Nowoczesne lusterka samochodowe

Data:
W kategorii Lusterka

Samochód to obecnie podstawowy środek transportu, który od dawna przestał być symbolem luksusu. Dziś prawie każdy posiada przynajmniej jedno auto. Wielu kierowców nie dba jednak o to, by ich pojazd był możliwie jak najdłużej sprawny. Większość zwleka z wymianą zepsutych części, które najczęściej ulegają uszkodzeniom przy okazji nieumiejętnego parkowania.

Wyjściem z tej sytuacji jest dobór odpowiednich lusterek, które umożliwią bezpieczną i bezkolizyjną jazdę. Bez sprawnych i odpowiednio ustawionych lusterek zewnętrznych, kontrola tego, co dzieje się wokół nas będzie niezwykle trudna. Lusterka samochodowe to bardzo popularne części zamienne, a na rynku są dostępne produkty o coraz bardziej zaawansowanej technologii, ułatwiającej użytkowanie samochodu.

Rodzaje lusterek samochodowych

Istnieją różne typy lusterek samochodowych. W zależności od rodzaju zamontowanych szkieł możemy wyróżnić trzy – płaskie, sferyczne i asferyczne. Te pierwsze wyróżniają się tym, że nie przybliżają obrazu i są po prostu zwykłym kawałkiem lusterka, jakie każdy posiada w domu. Dużo lepsze i bardzo popularne są lusterka sferyczne, wykonane z białego szkła, które powiększają pole widzenia. W samochodach luksusowych marek coraz częściej można spotkać jednak trzeci rodzaj lusterek – ze szkłami asferycznymi, które zapewniają maksymalne powiększenie pola widzenia i redukują zjawisko tzw. 'martwego pola'.

Jeżeli chodzi o samą technologię, to na rynku motoryzacyjnym można znaleźć dwa typy lusterek. Pierwsze powstają z wykorzystaniem chemii – lusterka pokrywa się specjalną substancją, która w połączeniu z dużym natężeniem światła podejmuje odpowiednią reakcję (np. przyciemnianie). Wykorzystanie chemii, stosunkowo szybko zastąpiono elektroniką. W lusterkach zaczęto montować specjalne czujniki natężenia światła, które nieustannie dokonują pomiarów natężenia jasności i dostosowują powierzchnię lusterka do bieżących warunków. Kierowca przestaje być oślepiany i bezpiecznie kontynuuje jazdę.

Elektrycznie sterowane lusterka

Jeżeli wasz samochód nie posiada elektrycznie regulowanych lusterek, to może warto zastanowić się nad wymianą auta na nowe. Nie ma się co oszukiwać, możliwość elektrycznego sterowania lusterkami to standard od dobrej dekady. Dla jednych jest to zbędny gadżet dla drugich wygoda, bez której ciężko się obejść. Elektrycznie sterowane lusterka szczególnie przydatne okazują się w przypadku, gdy z samochodu korzysta wiele osób o różnym wzroście.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Podgrzewane lusterka samochodowe

Coraz częściej montuje się w lusterkach specjalne podgrzewacze, dzięki którym nie trzeba tracić czasu na skrobanie lusterek zimą. Lusterka są wyposażone w specjalne maty grzewcze, które są podłączone do instalacji elektrycznej. Okazuje się, że jest to niezwykle przydatna funkcja. Elektryczne podgrzewanie lusterek da się zamontować w niemal każdym samochodzie. Aby tego dokonać wystarczy oddać auto do warsztatu. Koszt takiej usługi to około 200 złotych. Jeżeli posiadacie minimalne zdolności manualne w zakresie mechaniki samochodowej i kilka podstawowych narzędzi, możecie tego dokonać we własnym zakresie.

Inteligentne lusterka krokiem w przyszłość

Doświadczony kierowca dobrze wie, jak ważne jest odpowiednie ustawienie lusterek w samochodzie. Często bardzo kłopotliwym okazuje się jednak lusterko wsteczne znajdujące się w kabinie kierowcy. Pasażerowie siedzący na tylnej kanapie mogą przesłonić widok, podobnie jak zabrudzona, czy zaparowana tylna szyba.

Audi i Nissan zapoczątkowały technologiczną rewolucję, decydując się na znaczną poprawę funkcjonalności lusterka wstecznego. Inżynierzy skonstruowali lusterko, którego nikt, ani nic nie przesłoni. Nowoczesne lusterka samochodowe to de facto ekran LCD, który wyświetla doskonały obraz z kamery cofania umieszczonej na tylnym spojlerze (umieszczona w aerodynamicznej obudowie i podgrzewana w przypadku niskich temperatur). System jest dziecinnie prosty, ale precyzyjnie dopracowany. Widok przekazywany jest na żywo i zadbano o szereg filtrów, które świetnie przetwarzają obraz podczas jazdy. Dodatkowo kamerę cofania można zintegrować z innymi oraz z czujnikami, co usprawni funkcjonalność całego układu i pozwoli nawet na wizualizację położenia samochodu na parkingu.


Komentarze

Lusterko asferyczne
Bartłomiej
,
19.06.2017
Odpowiedz
Posiadam lusterka podgrzewane i jest to idealna rzecz w zimie. Dodatkowo jest dość spore i asferyczne dzięki czemu nie ma martwego punktu. Jedynym minusem jest to, że czasem auta wyglądają jakby były dalej ale szybko się do tego przyzwyczaiłem.
Lusterka w aucie
Donald
,
31.01.2017
Odpowiedz
Lusterko jest bardzo ważne bo dzięki niemu możemy zapobiec różnego rodzaju obić, stłuczkom itp.Dlatego im bardziej rozbudowane lusterko a dobrze mieć asferyczne tym korzystniej dla kierowcy. Nie ma wtedy problemu z tzw. czarnym punktem.
Składane lusterka
Daniel
,
22.08.2016
Odpowiedz
Fajna sprawa, jak wyłączę auto, a lusterka same się składają. Duże udogodnienie jak musimy gdzieś na szybko zostawić auto :)
Elektryczne lusterka
Monika
,
05.08.2016
Odpowiedz
Elektryczne lusterka to wygoda, szczególnie jak jednym autem jeździ kilka osób. Każdy ustawia je pod siebie, regulacja manualna byłaby uciążliwa.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.