Jak rozpoznać objawy zużytego wysprzęglika? Czym różnią się od objawów zużytej pompki sprzęgła?

Data:
W kategorii Sprzęgło

Współcześnie produkowane samochody wyposażane są w hydrauliczny system sprzęgła, który zastąpił stosowane dawniej linki. Jednym z podstawowych elementów tego układu – zaraz obok pompki sprzęgła – jest wysprzęglik, czyli część eksploatacyjna o ograniczonej żywotności. Jakie objawy daje zużyty wysprzęglik? Jak odróżnić je od objawów zużycia pompki sprzęgła?

Rola i działanie wysprzęglika

Wysprzęglik centralny – bo z takim mamy do czynienia w większości przypadków – to element hydrauliczny zespolony z łożyskiem wyciskowym. Część ta, poprzez swoje działanie, pozwala na zmianę biegów, jednak do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje również sprawnie działającej pompy sprzęgła oraz przewodów hydraulicznych. Awarie wszystkich tych elementów powodują problemy z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia w układzie lub nawet jego całkowity brak. W takich warunkach wysprzęglik nie jest w stanie działać.

Ze względu na dużą zależność wysprzęglika od pompy sprzęgła oraz od przewodów hydraulicznych, objawy jego zużycia bywają trudne do prawidłowego zdiagnozowania i czasem wymagają poważnych interwencji mechanika.

Zużyty wysprzęglik czy nieszczelna pompka?

Ponieważ współczesne systemy sprzęgła to układy hydrauliczne, siłą rzeczy najpowszechniejszym objawem zużycia wysprzęglika – w istocie rzeczy będącego elementem niezwykle podobnym do pompki – będzie wyciek płynu. Jeśli przyczyną wycieku jest wysprzęglik, oznacza to, iż część ta kwalifikuje się do natychmiastowej wymiany, choć niektórzy próbują ją regenerować, aczkolwiek z różnym skutkiem. Zużycie centralnego wysprzęglika do tego stopnia, że pojawi się w nim wyciek, będzie oznaczało dość spore koszty, ponieważ część ta znajduje się w skrzyni biegów i jego wymiana będzie wymagać wyjęcia całej skrzyni. Między innymi z tego powodu wysprzęgliki, w odróżnieniu od pompek, wymienia się profilaktycznie każdorazowo podczas wymiany samego sprzęgła.

W przypadku wycieku, najlepszym sposobem na zdiagnozowanie, czy przyczyna tkwi w wytartym tłoku pompy sprzęgła, czy w zużytym wysprzęgliku, jest dokładne sprawdzenie miejsca, w którym wyciek ten może być widoczny. Jeśli zauważymy (a nie zawsze jest to łatwe) wyciek płynu z układu w okolicach pedału sprzęgła, to przyczyną najprawdopodobniej jest pompka. Jeśli jednak miejsce, w którym nastąpił wyciek, znajduje się  w okolicach skrzyni biegów, jego powodem jest niemal na pewno wytarty tłok wysprzęglika, co stanowi jasny objaw zużycia tego elementu.

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny wysprzęglika centralnego w naszej ofercie!

Groźne objawy zużycia wysprzęglika

Być może pierwszymi objawami zużycia wysprzęglika nie będzie wcale wyciek, lecz powtarzające się trudności z włączaniem biegów, nasilające się zwłaszcza przy próbie wrzucenia „jedynki” i biegu wstecznego. Objawy te są bezpośrednim następstwem omawianego już zużycia tłoka w wysprzegliku i powstałej w ten sposób nieszczelności.

Na ten sam trop naprowadzić nas mogą również problemy z załączaniem i rozłączaniem sprzęgła. Objawia się to tym, iż sprzęgło po wciśnięciu wraca do pozycji wyjściowej bardzo wolno i opornie. Jeśli dojdzie już do takiej sytuacji, sprawę należy potraktować niezwykle poważnie. Powodujące to zużycie wysprzęglika lub nieszczelność przewodów muszą być już bardzo duże, a tym samym niebezpieczne. W efekcie tego może pojawić się również zanik sprawności układu hamulcowego, czyli jedno z najgroźniejszych zjawisk na drodze.


Komentarze

Drżenie skrzyni biegów
Dawid
,
12.02.2020
Odpowiedz
U mnie w Toyocie skrzynia po wrzuceniu na luz na zimnym silniku drży, czy to może być wysprzęglik?
Zapraszamy do grupy na Facebooku
Redakcja iParts
,
10.02.2022
Odpowiedz
Chętnie pomożemy przy diagnozie. Serdecznie zapraszamy do dołączenia do naszej grupy na Facebooku, tam odpowiadamy na wszystkie pytania techniczne. https://www.facebook.com/groups/motoryzacja.porady
Laik kupił auto
,
22.09.2021
Odpowiedz
U mnie razem z wyżej wymienionymi symptomami dochodzi problem z hamulcem. Mianowicie gdy auto jest zimne pedał jest twardy ale nie chamuje. Na autostradzie miałem sytuacje że wrzuciłem na luz, silnik zszedł do wolnych obrotów, wciskam pedał hamulca, jest twardy ale nie ma reakcji.
Zapraszamy do grupy na Facebooku
Redakcja iParts
,
10.02.2022
Odpowiedz
Z myślą o tego typu problemach powstała nasza grupa na Facebooku. Zapraszamy do dołączenia, eksperci na pewno znajdą rozwiązanie. https://www.facebook.com/groups/motoryzacja.porady
sprzegło ford focus
gosia
,
31.01.2022
Odpowiedz
wymiemiona zoztała pomka i wysprzeglik w sprzegle.I jest dalej problem ze pedał zostaje w podłodze.co robic.???
Zapraszamy do grupy na Facebooku
Redakcja iParts
,
10.02.2022
Odpowiedz
Polecamy dołączenie do naszej grupy na Facebooku - Motoryzacja - porady, mechanika, części samochodowe, gdzie eksperci odpowiadają na tego typu pytania. https://www.facebook.com/groups/motoryzacja.porady
On
Ja
,
22.12.2020
Odpowiedz
Git
wysprzęglik
Przemek
,
04.02.2020
Odpowiedz
Znajomy mechanik twierdzi, że warto profilaktycznie wymieniać wysprzęglik centralny umieszczony wewnątrz skrzyni biegów bo te zewnętrzne można w każdej chwili zdemontować. Osobiście nigdy nie miałem z tym do czynienia i nie wiem jak to dokładnie wygląda. W razie jakichkolwiek problemów jeżdżę do sprawdzonego serwisu

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.