Lusterka samochodowe zewnętrzne

lusterko samochodowe zewnętrzneTeoretycznie bez lusterek można by było się poruszać samochodem, jednak stanowiłoby to zagrożenie nie tylko dla nas, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto bez lusterek samochodowych takie auto nie może zostać dopuszczone do ruchu, a wszelkie złamanie tego przepisu grozi mandatem karnym. Lusterko samochodowe to tak naprawdę dodatkowa para oczu dla kierowcy, co zdecydowanie ułatwia manewrowanie autem, szczególnie po zatłoczonych arteriach miejskich.

Lusterko w samochodzie

Lusterka samochodowe stanowią obowiązkowy element wyposażenia współcześnie produkowanych pojazdów osobowych. Auta osobowe w większości przypadków wyposażane są w dwa lusterka zewnętrzne, znajdujące się po lewej i prawej stronie pojazdu oraz jedno środkowe, umieszczone wewnątrz pojazdu. W niektórych nowych pojazdach, lusterko wewnętrze zastępowane jest poprzez sporych rozmiarów wyświetlacz cyfrowy, na którym wyświetlany jest obraz przekazywany przez specjalne kamery znajdujące się z tyłu pojazdu. Lusterko do samochodu ułatwia m.in. manewr skrętu, wyprzedzania, cofania oraz zmianę pasa ruchu, zapewniając nam bezpieczeństwo i poprawne ich wykonanie.

Sposób działania lusterka samochodowego

Tradycyjne, zewnętrzne lusterka samochodowe różnią się pomiędzy sobą głównie kształtem i rozmiarami. Starsze samochody wyposażane były w niewielkich rozmiarów lusterka zewnętrzne, które nie niwelowały tzw. "martwe pole", przez które nie można było zauważyć samochodów znajdujących się po prawej lub lewej stronie samochodu, które znajdowały się na wysokości naszego pojazdu. W nowszych pojazdach rozmiary lusterek są większe, co przekłada się także na znacznie lepszą widoczność dookoła naszego pojazdu. Należy pamiętać, aby lusterko zewnętrzne zapewniało nam dobrą widoczność boku auta, ale nie więcej niż na 1 centymetrze powierzchni, natomiast lusterko wewnętrzne powinno zapewniać nam odpowiednią widoczność całej tylnej szyby. Prawidłowe ustawienie wszystkich lusterek to sprawa priorytetowa dla każdego kierowcy przed rozpoczęciem jazdy samochodem. Obecnie większość aut posiada możliwość elektrycznego sterowania i regulowania lusterek, co trwa zaledwie kilka sekund.

Typowe usterki lusterek samochodowych

Stłoczone lusterko zewnętrzne może stać się przyczyną wielu kłopotów nie tylko wynikających z bezpieczeństwa jazdy. Brudne lub rozbite lusterko samochodowe nie jest w stanie spełniać swoich funkcji i może być przyczyną mandatu karnego. Użytkowanie pojazdu, który może powodować zagrożenie w ruchu drogowym może się skończyć 200 złotowym mandatem, natomiast spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa takim pojazdem to już wydatek mandatowy rzędu 500 zł. Wszelkie uszkodzenia lusterek samochodowych trzeba natychmiast niwelować. Wkłady do lusterek samochodowych nie są drogim wydatkiem, a mogą nas uchronić przed wieloma kłopotami.

Popularni producenci lusterek samochodowych

Nawet tanie lusterko samochodowe może zapewnić względnie dobre bezpieczeństwo jazdy. U nas znajdziesz kompletne lusterka, a także wkłady do lusterek samochodowych w najniższej rynkowej cenie. Wszystkie nasze produkty pochodzą od sprawdzonych i godnych zaufania producentów. Wybierz markę samochodu z powyższego zestawienia, następnie model i rocznik, a na końcu podaj wersję silnikową i znajdź w kilka sekund idealne lusterko do swojego auta.

U nas znajdziesz największą liczbę lusterek samochodowych do najróżniejszych marek i modeli aut. Wszystkie lusterka są fabrycznie nowe i posiadają pełną gwarancję producenta (12 lub 24 miesięcy). Zapewniamy najwyższą jakość naszych produktów oraz szybką realizację zamówienia.

Najpopularniejsi producenci

Lusterko ALKAR
Lusterko BLIC
Lusterko VAN WEZEL
Lusterko PRASCO
Lusterko ABAKUS
Lusterko TYC
Lusterko DIEDERICHS
Lusterko KLOKKERHOLM
Lusterko JOHNS

FAQ

Jakie są ceny lusterek do samochodów?

Ceny lusterek są w naszym sklepie bardzo różne. Przeciętne, kompletne lusterko samochodowe to koszt od 20 do 420 zł, jednak należy pamiętać że w tym przedziale cenowym znajdziemy też pojedyncze elementy lusterek lub ich mechanizmu.

Nie działa podgrzewanie lusterek, gdzie szukać przyczyny?

Funkcja podgrzewania lusterek jest często połączona bezpośrednio z podgrzewaniem tylnej szyby. Jeśli ono działa, to możemy wykluczyć spalenie bezpiecznika. Powodem może być uszkodzony przełącznik, mata grzewcza znajdująca się w lusterku lub wiązka prowadząca do lusterka.

Urwane lusterko, jak wymienić na nowe?

Aby wymienić lusterko na nowe w większości wypadków jesteśmy zmuszeni do zdjęcia tapicerki drzwi, odkręcenia stelażu lusterka od wewnątrz i wyjęcia lusterka z całą obudową. Po dopasowaniu części zamiennej składamy wszystko w odwrotnej kolejności, a przed ostatecznym montażem sprawdzamy, czy wszystko działa jak należy.

Jaka jest różnica między klasycznym lusterkiem, a lusterkiem fotochromatycznym?

Klasyczne lusterko jest proste w budowie, ponieważ posiada zwykłe lustro z możliwością jego regulacji w kilku płaszczyznach oraz przestawieniem go na tryby: dzienny oraz nocny. Lusterko fotochromatyczne samo dobiera swoją jasność do warunków panujących na drodze. Jeśli jest zagrożenie, że kierowca zostanie oślepiony przez światła pojazdu znajdującego się z tyłu to samo, w pełni automatycznie przyciemni szkło ograniczając w ten sposób ilość światła.

Czy da się wymienić samą obudowę lusterka?

Tak, plastikowa obudowa jest w większości wypadków niezależnym elementem, który zamocowany jest na plastikowych zaczepach. Dzięki temu możemy w łatwy sposób rozebrać obudowę po to by ją wymienić lub by mieć wygodny dostęp do mechanizmu w jego wnętrzu.

Rozbite lusterko. Czy muszę wymieniać całe, czy da się wymienić samo szkło?

Większość konstrukcji nowoczesnych lusterek umożliwia wymianę szkła oraz obudowy w sposób niezależny od siebie. Przeważnie wystarczy ustawić lustro w taki sposób, by móc je delikatnie podważyć cienkim narzędziem, a następnie wyjąć z obudowy. W ten prosty sposób możemy wymienić sam wkład naszego lusterka.