Jak wymienić amortyzator?

Data:
W kategorii Amortyzatory

Wymiana amortyzatorów samochodowych stanowi z pozoru skomplikowany zabieg, jednak przy odrobinie wprawy będziemy w stanie przeprowadzić tę czynność samodzielnie we własnym garażu samochodowym. 

W większości samochodów przede wszystkim tylne amortyzatory można wymienić samodzielnie, bez konieczności wizytowania w warsztacie. Nieco trudniej jest w przypadku amortyzatorów przednich, które nie dość, że wymagają specjalistycznego sprzętu do wymiany, to dodatkowo po wymianie amortyzatorów przednich należy prawidłowo ustawić zbieżność kół. Natomiast wymiana dotycząca tylnej części zawieszenia jest zdecydowanie prostsza – dzieje się tak, gdyż w wielu samochodach tylne amortyzatory poprowadzone są obok sprężyn. Do ich wymiany nie będziemy potrzebowali zatem specjalistycznych narzędzi – niekiedy wystarczy odkręcić dwie śruby, aby mieć amortyzator na wyciągnięcie ręki. Przy wymianie przednich oraz tylnych amortyzatorów najlepiej jest wykorzystać kanał, gdyż dostęp do większości czynności ułatwiony będzie pod samochodem. 

Jakich utrudnień możemy się spodziewać przy samodzielnej wymianie amortyzatorów? W niektórych samochodach problem może stanowić dostanie się do górnego mocowania amortyzatora, gdyż niekiedy nie jest ono widoczne. Przy wymianie tylnych amortyzatorów czasem zdarza się, iż konieczny jest demontaż wykładziny znajdującej się w bagażniku. Nie powinno to stanowić większego problemu, gdyż w większości aut zamocowana jest ona na zatrzaski. W niektórych autach w nadwoziu typu sedan dostęp do amortyzatorów możliwy będzie dopiero po demontażu rzędu tylnych siedzeń. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Bez większych problemów możemy przeprowadzić również samodzielną wymianę amortyzatorów w samochodach o konstrukcji zawieszenia typu McPherson. W wielu konstrukcjach samochodów zdarza się, że do wymiany amortyzatorów w zawieszeniu McPhersona również nie będziemy potrzebowali żadnych specjalistycznych narzędzi. Będzie to zależne m.in. od twardości samego amortyzatora oraz jego skoku, bo niekiedy do ściśnięcia sprężyny wystarczy użyć siły własnego ciała. 

Przy montażu amortyzatorów należy zwrócić uwagę na jego położenie względem sprężyn zawieszenia oraz kielicha górnego mocowania amortyzatora. Oprócz tego sprawdźmy stan zużycia gumowych lub plastikowych osłon amortyzatora, a w razie ich uszkodzenia należy je wymienić na nowe.


Komentarze

Nie ufaj kobiecie, ani mechanikowi
doświadczony życiowo
,
24.10.2020
Odpowiedz
Jeśli tylko mam możliwość (czytaj: odpowiednie narzędzia) naprawić coś sam, to wolę zrobić to sam. W warsztatach robią byle szybko i byle jak, bo chcą zarabiać kokosy i zdzierają z nieporadnych naiwniaków duże pieniądze. Przy tym nie zawsze zrobią to, co należy i faktycznie od razu naprawią. Za to przy okazji zawsze (!) coś popsują. W najlepszym wypadku porysują lakier, albo pobrudzą tapicerkę.
wolę odstawić do mechanika
Donald
,
19.04.2016
Odpowiedz
ja wolę odstawić auto na wymianę do sprawdzonego mechanika a później pojechać na zbieżność i wtedy wiem że jest wszystko OK
amortyzator
tadek
,
08.04.2017
Odpowiedz
Nie trzeba ustawiac zbieznosci , ktos nagadal tobie glupot zeby zarobic
amortyzator
tadek
,
08.04.2017
Odpowiedz
wymieniam sam po co dawac zarabiac komus kto moze to zrobic gorzej objajac mi samochod , z wypowiedzi mniemam ze twoja znajomosc auta jest cienka . no ale szczeko by te mechaniory zyly
wymiana amortyzatorów
Montana
,
03.02.2017
Odpowiedz
Nigdy tego sam nie robiłem i zawsze wolę jednak aby amortyzator wymienił mi mechanik w dobrym warsztacie.Wtedy mam tą pewność, że wszystko jest dobrze. jak wyżej opisano czasami może taka wymiana być bardziej skomplikowana.
sam naprawiam
magik
,
17.08.2016
Odpowiedz
ja tam robię wszystko sam przy moim aucie, więc z wymiana amorków nie będzie problemu
sprawdzony warsztat
nester
,
04.08.2016
Odpowiedz
Nie polecam wymiany w warsztatach, w których nigdy nic nie robiliśmy . Z doświadczenia wiem, że kończy się to źle, nowe amorki po kilku miesiącach...
odradzam samemu
kwoluś
,
02.05.2016
Odpowiedz
Nigdy nie wymieniałem sam amortyzatorów, i raczej nie będę miał takiej przyjemności bo się na tym nie znam, i szczerze odradzam taki zabieg osobom które tak jak ja - kompletnie się na tym nie znają, bo może z tego wyniknąć nieraz duży problem.
mechanik
Robson
,
25.04.2016
Odpowiedz
Jak mam coś do wymiany to zawsze korzystam z usług sprawdzonego serwisu do którego mam zaufanie.
sam zmieniłem
arunio99
,
13.04.2016
Odpowiedz
osobiście z tyłu sam zmieniałem amortyzatory i faktycznie wystarczyło odkręcić 2 śruby i cały amortyzator sam wyszedł, ale przednie wolałem zostawić specjaliście bo to już nie było takie proste

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.