Układ hamulcowy to jeden z najbardziej istotnych w całym samochodzie. Systematyczna kontrola pozwoli unikać nieprzewidzianych usterek i awarii, jednak ze względu na postępujący proces eksploatacji, niektóre z elementów układu po prostu ulegną zużyciu.

Bębny hamulcowe to element układu hamulcowego, które bardzo często znajduje się na tylnej osi auta. Do ich podstawowych elementów zalicza się także szczeki hamulcowe, rozpieracz szczęk oraz sprężynę rozpierającą. Ze względu na mniejsze obciążenia hamulce bębnowe nie wymagają tak częstej wymiany podzespołów ciernych, jak ma to miejsce w przypadku hamulców tarczowych. Ich żywotność w dużej mierze zależy od stylu jazdy kierowcy. Specjaliści podają, że jeden, dobrej jakości komplet bębnów powinien wystarczyć na około 100-150 tys. kilometrów.

Pamiętajmy jednak, że zawsze najlepszym wyjściem jest regularna kontrola poszczególnych podzespołów w samochodzie. To samo tyczy się układu hamulcowego i bębnów. Lepiej sprawdzać ich stan, niż dowiadywać się nagle, podczas okresowej kontroli samochodu, o usterkach. Ponadto, jeżeli konieczna jest wymiana bębnów, zaleca się korzystać z dobrych jakościowo produktów, które zapewnią nam długą, a przede wszystkim bezproblemową eksploatację samochodu. Do wiodących liderów w tym segmencie produktowym należy zaliczyć producentów: ATE, Brembo, TRW, Delphi oraz Bosch.