O zaletach klimatyzacji samochodowej chyba nikogo nie trzeba już przekonywać. Układ ten stał się obecnie już tak popularny, że posiada go praktycznie każdy produkowany współcześnie pojazd. Nadal jednak nie każdy samochód z klimatyzacją posiada coś takiego, jak klimatyzowany schowek. Na szczęście doposażenie auta w podobne rozwiązanie to jedna z najprostszych możliwych przeróbek, którą wykonać można całkowicie samodzielnie.

Dodatek do układu klimatyzacji

Lato, upał i słońce, które padając przez szyby, niemiłosiernie nagrzewa wnętrze samochodu. Tego rodzaju „atrakcje” było do niedawna zmorą zdecydowanej większości kierowców. Jeszcze kilka lat temu systemy klimatyzacji samochodowej stanowiły jedynie dodatkową opcję wyposażenia, za którą podczas zakupu nowego auta (najczęściej były to jedynie samochody klasy co najmniej średniej-wyższej) należało sporo dopłacić. Dziś klimatyzacja stanowi już standard w każdym nowym aucie, a i koszty jej założenia znacznie spadły. Pojawiły się natomiast inne rozwiązania, które – mając na celu podniesienie komfortu jazdy i umilenie kierowcom pokonywanie długich tras – stanowią dodatkowe opcje wymagające w niektórych przypadkach mniejszej lub większej dopłaty. Jednym z takich rozwiązań jest klimatyzowany schowek.

Do czego służą klimatyzowane schowki?

Z całą pewnością klimatyzowane schowki nie są rozwiązaniem równie ważnym i przełomowym, jak sama klimatyzacja samochodowa. Jak twierdzą złośliwi, klimatyzowane schowki powstały, ponieważ mogły powstać. Ich działanie i fabryczny montaż są niezwykle proste. Ponieważ zasilane są z obecnego już w aucie układu klimatyzacji, nie wymagają żadnych większych przeróbek czy wydatków. A jaką przynoszą korzyść? Kierowcy posiadający auta wyposażone w klimatyzowane schowki przyznają, że ich przydatność najlepiej widać podczas pokonywania długich tras, zwłaszcza jeśli ktoś podróżuje dużo podczas miesięcy letnich. Klimatyzowany schowek pełni wówczas rolę niewielkiej lodówki, w której bezpiecznie możemy przechowywać żywność (bez obawy, że ulegnie zepsuci pod wpływem promieni słonecznych i wysokiej temperatury) i chłodzić napoje (oczywiście wyłącznie bezalkoholowe!). Podczas dłuższych letnich podróży tego typu udogodnienia niesamowicie zyskują na znaczeniu.

Jak zrobić klimatyzowany schowek?

Samodzielne wykonanie klimatyzowanego schowka jest bardzo proste. Zwykle przerabia się w tym celu schowki od strony pasażera (jeśli są dwa, najlepiej wybrać ten dolny), a czasem schowek podłokietnika. Potrzebujemy do tego otwornicy, zawór klimatyzowanego schowka (najlepiej oryginalny), przewody elastyczne oraz króciec. Niezbędne przeróbki ograniczają się do wykonania otworów w kanale wentylacyjnym oraz w wybranym schowku.

Przerabiając schowek od strony pasażera, zaczynamy od wyciągnięcia go i wywiercenia otworu o średnicy króćca w kanale wentylacyjnym. Króciec montujemy w nim na gorącym kleju. Następnie mocujemy do niego przewód elastyczny o odmierzonej długości (nie powinien się napinać przy otwieraniu schowka). Drugi koniec przewodu wpuszczamy w schowek, w którym również wiercimy otwór. Na końcu przewodu instalujemy zawór i mocujemy go również na gorącym kleju. Cała przeróbka zajmie nam mniej więcej 20-30 min. a jej koszt to ok. 20 zł.