-10% W APLIKACJI! ODBIERZ KOD

Do końca promocji pozostało:

0
0
7
7
2
2
5
5
1
1
1
1
Znajdź części

Krok 3 - By ułatwić wybór typu auta, m.in. informacje na temat mocy swojego pojazdu znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym w rubrykach P.1, P.2, P.3.

Strona dowodu rejestracyjnego
1
Niepoprawne pole
2
Niepoprawne pole
3
Niepoprawne pole

Jak zbudowany jest reflektor?

Mało kto z nas kierowców zapewne zastanawiał się, jak tak naprawdę działa tradycyjny reflektor samochodowy i z jakich elementów jest zbudowany. Przyjrzyjmy się więc bliżej konstrukcji tego rodzaju źródła światła w samochodzie.

Jak zbudowany jest reflektor?

Reflektor to nic innego, jak urządzenie oświetleniowe znajdujące się z przodu samochodu, którego głównym zadaniem jest oświetlanie drogi przed autem za pomocą odpowiednio skierowanego strumienia światła. Oświetlenie samochodowe, w tym również reflektory, konstruowane jest zgodnie z drobiazgowymi warunkami technicznymi oraz homologacyjnymi.

Do niedawna projektanci reflektorów samochodowych mieli dość ograniczone pole manewru jeśli chodzi o kreowanie końcowego kształtu reflektora. Obecnie, dzięki energicznemu rozwojowi nowoczesnych źródeł światła, możliwe jest projektowanie reflektorów w dowolnych kształtach i rozmiarach.

Reflektor samochodowy składa się z:

  • obudowy,
  • mechanicznego lub elektrycznego urządzenia regulacyjnego,
  • źródła światła,
  • lustra (odbłyśnika),
  • szyby.

Mechanizm regulacyjny

Urządzenie regulacyjne (mechaniczne lub elektryczne) służy do bieżącego korygowania zasięgu świateł. Mogą być one korygowane ręcznie lub automatycznie. Obsługa ręczna przypada kierowcy, którą wykonuje za pomocą regulatora znajdującego się na desce rozdzielczej. Za zmianę kąta ustawienia reflektorów odpowiedzialne są elektryczne urządzenia wykonawcze. W przypadku automatycznych systemów regulacyjnych za pozycje reflektorów odpowiadają czujniki kontrolujące pozycję nadwozia oraz mikroprocesorowe sterowniki, które emitują impulsy elektryczne do urządzeń wykonawczych.

Lustra

Lustra, czyli odbłyśniki, są dostępne w różnych wersjach konstrukcyjnych. Najważniejsze z nich, to odbłyśniki paraboloidalne, wielo paraboloidalne oraz projektory.

Lustra paraboloidalne to standardowe rozwiązanie w reflektorach samochodowych. Lustra tego typu wykonane są z ciągnionej blachy stalowej, której powierzchnia została poddana szlifowaniu oraz lakierowaniu, a następnie została na nią nałożona warstwa aluminium.
Lustra wielo paraboloidalne to odbłyśniki ukształtowane w sposób swobodny, które projektuje się z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego. Tego rodzaju lustra zbudowane są z wielu wycinków paraboloid o tym samym ognisku. Odpowiedni kształt lustra uzyskuje się wykorzystując metodę wtryskiwania lub prasowania oraz stosując wytrzymałe na wysoka temperaturę tworzywa sztuczne takie, jak np. duroplast czy też termoplast. System wielo paraboloidalny pozwala na całkowite wykorzystanie powierzchni odbłyskowej, przez co strumień światła może być kierowany w bardziej precyzyjny sposób. Pozwala to na lepsze doświetlenie poboczy oraz znacznie większy zasięg strumienia światła reflektora.

Projektor ma bardzo podobną konstrukcję oraz sposób działania jak tradycyjny rzutnik slajdów. Lustro ma konstrukcję elipsoidy obrotowej, która ma dwa ogniska. Źródło światła umieszczone w jednym z ognisk, po odbiciu od powierzchni zwierciadlanej, pozwala na przejście promienia światła przez drugie ognisko. W ten sposób otrzymywana jest bardzo rozproszona wiązka światła. Dzięki zastosowaniu soczewki płasko-wypukłej możliwe jest skupienie wiązki światła w odpowiednim kierunku. W projektorach stosuje się najczęściej żarówki halogenowe (jedno włóknowe), a także lampy ksenonowe.

Szyby

Przejrzyste szyby reflektorów samochodowych gwarantują komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy. Obecnie w samochodach osobowych stosowane są dwa rodzaje szyb reflektorowych – szyba rozpraszająca oraz szyba gładka.

