Jak sprawdzić czy samochód ma koło dwumasowe?

Data:
W kategorii Koło zamachowe

Koło dwumasowe stanowi podstawowy element układu przeniesienia mocy w nowych samochodach osobowych. Czym charakteryzuje się ta część? Po czym można sprawdzić czy samochód, który posiadamy został fabrycznie wyposażony w koło dwumasowe? 

Koło dwumasowe nie cieszy się dobrą opinią pośród kierowców. W motoryzacyjnym świecie część ta uważana jest za mocno awaryjną i drogą. Jest to w pewnym sensie racja, gdyż koszt zakupu i wymiany koła dwumasowego w ASO należy do górnej półki cenowej usługi warsztatów. Nieco inaczej jest w przypadku awaryjności tego podzespołu, gdyż prawidłowo eksploatowane koło zamachowe, które pochodzi od producenta OEM lub od renomowanego dostawcy na rynku części zamiennych powinno bez przeszkód wytrzymać przebiegi analogiczne do samochodu wyposażonego w sztywne koło zamachowe. 

Dlaczego zatem koło dwumasowe zastąpiło montowane dotychczas w większości samochodów sztywne koło zamachowe? Jest to spowodowane większymi momentami obrotowymi, generowanymi przez jednostki napędowe współcześnie produkowanych aut. W większości przypadków, tradycyjne koło zamachowe mogłoby sobie nie poradzić z takim zadaniem, dlatego stworzone zostało koło dwumasowe. Jest ono zbudowane z dwóch tarcz, połączonych tłumikiem drgań skrętnych, dzięki czemu tarcze te mogą obracać się względem siebie nawet o 100 stopni. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

W jaki sposób można sprawdzić czy samochód, który posiadamy został wyposażony w koło dwumasowe? W przypadku zakupu pojazdu prosto z salonu, nie powinniśmy mieć z tym problemu, gdyż w Internecie można bez większych problemów znaleźć listę samochodów, w których seryjnie montowane są koła dwumasowe. Nie jest to takie proste w przypadku zakupu auta na rynku wtórnym – tutaj istnieje bowiem ryzyko, że poprzedni właściciel skorzystał z możliwości zamiany koła dwumasowego na sztywne koło zamachowe. W takim przypadku najlepiej będzie samodzielnie sprawdzić jaki typ sprzęgła znajduje się w naszym aucie. W tym celu wystarczy zwrócić uwagę na kształt tarczy sprzęgła – jeżeli nie posiada ona charakterystycznych sprężyn tłumiących, których funkcję zastąpił tłumik drgań skrętnych, to nasz samochód wyposażony jest w koło dwumasowe.


Komentarze

Peugeot 508
Marko
,
16.01.2023
Odpowiedz
Dzień dobry Czy Peugeot 508 1.6BlueHDI 2016 VIN : VF38DBHZTGL013482 posiada dwumas?
Koło dwumasowe
Basia
,
28.11.2022
Odpowiedz
Witam serdecznie czy Skoda Octavia 1.6 fsi 2005 85kw VIN: TMBCB21Z662157528 ma koło dwumasowe ?
Adrian
Koło dwimasowe
,
12.10.2022
Odpowiedz
Witaj Wojtku, tak w Passacie jest koło dwumasowe, ale konkretny model tego koła ustalisz w ASO, ponieważ my nie mamy możliwości rozkodować modeli VAG przed 2000 rokiem. Pozdrawiam Adrian, Zespół iParts
Koło dwumasowe
Wojtek
,
12.10.2022
Odpowiedz
Czy Passat b5 1.8t APU 150km z 1999r o numerze VIN WVWZZZ3BZXX038967 posiada koło dwumasowe?
Czy mój Golf Plus posiada dwumasę.
Krzysztof
,
03.07.2022
Odpowiedz
Witam.Posiadam VW Golfa Plusa 1.6tdi z 2010r.Kod silnika CAYB(90KM). Nr.vin:WVWZZZ1KZAW548957. Czy ten model posiada dwumasę.? Poprzedni właściciel twierdził że nie. Pozrawiam
Czy mój Golf Plus posiada dwumasę.
Adrian
,
05.07.2022
Odpowiedz
Witam Panie Krzysztofie, w/g podanego numeru VIN auto jednak posiada koło dwumasowe. Cały zestaw Sachsa /sprzęgło, koło dwumasowe i łożysko/ kosztuje u nas w tej chwili niecałe 1230PLN. Sachs jest oryginalnie montowany w fabryce w tym aucie, więc jest to bardzo wysoka jakość. Jeśli zastanawia się Pan nad zakupem, proszę o kontakt z naszym działem obsługi: [email protected] lub telefonicznie 22 844 65 45. Pozdrawiam Adrian, Zespół iParts.pl
Czy posiada dwumase
Adrian
,
11.06.2022
Odpowiedz
Czy samochód Skoda octavia 2 lift kombi 2009r silnik 1.8 TSI 160KM benzyna, skrzynia 6 biegów manualna, VIN: TMBHK61Z9A8019923 Posiada dwumase oraz jesli tak jakie zestawy z dwumasa by Państwo mi zaproponowali oraz w jakiej orientacyjnie cenie?
Skoda octavia 2 lift kombi 2009r silnik 1.8 TSI 160KM
Adrian
,
13.06.2022
Odpowiedz
Witaj Adrianie, Tak w tym aucie jest koło dwumasowe. Polecam zestaw LUK, ponieważ to właśnie było na pierwszym montażu w Twojej Skodzie: https://www.iparts.pl/czesc/sprzeglo-komplet-luk-600014600,0-6-600014600-971221.html Producent bardzo dobry i znany praktycznie wszystkim, do tego jest to najbardziej pełny/kompletny zestaw jaki oferuje LUK. Pozdrawiam, Adrian Zespół iParts
koło dwumasowe
Olga
,
29.05.2022
Odpowiedz
Czy to Auto jest bez dwumasy Peugeot 308 1.6 V 90KM nr vn VF34C9HXC9S144343
koło dwumasowe
Adrian
,
30.05.2022
Odpowiedz
Witaj Olgo, w/g podanego numeru VIN auto nie posiada koła dwumasowego. Jeżeli szukasz sprzęgła sprawdź naszą ofertę do Twojego auta: https://www.iparts.pl/znajdz/?idCar=26&query=2051G7 Pozdrawiam Adrian, Zespół iParts.pl
Czy samochód ma dwumas
Adrian
,
16.05.2022
Odpowiedz
Witaj Antek, Tak w tym fordzie oryginalnie jest koło dwumasowe, najłatwiej to sprawdzić właśnie w/g numeru VIN w profesjonalnym katalogu. Pozdrawiam Adrian Zespół iParts
Czy samochód ma dwumas
Antek
,
14.05.2022
Odpowiedz
Czy ten samochód posiada dwumas Ford c max 1.6 TDCi 90km WF0EXXGCDE9K22069
koło dwumasowe
majki
,
01.02.2017
Odpowiedz
Bardzo ciekawy artykuł. i warto wiedzieć takie rzeczy żeby nie kupić auta z rynku wtórnego i żeby nie okazało się że koło dwumasowe zostało podmienione. Warto to sobie sprawdzić u mechanika w najbliższym warsztacie.
Sztywne koło
Kora
,
19.08.2016
Odpowiedz
Mam nadzieje, że w moim autku jest szytwne koło zamachowe :/
zmiana koła
Tymek
,
04.08.2016
Odpowiedz