszy, tym przeszkoda jest coraz bliżej pojazdu. O przydatności takiego rozwiązania nie należy chyba dzisiaj nikogo specjalnie przekonywać, szczególnie w obecnym natłoku komunikacyjnym. Są one coraz częściej standardowym wyposażeniem samochodu.

Czujniki parkowania montuje się najczęściej w zderzakach auta, a następnie łączy się je z systemem elektrycznym samochodu. Z reguły jednak są one najczęściej instalowane z tyłu pojazdu, a ich zasięg do zazwyczaj od 1,5 do 2 metrów. Czujniki parkowania nie wymagają jakiejś specjalnej konserwacji czy też serwisowania. Wystarczy dbać o ich czystość i prawidłowe użytkowanie.

Podstawowy zestaw samochodowy

Standardowy zestaw asystenta parkowania do samochodu składa się m.in. z jednostki centralnej, wyświetlacza z wmontowanym głośnikiem lub samego głośnika, czujników ultradźwiękowych w liczbie od 3 do 8 sztuk oraz przewodów montażowych. Pamiętajmy kupując taki zestaw, że za dobrze działający system należy odpowiednio zapłacić, a w tym przypadku taniej zazwyczaj nie oznacza lepiej.