Szyba rozpraszająca jest zbudowana z wielu soczewek lub pryzmatów, które umożliwiają uzyskanie pionowego i bocznego rozdziału światła. Szyby rozpraszające są produkowane ze szkła lub tworzywa sztucznego.

Szyba gładka to przeźroczysty element reflektora chroniący wnętrze lampy przed często niekorzystnymi zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi i nie tylko. Szyba gładka jest zazwyczaj produkowana z tworzywa sztucznego, które jest lekkie i bardziej przejrzyste, a także odporne na zarysowania oraz inne trwałe uszkodzenia mechaniczne.

Popularne z kategorii Reflektor

Reflektor TYC 20-0390-05-2
339,00 zł
4.9 (22 ocen)
Reflektor TYC 20-0317-25-2
306,00 zł
4.9 (22 ocen)
Reflektor TYC 20-0389-05-2
314,00 zł
4.9 (22 ocen)
Reflektor HELLA 1EL 009 648-391
1581,00 zł
4.7 (17 ocen)
Reflektor ABAKUS 442-1140LMLEMN1
412,00 zł
4.7 (10 ocen)
Reflektor ABAKUS 441-1146R-ND-EM
349,00 zł
4.7 (10 ocen)
Reflektor w sklepie iParts.pl
Chcesz zobaczyć wszystkie produkty z kategorii: Reflektor pasujące do Twojego samochodu lub poszukujesz produktu konkretnego producenta?
Sprawdź wszystkie z: Reflektor
Redakcja iParts.pl składa się ze specjalistów branży automotive z dużym doświadczeniem w sprzedaży części samochodowych. Dla nas to nie tylko praca, ale również pasja, którą pielęgnujemy na co dzień. Staramy się publikować najciekawsze porady, które mogą okazać się przydatne naszym Klientom.

Powiązane artykuły

Jak dorobić w samochodzie spryskiwacze reflektorów? Kup u nas nawet 40% taniej

Jak dorobić w samochodzie spryskiwacze reflektorów?

O ile brudną przednią szybę z pozycji kierowcy doprawdy trudno jest przeoczyć, o tyle zachlapane i ubłocone reflektory już dużo łatwiej. A przecież światła brudzą się tak samo, a czasem nawet bardziej niż szyby. Co więcej, ich stan przekłada się nie tylko na komfort, ale i na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego też warto zastanowić się nad instalacją systemu spryskiwaczy reflektorów. Koszt takiego rozwiązania jest niewielki, a korzyści naprawdę spore.

czytaj więcej >
Skuteczne sposoby na zaparowane reflektory samochodowe - sprawdź to

Sprawdzone sposoby na zaparowane reflektory. Jak radzić sobie z tym problemem?

Zaparowane reflektory to prawdziwa zmora niektórych kierowców. Zjawisko to nie tylko obniża ogólną estetykę auta – samochód wygląda przez to na mocno zaniedbany – ale też negatywnie wpływa na sprawność i efektywność świateł. W jaki sposób możemy z tym walczyć? Czy istnieją jakieś naprawdę sprawdzone metody na zaparowane reflektory?

czytaj więcej >
Jak kontrolować oraz regulować reflektory samochodowe?

Jak kontrolować oraz regulować reflektory samochodowe?

Jak ważne jest oświetlenie w samochodzie wie praktycznie każdy kierowca. Reflektory samochodowe nie tylko zapewniają bezpieczeństwo podczas jazdy, ale również umożliwiają kierowcy poruszanie się po drogach po zapadnięciu zmroku. Niestety odbłyśnik, szyba oraz soczewka, które w niektórych reflektorach tworzą tzw. zespół nierozbieralny (sealed beam), mogą po pewnym czasie ulec zużyciu lub rozregulowaniu.

czytaj więcej >
Światła w Twoim aucie zaczynają słabnąć? To może być wina odbłyśników

Światła w Twoim aucie zaczynają słabnąć? To może być wina odbłyśników

Każdy samochód, niezależnie od modelu, to niezwykle skomplikowana i złożona konstrukcja. Przy tak wielu układach, podzespołach i pojedynczych częściach, nieuniknionym jest wręcz to, że któryś z tych elementów okaże się być słabszym ogniwem. Tak dzieje się m. in. w przypadku odbłyśników, które w niektórych modelach aut zwyczajnie nie wytrzymują procesu eksploatacji.

czytaj więcej >

Nagrody

Ceneo
Opineo
Opineo

Dostawa

InPost
Dpd
Cargo

Płatności

tpay
Blik
Gotówką przy odbiorze