Czy warto kupić używaną chłodnicę?

Data:
W kategorii Chłodnice wody

Zakup nowej, oryginalnej chłodnicy samochodowej do większości samochodów przeważnie wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym. W celu poszukiwania oszczędności, kierowcy coraz częściej decydują się na zakup używanych chłodnic. Czy takie rozwiązanie ma sens?

Używane chłodnice w przystępnych cenach najczęściej można znaleźć na tzw. "szrotach". Wielu kierowców, słysząc niezwykle atrakcyjną cenę używanej części nie zastanawia się ani chwilę i bez wahania kupuje, a następnie montuje ją w swoim pojeździe. Czy takie działanie jest słuszne? Niestety, najczęściej nie. 

Części na szrotach samochodowych trzymane są pod gołym niebem. Niezależnie od ich charakterystyki, właścicielom takich punktów sprzedaży nie zależy za bardzo na stanie tych podzespołów, przez co są one narażone na działanie różnych czynników – wiejącego wiatru, padającego deszczu, czy sypiącego śniegu. Dodatkowo, chłodnice wody pozbawione płynu chłodniczego mogą dość szybko ulec rozhermetyzowaniu, a ich wymontowanie z układu chłodzącego sprawi, że chłodnica dość szybko rozsycha się na uszczelkach, co jest procesem nieodwracalnym. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Pamiętajmy także o tym, że nawet idealnie wyglądająca chłodnica z zewnątrz może w środku okazać się kompletnie zniszczona. Niekiedy może okazać się, że wnętrze chłodnicy jest doszczętnie pokryte kamieniem lub korozją. W większości takich przypadków nasze chłodnice nie będą nadawały się do dalszej eksploatacji, przez co będziemy musieli je wymienić, najlepiej na nowe. 

W przypadku, gdy nie stać nas na zakup oryginalnej chłodnicy samochodowej, nie rozglądajmy się za zakupem używanych podzespołów, tylko sprawdźmy ofertę sklepów motoryzacyjnych oferujących części zamienne. Niekiedy może okazać się, że nowy zamiennik nie będzie tak drogi jak przypuszczaliśmy, a jakościowo może nie ustępować produktom trafiającym na tzw. "pierwszy montaż" samochodów. Przy wyborze chłodnic na rynku części zamiennych warto sprawdzić informacje o samym sprzedawcy, jak i o producencie części – niektórzy z nich są stałymi dostawcami podzespołów dla fabrycznego montażu, a części oferowane przez nich na rynku części zamiennym charakteryzują się równie wysoką jakością, co podzespoły trafiające na produkcji seryjnej.


Komentarze

używana
maro 82
,
16.11.2017
Odpowiedz
Używka jest jak kobieta pijąca piwo - ciągle siada i leje he he he
używana chłodnica
damiano
,
02.02.2017
Odpowiedz
Ja osobiście nie polecałbym zakupu używanej chłodnicy ze szrotu bo taka chłodnica może długo nie wytrzymać. Polecałabym raczej nową najlepiej w tym sklepie bo jest sprawdzony. Kupowałem już tutaj kilka innych części i są w porządku.
używana
Warek
,
19.08.2016
Odpowiedz
Według mnie warto, jeśli ją dokładnie wcześniej sprawdzimy to na pewno nam długo posłuży :)
używany oryginał
maurycy
,
04.08.2016
Odpowiedz
lepsza używana oryginalna, niż tani zamiennik
zależy na co się trafifa
janusz
,
28.04.2016
Odpowiedz
zależy tak naprawdę na co się trafi wśród używanych części. czasami warto zaryzykować bo oryginalna w dobrym stanie dłużej wytrzyma niż nie jeden nowy zamiennik
Wszytsko zależy
Aleksander
,
21.04.2016
Odpowiedz
To zależy jaka się trafi tak naprawdę. Jeżeli uda się kupić w bardzo dobrym stanie to może posłużyć dłużej niż nowy zamiennik, natomiast jak trafimy na jakąś w kiepskiej kondycji to można się liczyć z kupnem kolejnej za jakiś czas.
używka
Mirek
,
18.04.2016
Odpowiedz
ja kupiłem używkę i już nie wiem który rok na niej jeżdżę i jest OK
Nie warto
Darek
,
11.04.2016
Odpowiedz
Z doświadczenia wiem że nie warto kupować używanej chłodnicy. Była bardziej dziurawa niż ser szwajcarski,a niestety nie ma możliwość sprawdzenia tego na miejscu niestety.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.