Jak sprawdzić stan bębna hamulcowego?

Data:
W kategorii Bęben hamulcowy

Hamulce to najbardziej istotny element samochodu, który zapewnia kierowcy odpowiednie bezpieczeństwo podczas jazdy. Dlatego warto dbać o to, by układ hamulcowy był zawsze w jak najlepszym stanie. Dowiedz się, jak zdiagnozować sprawność bębnów hamulcowych.

By prawidłowo zbadać o bęben hamulcowy, należy najpierw unieść samochód i zdjąć koło. Bardzo ważne jest także, by upewnić się, że bezpiecznie lewarujemy samochód oraz mamy dużo wolnego miejsca, by ułatwić sobie możliwości ruchu. Po odkręceniu śrub zabezpieczających, można ostrożnie zsunąć bęben z okładzin. Uwaga: Nie odkręcamy środkowej śruby, ponieważ mocuje ona piastę, a nie bęben. Zanim przystąpimy do oględzin, dobrym pomysłem jest umycie wnętrza bębna specjalnym preparatem do czyszczenia hamulców. Można go kupić w dowolnym sklepie motoryzacyjnym za zaledwie 15-20 złotych.

Bęben pozostawiamy, by wyschnął. Następnie zwracamy uwagę na to, czy na ścianach bębna nie ma rys i wżerów, które mogą miecz istotny wpływ na obniżenie sprawności hamulca. Drobne nierówności nie powinny być jednak powodem do zmartwień. Idealna powierzchnia jest idealna tylko zaraz po zakupie. Naturalnym jest, że zarówno bęben, jak i tarcza hamulcowa ścierają się w wyniku eksploatacji samochodu. Ponadto, dobrze jest zmierzyć bęben, czy jest on idealnie okrągły. Najlepiej wykorzystać w tym celu suwmiarkę, by zmierzyć cięciwę w kilku miejscach. Ważne, by pomiarów dokonać we wnętrzu bębna. Istotne jest, by wartość w każdym z mierzonych miejsc była taka sama. Negatywny wynik pomiarów, to konieczność wymiany bębna, gdyż będzie on nieprawidłowo pracował np. bicie w pedale hamulca. Przy okazji warto skontrolować także okładziny i ewentualnie wymienić je na nowe.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!