-10% NA UKŁAD HAMULCOWY! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

7
7
1
1
3
3
2
2
2
2
6
6
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Jaką rolę pełni pompa hamulcowa w układzie hamowania?

Pompa hamulcowa  to jeden z podstawowych elementów układu hamulcowego w samochodzie. Jej głównym zadaniem jest wytworzenie odpowiedniego ciśnienia płynu hamulcowego, który trafia następnie do hamulców kół auta. Pompa hamulcowa ma bardzo duży wpływ na prawidłowe działanie całego układu, a tym samym na bezpieczeństwo czynne samochodu.

Jaką rolę pełni pompa hamulcowa w układzie hamowania?

Konstrukcja systemu hamulcowego

Układ hamulcowy składa się z takich elementów, jak: pedał hamulca, pompa hamulcowa, przewód ciśnieniowy, przewód elastyczny oraz zaciski hamulcowe. Skupmy się zatem na pompie hamulcowej. Ten element posiada zazwyczaj dwie sekcje, a więc dwa tłoki w dwóch oddzielnych cylindrach dla dwóch obwodów hamowania.

Pompa hamulcowa

Pompa hamulcowa to konstrukcja zbudowana m.in. z korpusu, sprężyny dociskowej, pierścieni uszczelniających, tłoka, cylindra oraz wlotu i wylotu płynu hamulcowego. Na pompie hamulcowej znajduje się specjalny zbiorniczek wyrównawczy z płynem hamulcowym, w którego korku znajduje się przeważnie czujnik sygnalizujący niski poziom płynu za pomocą kontrolki umieszczonej na tablicy rozdzielczej samochodu. W momencie zapalenia się lampki kontrolnej podczas jazdy warto sprawdzić stan klocków oraz przewodów hamulcowych, ponieważ najprawdopodobniej są już mocno wyeksploatowane. Zbiornik wyrównawczy spełnia dwie funkcje. Po pierwsze, dostarcza płyn do pompy hamulcowej. Po drugie, odprowadzany jest do niego jego nadmiar.

Płyn roboczy a zużycie klocków hamulcowych

W wyniku hamowania klocki hamulcowe ulegają wytarciu, a im bardziej są one zużyte, tym tłoki w zaciskach hamulcowych są o wiele bardziej wysunięte. Prowadzi to do znacznego zwiększenia pojemności układu hamulcowego, a także do ubytku poziomu płynu hamulcowego w zbiorniczku. Jest to zjawisko jak najbardziej prawidłowe, ponieważ spadek poziomu płynu następuje w miarę zużywania się klocków hamulcowych i na jego podstawie można monitorować stan jakości klocków.

Pompa hamulcowa to mechanizm bezpośrednio sprzęgnięty z pedałem hamulca, który odpowiada za wywołanie odpowiedniego ciśnienia płynu hamulcowego. Ten z kolei poprzez przewody trafia do elementów wykonawczych hamulców, czyli do zacisków oraz cylindrów hamulcowych, których zadaniem jest efektywne i bezpieczne wyhamowanie wszystkich kół samochodu.

Popularne z kategorii Pompa hamulcowa

Zestaw naprawczy pompy hamulcowej FRENKIT 123003
32,00 zł
5.0 (1 ocen)
Pompa hamulcowa BREMBO M 85 021
93,00 zł
0 (0 ocen)
Pompa hamulcowa DELPHI LM80679
215,00 zł
0 (0 ocen)
Zestaw naprawczy pompy hamulcowej AUTOFREN SEINSA D1377
33,00 zł
5.0 (2 ocen)
Pompa hamulcowa TOPRAN 104 349
121,00 zł
0 (0 ocen)
Pompa hamulcowa JAPKO 68K46
521,00 zł
0 (0 ocen)
Pompa hamulcowa w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Pompa hamulcowa pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Pompa hamulcowa
Redakcja iParts.pl składa się ze specjalistów branży automotive z dużym doświadczeniem w sprzedaży części samochodowych. Dla nas to nie tylko praca, ale również pasja, którą pielęgnujemy na co dzień. Staramy się publikować najciekawsze porady, które mogą okazać się przydatne naszym Klientom.

Powiązane artykuły

Jak sprawdzić stopień zapowietrzenia oraz szczelność układu hydraulicznego hamulców?

Jak sprawdzić stopień zapowietrzenia oraz szczelność układu hydraulicznego hamulców?

Układy hydrauliczne hamulców występują obecnie w niemal wszystkich współczesnych modelach samochodów zarówno osobowych, jak i dostawczych, a także w pojazdach jednośladowych oraz w niektórych typach przyczep samochodowych. Rozwiązanie to pojawiło się na rynku motoryzacyjnym ponad 80 lat temu, zastępując z powodzeniem ówczesne systemu mechaniczne pracujące jedynie na tylnych kołach samochodu.

czytaj więcej >
Jak skutecznie odpowietrzyć układ hamulcowy z ABS-em? Czy pompę hamulcową też należy odpowietrzyć?

Jak skutecznie odpowietrzyć układ hamulcowy z ABS-em? Czy pompę hamulcową też należy odpowietrzyć?

Układ hamulcowy to jeden z najważniejszych systemów każdego pojazdu mechanicznego odpowiadający za bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Potencjalnym zagrożeniem dla układu hamulcowego jest powietrze, które może dostać się do jego wnętrza. Dlatego tak ważna jest systematyczna wymiana płynów hamulcowych oraz odpowiednie odpowietrzanie hydrauliki systemu hamulcowego w samochodzie.

czytaj więcej >
O co chodzi z podwójną pompą hamulcową i układem dwuobwodowym?

O co chodzi z podwójną pompą hamulcową i układem dwuobwodowym?

Już w latach 30. XX wieku producenci samochodowi dokonali podziału układu hamulcowego na dwa niezależne obwody. Takie rozwiązanie pozwala w sytuacji awarii jednego z systemów na bezpieczne wyhamowanie auta. Układ dwuobwodowy to obecnie najczęściej stosowany system w samochodach osobowych, wyposażony w dwusekcyjną pompę hamulcową.

czytaj więcej >
Jaki wpływ ma zużyty płyn hamulcowy na pompę hamulcową i kiedy go wymieniać?

Jaki wpływ ma zużyty płyn hamulcowy na pompę hamulcową i kiedy go wymieniać?

Do prawidłowego działania każdego samochodu niezbędna jest odpowiednia ilość oraz jakość płynów roboczych. To dzięki nim jesteśmy w stanie m.in. sprawnie się poruszać samochodem, cieszyć się w nim klimatyzacją czy też skutecznie zatrzymać auto. Jednak, jak każdy element eksploatacyjny również płyny ulegają zużyciu, w tym przede wszystkim płyn hamulcowy odpowiadający za nasze bezpieczeństwo na drodze.

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze