Jak prawidłowo dobierać amortyzatory?

Data:
W kategorii Amortyzatory

Jak prawidłowo dobierać amortyzatory do samochodu? Na które rozwiązania warto postawić, a jakich należy raczej unikać? Czy wybór rodzaju amortyzatorów może mieć wpływ na komfort podróżowania samochodem? 

Prawidłowy dobór amortyzatorów samochodowych jest niezwykle ważny nie tylko ze względu na komfort podróżowania, ale głównie ze względów bezpieczeństwa. Amortyzatory samochodowe odpowiedzialne są za wiele czynności – przede wszystkim za amortyzację, czyli przenoszenie oraz minimalizowanie drgań z wszystkich elementów sprężystych jak np. sprężyny zawieszenia. Jednak równie ważne jest, aby amortyzator gwarantował wysoki komfort podróżowania – oznacza to, iż nie może być on za twardy, gdyż wówczas odczuwalibyśmy w naszym samochodzie każdą, nawet najmniejszą dziurę bądź nierówność na drodze. 

Wyróżniamy dwa główne rodzaje amortyzatorów – amortyzatory gazowe oraz olejowe. Amortyzatory gazowe to obecnie zdecydowanie częściej stosowane rozwiązanie – działają one na podobnej zasadzie co amortyzatory olejowe, jednak zamiast samej cieczy wewnątrz amortyzatora znajduje się mieszanka gazu z płynem. Natomiast amortyzatory olejowe działają w oparciu o dwa zawory, między którymi przepływa ciecz odpowiedzialna za niwelowanie drgań. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Dlaczego amortyzatory gazowe? Otóż są one w stanie zapewnić większy komfort podróżowania, przy jednoczesnym zmniejszeniu siły tłumienia oraz przyczepności. Ponadto amortyzatory gazowe mają mniejszą podatność na zmienność warunków atmosferycznych. Oznacza to, że będą się one lepiej zachowywać od swoich starszych, olejowych odpowiedników niezależnie od pogody. Dodatkowo amortyzatory gazowe można w wielu przypadkach stosunkowo łatwo wyregulować. 

Amortyzatory należy dobierać według zaleceń producentów. Nieprawidłowy dobór amortyzatorów pod kątem naszego samochodu może doprowadzić do uszkodzeń części współpracujących z amortyzatorami. Dlatego w zakresie doboru amortyzatorów warto zdać się na opinię profesjonalistów. Unikajmy także najtańszych, budżetowych produktów. Amortyzatory pochodzące od znanych i renomowanych firm charakteryzują się wyższą skutecznością działania na dłuższych dystansach.


Komentarze

Bez sensu
Robert
,
05.05.2019
Odpowiedz
Jeden wielki elaborat o NICZYM. Ani słowa o wymiarach, koniecznym skoku, sposobach montażu. Co w przypadku wymiany sprężyn w zawieszeniu na wzmacniane kiedy trzeba często dobra amortyzator o większym skoku? Artykuł przydatny... Nikomu!
dobór amortyzatorów
Lukas
,
03.02.2017
Odpowiedz
Jak to dobrze że Iparts ma na swojej stronie takie artykuły teraz już wiem lepiej jak dopasować odpowiedni amortyzator do samochodu a chyba będę musiał go wkrótce wymienić bo zaczynam czuć, że coś chyba powoli niegra.
Dobre amortyzatory
Izydor
,
17.08.2016
Odpowiedz
Jadę do sklepu, mówię jakie auto, numer VIN. Sprzedawca na podstawie tego oferuje mi amorki, które pasują do mojego auta:)
zalecenia producenta
kutek
,
04.08.2016
Odpowiedz
zawsze dobieram takie amortyzatory, jakie zaleca producent i wszystko jest ok
wymiana amortyzatorów
Kiepuś
,
27.04.2016
Odpowiedz
dobrze wiedzieć o takich rzeczach. przyda się, szczególnie teraz bo mam zamiar wymienić amortyzatory u siebie
OEM
Diablo
,
25.04.2016
Odpowiedz
ja do swojego VW dobrałem według numerów OEM i zamienniki siadły idealnie
sprzedawca
wojciech
,
19.04.2016
Odpowiedz
zdaje się na doradców w sklepie z częściami :)
Mechanik
Janusz
,
11.04.2016
Odpowiedz
Takie rzeczy wolę pozostawiać mechanikowi. W razie czego wolę nie kupować dwóch kompletów, albo żałować że kupiłem wszystko nie takie jak trzeba. A mechanik sam dobierze odpowiedni części według moich wytycznych.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.