Jak wymienić tarcze hamulcowe?

Data:
W kategorii Tarcze hamulcowe

Wymiana tarcz hamulcowych nie stanowi trudnej czynności, przez co możliwa jest do sprawnego przeprowadzenia we własnym garażu. Jak krok po kroku wymienić tarcze hamulcowe?

Zanim przystąpimy do wymiany tarcz hamulcowych upewnijmy się, że stare tarcze nadają się do wymiany. Po czym możemy to rozpoznać? Wystarczy przy pomocy suwmiarki zmierzyć ich grubość. Informacje o standardowej i dopuszczalnej grubości tarcz hamulcowych znajdziemy w ich instrukcji obsługi oraz na stronach niektórych producentów. Bardziej doświadczeni kierowcy będą w stanie oszacować stan tarcz hamulcowych po ocenie wzrokowej – jeżeli posiadają one spory rant, to najwyższa pora wymienić je na nowe. 

Jeżeli jesteśmy pewni, że tarcze hamulcowe w naszym samochodzie nadają się do wymiany, możemy przystąpić do kolejnej czynności, czyli zabezpieczenia i podniesienia auta. W tym celu warto podłożyć pod koła samochodu drewniane klocki, aby auto nie osunęło nam się w trakcie podnoszenia. Następnie podkładamy lewarek pod auto, luzujemy śruby, podnosimy auto i zdejmujemy koło. Wówczas zacisk i tarcze hamulcowe mamy na wyciągnięcie ręki, więc możemy dokładniej ocenić ich stan. Nie musimy sprawdzać stanu klocków hamulcowych, ponieważ każdorazowo, podczas wymiany tarcz hamulcowych powinniśmy zaopatrzyć się także w nowy komplet klocków. Powód jest prosty – klocki dopasowują się do tarcz hamulcowych, przez co pozostawienie starych klocków hamulcowych może przynieść odwrotny efekt, w porównaniu do tego, czego oczekiwaliśmy. 

W dalszej kolejności możemy przystąpić do wykręcania zacisku hamulcowego. W większości przypadków powinien być on przykręcony za pośrednictwem dwóch śrub. Możliwe jest, że śruby te będą zapieczone – wówczas możemy sobie pomóc, używając WD-40. Wymontowany zacisk należy zabezpieczyć, aby nie wisiał na przewodach hamulcowych, gdyż może to doprowadzić do ich uszkodzenia. Teraz będziemy mogli przystąpić do demontażu klocków hamulcowych, które znajdują się w zacisku. Następnie możemy zdjąć tarczę hamulcową – w tym celu wystarczy odkręcić śrubę zabezpieczającą i zdjąć samą tarczę. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Pamiętajmy, aby dokładnie wyczyścić powierzchnię czołową piasty. W przypadku, gdy tarcza nie będzie do niej idealnie przylegać możemy doprowadzić do powstania bicia na tarczach, co może przełożyć się na powstanie drgań na kierownicy. W dalszej kolejności należy wcisnąć tłoczek do zacisku (w tym celu najlepiej jest wykorzystać specjalny ściągacz), po czym możemy wyjąć wewnętrzny klocek – wystarczy, że podważymy go śrubokrętem. Stary klocek wewnętrzny zastępujemy nowym i przystępujemy do montażu nowej tarczy hamulcowej, koniecznie pamiętając, że trzeba ją przed założeniem odtłuścić. 

Nową tarczę hamulcową należy przykręcić wraz ze śrubą zabezpieczającą. Po tej czynności możemy włożyć w zacisk klocek zewnętrzny, po czym umieszczamy zacisk na swoim miejscu. Gdy upewnimy się, że wszystko jest prawidłowo i solidnie założone możemy przystąpić do montażu koła. Przed wyruszeniem w trasę z nowymi klockami i tarczami hamulcowymi pamiętajmy, aby kilkukrotnie nacisnąć na pedał hamulca, aż zrobi się twardy.


Komentarze

czujnik
wilk321
,
04.05.2019
Odpowiedz
Garland, czujnik zegarowy ze statywem mozna dorwać juz za ok 50pln. I nie masz gwarancji, ze mechanicy się bawią w czujniki..
wymiana tarczy
Wojciech1
,
02.02.2017
Odpowiedz
Ja tego typu rzeczy zawsze powierzam mechanikowi w warsztacie. Poco mam kombinować z tarczą jak on to zrobi pewniej, szybciej i sprawniej i za nie specjalnie duże pieniądze.Ale warto kontrolować swoje tarcze w samochodzie.
wiedza
Wicia
,
18.08.2016
Odpowiedz
Dzięki za ten artykuł, szukałem dokładnych informacji co robić po kolei i w końcu znalazłem. Z taką wiedzą mogę zacząć wymianę :)
łatwa wymiana
Panek
,
04.08.2016
Odpowiedz
Jeśli ktoś orientuje się w temacie to nie ma co oddawać do mechanika, wymiana nie jest trudna, a zawsze trochę kasy zostanie :)
zaciski
johny
,
28.04.2016
Odpowiedz
Wymiana tarczy hamulcowej jest banalnie prosta, należy jedynie pamiętać o tym żeby bardzo dobrze oczyścić piastę oraz jarzmo z zaciskiem.
smar miedziowy
wACŁAW
,
21.04.2016
Odpowiedz
Warto pamiętać przy wymianie tarcz hamulcowych, o wymianie klocków i nasmarowanie wszystkiego smarem miedziowym.
sam naprawiam
Kristianno
,
15.04.2016
Odpowiedz
bardzo prosty zabieg, i pozwala zaoszczędzić parę złotówek na inne wydatki
Mechanik
Rysiek
,
11.04.2016
Odpowiedz
Ja zostawiam takie rzeczy swojemu mechanikowi. Wiem tylko tyle że jak wymienił mi ostatnio tarcze to przestało telepać autem przy hamowaniu.
Co znaczy: Nadają się do wymiany???
Garland
,
15.09.2015
Odpowiedz
Chyba jak już to \"wymagają wymiany\". Ale jeśli ja je chcę po prostu wymienić (bo skorodowały, albo mają bicie) to jak mam się upewnić czy nadają się do wymiany? Chyba raczej czy nowe się nadają do danego pojazdu. Powyższy opis może sprawdzał się w dużym fiacie. Obecnie każdy producent tarcz wymaga kontroli bicia piasty przed montażem tarczy i ponownie bicia już założonej tarczy. Dopuszczalne bicie na tarczy hamulcowej wynosi do 0,05 mm. Bez czujnika trudno będzie to ocenić.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.