Rodzaje mocowań wycieraczek

Data:
W kategorii Czyszczenie Szyb

Dobra widoczność podczas jazdy to istotna kwestia, która jest często zaniedbywana przez kierowców. Od dobrze wyczyszczonych szyb zależy, czy będziemy w stanie poprawnie ocenić odległość i zauważyć ewentualne przeszkody na drodze. Między innymi dlatego dobrze jest wiedzieć, kiedy należy wymienić wycieraczki i jak je dobrać.

To nie odkrycie, że wycieraczki samochodowe zużywają się w trakcie eksploatacji. Powoduje to nierówne wycieranie i powstawanie smug na szybie. Aby zapewnić optymalną widoczność i bezpieczeństwo, wycieraczki muszą być w wystarczająco dobrym stanie i dlatego co jakiś czas należy je wymienić. Na rynku znajdziemy multum różnych wycieraczek dedykowanych do naszych samochodów. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom wycieraczek.

Jakie są rodzaje wycieraczek?

Po prawidłowej diagnozie stanu wycieraczek rozpoczynamy zwykle poszukiwania zamiennika. Na rynku motoryzacyjnym dostępnych jest wiele rodzajów piór, które pochodzą od znanych producentów części zamiennych. Każdy profesjonalny sprzedawca posiada katalog, który w pewnym stopniu ułatwi nam dobór odpowiedniego produktu do marki i modelu samochodu. Przeglądając ofertę wycieraczek samochodowych natrafimy na poniższe rodzaje:

1. Szkieletowe

Można spotkać się z określeniem standardowe. Są to wycieraczki, które posiadają cztery zaawansowane profile dopasowane do różnych szyb i pojazdów. Do wyboru są zwykle cztery różne systemy montażowe i trzy opcje zacisków. Do zalet wycieraczek szkieletowych można zaliczyć:

 • mocne ramiona, wykonane w całości z metalu;
 • pióra z zagęszczonej gumy;
 • równo przycięta krawędź wycierania;
 • trwała i wydajna konstrukcja;
 • niski profil, który zapewnia właściwy kąt wycierania;
 • równo rozmieszczone punkty docisku.

Mocowania wycieraczek szkieletowych:

2. Bezszkieletowe

Tego typu wycieraczki przylegają ściśle i równo do szyby, co pozwala skutecznie usuwać krople deszczu i zanieczyszczenia, nawet w najgorszych warunkach atmosferycznych. Niebanalna estetyka i trwałość sprawiły, że wycieraczki bezszkieletowe stanowią bardzo atrakcyjną ofertę. Zalety wycieraczek bezszkieletowych to przede wszystkim:

 • dynamiczna linia;
 • równy docisk na całej długości wycieraczki;
 • aerodynamiczny profil;
 • odporność na przymarzanie.

Mocowania wycieraczek bezszkieletowych:

3. Hybrydowe

Niskoprofilowe wycieraczki, które charakteryzują się doskonałym działaniem i wyrafinowanym wzornictwem. Modele hybrydowe posiadają całkowicie zasłonięte pióro, zintegrowane z ramieniem, co według wielu uznano za przyszłość wycieraczek samochodowych. Do największych zalet wycieraczek hybrydowych należy zaliczyć:

 • całkowicie zamknięta, stylowa obudowa;
 • bardzo łatwy montaż;
 • doskonałe przyleganie do powierzchni szyby;
 • sztywne gumowe pióro z grafitową powłoką, które zapewnia lepsze wycieranie. 
Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jak często należy wymieniać wycieraczki?

Dla większości polskich kierowców dopiero drażniące smugi na szybie i uporczywe skrzypienie wycieraczek to wyraźny znak, że nadszedł najwyższy czas ich wymiany. Sugerujemy jednak, by nie czekać na wspomniane objawy i zaplanować wymianę nieco wcześniej. Zgodnie z zasadami, wycieraczki zaleca się wymieniać co najmniej raz w roku. W wielu krajach wymiana wycieraczek jest wymagana przez prawo drogowe, ponieważ światło słoneczne i wilgoć stosunkowo szybko niszczą pióra wycieraczek.


Komentarze

Rodzaje wycieraczek
Moni
,
22.02.2020
Odpowiedz
Również używam tylko hybrydowych - poza oczywistymi zaletami są również ładniejsze.
wycieczki
Grzegorz
,
14.01.2019
Odpowiedz
Hybrydowe Hella mają mocowania do prawie wszystkich 99,9 procent aut na świecie Od mocowań z lat siedemdziesiątych poprzez popularne haki po mocowania aut klasy premium Dostępne są adaptery do różnych zastosowań
Kupowanie wycieraczek
Miłosz
,
19.06.2017
Odpowiedz
Kupując wycieraczki pytam się obsługi jakie polecają do mojego auta w rozsądnej cenie i jestem zadowolony z tego jak działają. Jeszcze mi się nie zdarzyło dostać marnej jakości wycieraczki.
Wycieraczki
Daniell
,
30.01.2017
Odpowiedz
Ja posiadam w swoim aucie akurat wycieraczki szkieletowe. Nie narzekam. Są bardzo dobre . Ich konstrukcja jest bardzo trwała . Ja śmiało polecam te wycieraczki bo nie miałem z nimi nigdy żadnego problemu.
bezszkieletowe
Witek
,
23.08.2016
Odpowiedz
używam wycieraczek bezszkieletowych i jestem zadowolony, nie ma sensu przepłacać na droższe
Bez problemu
Danielaa
,
05.08.2016
Odpowiedz
Jak dla mnie każde wycieraczki są takie same, jadę do sklepu, mówię do jakiego auta i po problemie :D
Hybryda
Darek
,
25.03.2016
Odpowiedz
Z całą odpowiedzialnością mogę polecić wycieraczki hybrydowe, świetna sprawa.
Ważna kwestia
Wacław
,
24.03.2016
Odpowiedz
Warto o tym wiedzieć, bo niestety nie wszyscy mają świadomość że wycieraczki mogą nie pasować do ich auta ze względu na inne mocowanie właśnie.
Wycieraczki
Madzia
,
03.03.2016
Odpowiedz
Wbrew pozorom wycieraczki to też istotne elementy, przekonałam się o tym jak po namowach mojego narzeczonego zainwestowaliśmy w "lepsze" wycieraczki z górnej półki, różnica pomiędzy nimi a takimi za 10zł z hipermarketu jest kolosalna.
Tylko hybrydowe
Gaweł
,
26.02.2016
Odpowiedz
Osobiście używam tylko hybrydowe pióra odkąd pierwszy raz je zamontowałem uważam że są to najlepsze wycieraczki, ciche, dobrze odprowadzają wodę i co najważniejsze - wytrzymałe jak żadne inne.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.