Oleje sportowe – zastosowanie i funkcje

Data:

Na polskich drogach coraz częściej spotkać można pojazdy o dużej pojemności silnika. Ich konstrukcja różni się od konwencjonalnych silników. Charakteryzuje je precyzja wykonania oraz wysoka jakość wszystkich elementów składowych. Silniki tego typu zasługują na szczególną ochronę, nawet w ekstremalnych warunkach. Idealne smarowanie zapewniają im specjalne oleje sportowe. Co je charakteryzuje i czy warto je stosować?

Wymagania dotyczące środków smarnych uzależnione są od konstrukcji silnika. Podwyższona moc silnika uzyskiwana jest głównie przez zwiększenie stopnia sprężenia i podniesienie prędkości obrotowej. Nie dzieje się to jednak od tak, po prostu. Zwiększając moc silnika konstruktorzy muszą liczyć się z faktem, że znacząco podnosi się również temperatura jego pracy, siła tarcia i bezwładności działającej na ruchome części silnika. Wszystko to przyczynia się jednak do zwiększenia oporów ruchu przy jednoczesnym szybszym zużywaniu części. Właśnie z tego powodu w jednostkach napędowych o dużej mocy stosować należy sportowe oleje silnikowe.

O lepkości oleju mówi nam druga liczba w oznaczeniu klasy oleju, czyli przykładowo 5W50. Liczba 50 jest jednak jedynie wskazówką, ponieważ określa nam klasę lepkości mierzoną w 100 °C. Silniki sportowe osiągają jednak większą temperaturę, nawet 200 °C. Dodatkowo oleje sportowe występują w różnych wersjach – o podwyższonej lub obniżonej lepkości. 

Oleje o podwyższonej i obniżonej lepkości – które wybrać?

W silnikach ekstremalnie wysokoobrotowych takich jak samochody Formuły 1 stosowane są oleje o lepkości z bardzo niskim wskaźnikiem HTHS, czyli lepkości wysokotemperaturowej. Oleje te wymagają bardzo wydajnych pomp, ciasnego spasowania silnika i utrzymania bardzo wysokiego ciśnienia w układzie smarowania. Ich zaletą jest fakt, że zapewniają małe opory wewnętrzne pracy silnika przy jednoczesnym uzyskaniu możliwie dużej mocy.

W innych silnikach doskonale sprawdzą się oleje o wysokiej lepkości. Oleje te nie mają właściwości energooszczędnych, jednak umożliwiają kompensację różnic w pasowaniu silników. Podwyższona lepkość olejów sportowych pozwala na precyzyjne doszczelnienie pasowań elementów silnika, które są mniej obciążone termicznie i luźniej spasowane oraz tych bardzo obciążonych np. tłoków. Rozgrzany tłok zwiększa swoje rozmiary, a pasowanie w tulei zwęża się do minimum./p>

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

W silniku, który z założenia ma mieć mniejszą trwałość, a najważniejsza staje się jego moc z reguły stosowane są oleje o niskiej lepkości. Pozwala to zmniejszyć opory pracy silnika i uzyskać kilka koni mechanicznych więcej. Stosowanie tego typu olejów wymaga jednak od silnika wysokiej jakości części składowych, gdyż olej o niskiej lepkości skraca żywotność jednostki napędowej.

Stosowanie olejów o podwyższonej lepkości ma wiele zalet w kompensacji zmiennych pasowań silnika. Oleje sportowe o podwyższonej lepkości nie pozwalają na zrywanie ochronnej warstwy filmu olejowego, czyli bardzo cienkiej warstwie odkładanej między innymi na tłokach, gładzi cylindrów, pierścieniach i elementach turbosprężarki. Stabilność termiczna pozwala zatem na wysoki stopień ochrony przez długo czas eksploatacji. Wybór oleju do samochodów sportowych uzależniony jest zatem od efektu, który chcemy uzyskać. 

Powiązane kategorie towarowe:

Polecani producenci:


Komentarze

spokojna jazda
Melman
,
23.06.2017
Odpowiedz
Raczej staram się jeździć spokojnie i nie przekraczać 3 tys. obrotów /minutę i stosuję zwykły olej jaki był zalecany do mojego silnika, ale kiedyś będę musiał zalać olej sportowy i przetestować go na wyższych obrotach. :)
olej sportowy
Mustang
,
03.02.2017
Odpowiedz
Słyszałem że ten olej jest bardzo dobry ale to chyba się sprawdza przy silnikach które są dobrze rozgrzewane i ktoś lubi trochę poszaleć a nie przy zwykłej spokojnej jeździe jaką ja stosuję. Cena takich olejów tez nie jest niska.
różnica
Danielek
,
16.08.2016
Odpowiedz
Jest różnica, sprawdziłem to u siebie i już nigdy nie zmienię na zwykły olej :)
dluższa żywotność silnika
zbinio
,
03.08.2016
Odpowiedz
na pewno takie oleje wydłużają żywotność silnika, ale jak dla mnie za droga sprawa, może kiedyś wleję na próbę
wysokie obroty
methiu
,
29.04.2016
Odpowiedz
ja stosuje w swoim bolidzie olej o podwyższonej lepkości, ponieważ wkręcanie silnika na obroty rzędu 8-9 tysięcy jednak nie jest zbyt zdrowe dla niego i wymaga dobrego smarowania
motul vs seria
Jelonek
,
25.04.2016
Odpowiedz
co najlepsze kiedyś z ciekawości kupiłem na próbe taki właśnie olej i zalałem do swojego auta który ma aż 55 koni :-) o dziwo silnik się wyciszył i równiej pracował, więc te oleje są nie tylko do sportu
Motul
boguś
,
19.04.2016
Odpowiedz
Motul super olej, nie tylko sportowy, ale także i zwykły.
sportowy
Miłosz
,
14.04.2016
Odpowiedz
nie korzystałem, ale jak będę miał możliwość kiedyś pobawienia się sportowym wozem to przyda się ten artykuł

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.