Preparaty do płukania silnika. Stosować czy nie?

Data:
W kategorii Silnik

Płukanie silnika stało się w ostatnim czasie jedną z najmodniejszych czynności wykonywanych przez samych kierowców w celu zabezpieczenie silnika i poprawy jego działania. Rozwiązanie to doczekało się już sporej rzeszy fanów oraz – rzecz jasna – zagorzałych przeciwników. Co do celowości płukania silnika w określonych przypadkach podzieleni są nawet eksperci. A wszystko, jak zwykle, zależy od perspektywy.

Czy powinno się płukać silnik?

Z perspektywy producentów środków służących do płukania silnika, przeprowadzanie regularnego płukania jednostki napędowej – bez względu na jej stan, przebieg i rodzaj oleju, jaki był w niej używany – jest jak najbardziej zasadne. Z kolei producenci olejów silnikowych, zamiast używać tzw. „płukanek”, radzą po prostu skrócić interwał wymiany oleju nawet o połowę. Oczywiście należałoby wówczas stosować olej syntetyczny o jak najwyższej jakości. Ma to nie tylko pomóc w oczyszczeniu jednostki napędowej, ale i uchronić ją przed działaniem agresywnych środków zawartych w omawianych „płukankach”. A co na to zwykli mechanicy?

Co o płukaniu silnika myślą mechanicy?

Z punktu widzenia doświadczonego mechanika samochodowego sprawa nie jest wcale tak oczywista. Płukanie silników o stosunkowo niedużych przebiegach, w których od nowości stosowano dobrej jakości olej syntetyczny, z pewnością należy uznać za zasadne i bezpieczne. W ich przypadku środki te pomogą oczyścić jednostkę napędową z zalegającego w nim nagaru (o ile takowy się nagromadził), podniosą jej sprawność i pozwolą ją lepiej chronić. Szczególnie zalecane jest to dla samochodów poruszających się głównie po mieście, na krótkich dystansach. Jeśli jednak chodzi o silniki z dużym przebiegiem, mocno eksploatowane, z niepewną przeszłością lub o których wiemy, że stosowano w nich przez dłuższy czas olej mineralny, sprawa robi się dużo mniej jednoznaczna.

Część ekspertów odradza stosowanie „płukanek” ze względu na możliwość utraty szczelności przez oczyszczony silnik (wbrew temu, co sądzą niektórzy, nie jest to wcale mit). Inni z kolei zaznaczają, że pojedyncze płukanie z pewnością będzie niewystarczające. Nie ma bowiem możliwości, by jednorazowe użycie środka czyszczącego usunęło z mocno zabrudzonego silnika całość nagromadzonych w nim zanieczyszczeń. Część nadal w nim zostanie, lecz już mocno rozmiękczona. Ich fragmenty z czasem zaczną się odrywać i zatykać filtr oleju. Dlatego ich zdaniem płukanie takich jednostek należy przeprowadzać bardzo ostrożnie i co najmniej dwukrotnie, w małych odstępach czasu.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Jaki środek do płukania silnika wybrać?

Bez wątpienia wszystkie przyzwoitej jakości środki do płukania silnika w mniejszym lub większym stopni spełniają swoje zadanie. Każdy z nich usuwa nagar z jednostki napędowej, choć nie wszystkie tak samo skutecznie. Co ciekawe, najdroższe „płukanki” wcale nie oznaczają najlepszej jakości, należy jednak uważać na te najtańsze – ich niska cena raczej nie jest przypadkiem.

Opakowanie wybranego środka wlewamy do rozgrzanego silnika przed wymianą oleju. Samochód pozostawiamy na wolnych obrotach na 5 do 15 min., a następnie spuszczamy olej. A dlaczego na wolnych obrotach? Środki do czyszczenia silnika rozrzedzają olej na tyle, że przy wysokich obrotach silnik mógłby się zwyczajnie zatrzeć. Dlatego nigdy nie próbujcie jeździć z taką „płukanką” w układzie.


Komentarze

olej
Kuba
,
27.05.2019
Odpowiedz
Wydaje mi się, że istotne jest stosowanie dobrej jakości olejów, wtedy nie powinny tak wystepować problemy z silnikiem, i ew. płukaniem silnika...
ważne
Olek
,
21.05.2019
Odpowiedz
Wiadomo, że są różne środki do płukania silnika, ale ważne, aby w ogóle ich uzywać! Systematycznie, raz na jakiś czas na pewno warto
płukanie układu olejowego
Majkos
,
30.01.2019
Odpowiedz
To nie prawda, że w ten sposób można „rozszczelnić” silnik. Tak twierdzą tylko starzy mechanicy. I jest to tylko obiegowa opinia. Niepłukany układ ( z brudem i innym szlamem) szkodzi BARDZIEJ.
raz na jakis czas mozna
januszino
,
02.01.2019
Odpowiedz
Mysle, ze raz na jakis czas przeplukac mozna suilnik za pomoca tkaiego srodka . co prawda niektorzy mechanicy tego na bank nie polecaja ale mysle ze dla dobra ogolu czasami mozna. tak samo z paliwami tymi lepszej jakosci

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.