Jak rozpoznać objawy zużytego wysprzęglika? Czym różnią się od objawów zużytej pompki sprzęgła?

Data:
W kategorii Sprzęgło

Współcześnie produkowane samochody wyposażane są w hydrauliczny system sprzęgła, który zastąpił stosowane dawniej linki. Jednym z podstawowych elementów tego układu – zaraz obok pompki sprzęgła – jest wysprzęglik, czyli część eksploatacyjna o ograniczonej żywotności. Jakie objawy daje zużyty wysprzęglik? Jak odróżnić je od objawów zużycia pompki sprzęgła?

Rola i działanie wysprzęglika

Wysprzęglik centralny – bo z takim mamy do czynienia w większości przypadków – to element hydrauliczny zespolony z łożyskiem wyciskowym. Część ta, poprzez swoje działanie, pozwala na zmianę biegów, jednak do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje również sprawnie działającej pompy sprzęgła oraz przewodów hydraulicznych. Awarie wszystkich tych elementów powodują problemy z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia w układzie lub nawet jego całkowity brak. W takich warunkach wysprzęglik nie jest w stanie działać.

Ze względu na dużą zależność wysprzęglika od pompy sprzęgła oraz od przewodów hydraulicznych, objawy jego zużycia bywają trudne do prawidłowego zdiagnozowania i czasem wymagają poważnych interwencji mechanika.

Zużyty wysprzęglik czy nieszczelna pompka?

Ponieważ współczesne systemy sprzęgła to układy hydrauliczne, siłą rzeczy najpowszechniejszym objawem zużycia wysprzęglika – w istocie rzeczy będącego elementem niezwykle podobnym do pompki – będzie wyciek płynu. Jeśli przyczyną wycieku jest wysprzęglik, oznacza to, iż część ta kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany, choć niektórzy próbują ją regenerować, aczkolwiek z różnym skutkiem. Zużycie centralnego wysprzęglika do tego stopnia, że pojawi się w nim wyciek, będzie oznaczało dość spore koszty, ponieważ część ta znajduje się w skrzyni biegów i jego wymiana będzie wymagać wyjęcia całej skrzyni. Między innymi z tego powodu wysprzęgliki, w odróżnieniu od pompek, wymienia się profilaktycznie każdorazowo podczas wymiany samego sprzęgła.

W przypadku wycieku, najlepszym sposobem na zdiagnozowanie, czy przyczyna tkwi w wytartym tłoku pompy sprzęgła, czy w zużytym wysprzęgliku, jest dokładne sprawdzenie miejsca, w którym wyciek ten może być widoczny. Jeśli zauważymy (a nie zawsze jest to łatwe) wyciek płynu z układu w okolicach pedału sprzęgła, to przyczyną najprawdopodobniej jest pompka. Jeśli jednak miejsce, w którym nastąpił wyciek, znajduje się  w okolicach skrzyni biegów, jego powodem jest niemal na pewno wytarty tłok wysprzęglika, co stanowi jasny objaw zużycia tego elementu.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny wysprzęglika centralnego w naszej ofercie!

Groźne objawy zużycia wysprzęglika

Być może pierwszymi objawami zużycia wysprzęglika nie będzie wcale wyciek, lecz powtarzające się trudności z włączaniem biegów, nasilające się zwłaszcza przy próbie wrzucenia „jedynki” i biegu wstecznego. Objawy te są bezpośrednim następstwem omawianego już zużycia tłoka w wysprzegliku i powstałej w ten sposób nieszczelności.

Na ten sam trop naprowadzić nas mogą również problemy z załączaniem i rozłączaniem sprzęgła. Objawia się to tym, iż sprzęgło po wciśnięciu wraca do pozycji wyjściowej bardzo wolno i opornie. Jeśli dojdzie już do takiej sytuacji, sprawę należy potraktować niezwykle poważnie. Powodujące to zużycie wysprzęglika lub nieszczelność przewodów muszą być już bardzo duże, a tym samym niebezpieczne. W efekcie tego może pojawić się również zanik sprawności układu hamulcowego, czyli jedno z najgroźniejszych zjawisk na drodze.


Komentarze

Drżenie skrzyni biegów
Dawid
,
12.02.2020
Odpowiedz
U mnie w Toyocie skrzynia po wrzuceniu na luz na zimnym silniku drży, czy to może być wysprzęglik?
wysprzęglik
Przemek
,
04.02.2020
Odpowiedz
Znajomy mechanik twierdzi, że warto profilaktycznie wymieniać wysprzęglik centralny umieszczony wewnątrz skrzyni biegów bo te zewnętrzne można w każdej chwili zdemontować. Osobiście nigdy nie miałem z tym do czynienia i nie wiem jak to dokładnie wygląda. W razie jakichkolwiek problemów jeżdżę do sprawdzonego serwisu

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.