Jakie są przyczyny uszkodzenia koła dwumasowego?

Data:
W kategorii Koło zamachowe

Koło dwumasowe to skomplikowany mechanizm, obecny w większości nowych samochodów z silnikami diesla. Po czym rozpoznać, że wymaga ono wymiany? Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia koła dwumasowego

Koło dwumasowe to według wielu kierowców element eksploatacyjny samochodu, wyjątkowo podatny na awarie. Jest w tym nieco prawdy, jednak okres zużycia koła dwumasowego uzależniony jest od wielu czynników, wśród których znajdują się m.in. jakość samej części oraz styl jazdy kierowcy. Aby maksymalnie wydłużyć żywotność sprzęgła należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, do których należy przede wszystkim unikanie zbytniego obciążania układu napędowego, co wiąże się z m.in. zbyt szybkim puszczaniem pedału sprzęgła, czy też gwałtownym ruszaniem samochodem z miejsca. 

Do skrócenia okresu eksploatacji koła dwumasowego przyczynia się także kilka innych czynników. Podczas przeglądu samochodu, w którym mechanik spodziewa się uszkodzonego koła dwumasowego warto zwrócić uwagę na nieprawidłowości w działaniu elementów skrzyni biegów współpracujących z samym kołem dwumasowym. Mowa tu o problemach z układem wysprzęglania, wyczuwalnym biciu na tarczach oraz nadmierny luz na wałku sprzęgłowym. To dlatego niezbędne jest, aby w trakcie przeglądu samochodu mechanik zwrócił uwagę na poszczególne elementy sprzęgła, gdyż wyłącznie prawidłowy stan każdej z nich zagwarantuje bezproblemową i długotrwałą eksploatację samochodu na dystansie wielu tysięcy kilometrów. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Prawidłowo eksploatowane koło dwumasowe, pochodzące od producentów tworzących wysokiej jakości części zamienne jest w stanie bezproblemowo pokonywać przebiegi z rzędu nawet 200 tys. kilometrów. Co ciekawe, w przypadku, gdy którykolwiek z elementów współpracujących sprzęgła jest uszkodzony, a do tego kierowca nie dba o układ napędowy w swoim samochodzie i nie stosuje zasad wydłużających eksploatację sprzęgła dystans ten może zostać skrócony nawet dziesięciokrotnie, z 200 tys. km do 20 tys. km.


Komentarze

od nowości
jarek
,
24.05.2022
Odpowiedz
Ja przejechałem ponad 400tys.km i dopiero zaczyna słychać dwumasę, będę właśnie wymieniał. Samochód Renault Latitude
DWU MASA NIGDY!!!
Hugo
,
06.11.2019
Odpowiedz
Po kupnie auta wymieniłem 2 masę po 20000 padła mi znów masakra.
Dwumasa
Putin
,
01.02.2017
Odpowiedz
Ja dbam o samochód zarówno sprzęgło, układ napędowy i wiele innych dlatego póki co nie miałem jeszcze problemu z kołem dwumasowym.Jeśli w Waszym aucie zaczyna słychać stukot to wiedz że coś się dzieje :)
Padnięta dwumasa
Antek
,
23.08.2016
Odpowiedz
Kupiłem auto i po przejechaniu 2 tysięcy kilometrów padła dwumasa, pewnie poprzedni właściciel musiał ładnie katować auto :/
agresywna jazda
Heniek
,
04.08.2016
Odpowiedz
W moim aucie słychać, że dwumasa się kończy. Odpowiedź jest prosta, wcześniejszy właściciel musiał strasznie katować auto, skoro przebieg to dopiero 150tys.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.