Jak dbać o wycieraczki w samochodzie?

Data:
W kategorii Pióra wycieraczek

Mało skuteczne wycieraczki to nie zawsze konieczność wymiany piór. W niektórych przypadkach wystarczy o nie odpowiednio zadbać. Intensywne opady atmosferyczne i zmienne temperatury to bowiem poważny sprawdzian dla wycieraczek samochodowych. Niewłaściwa ich eksploatacja może spowodować szybsze zużycie piór. Jak temu zapobiec?

Jesień i zima to czas, kiedy przednia szyba samochodu jest niemal nieustannie zabrudzona. Dwa gumowe pióra mają za zadanie odprowadzać wodzę i z pomocą spryskiwaczy czyścić szybę, co ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze; przede wszystkim po zmroku, kiedy nawet niewielkie zabrudzenie znacznie pogarsza widoczność. Ponadto, jeżeli wycieraczki nie działają poprawnie, jazda w deszczu i zimowej plusze staje się niezwykle męcząca, także ze względu na popiskiwanie wycieraczek. Dlatego zaleca się wymianę gumowych piór wycieraczek przynajmniej raz w roku – najlepiej przed sezonem jesienno-zimowym.

Należy jednak pamiętać, że wymiana piór to nie wszystko, bowiem m.in. zimą, w czasie mrozów gumowe pióra wycieraczek można bardzo łatwo uszkodzić. Sól i chemia także nie służą gumom wycieraczek. Jak zatem o nie zadbać, by nowy komplet wycieraczek działał skutecznie? Po pierwsze należy uczulić się na fakt, że po mroźnej nocy, gdy auto stoi nieużywane, wycieraczki mogą przymarznąć do szyby. Zwykle kierowca odrywa je od szyby, co jest niestety druzgocące dla piór wycieraczek, bowiem może dojść do wyszczerbienia żądła. Drugim, niezbyt dobrym pomysłem jest w przypadku dużych mrozów i oblodzonych szyb, uruchomienie wycieraczek, co zwykle kończy się obciążeniem mechanizmu. Bez wątpienia najbardziej rozsądnym wyjściem z takiej sytuacji jest zakup odmrażacza do szyb w sprayu. To niedrogi, a wydajny i efektywny preparat, którym wystarczy spryskać zamarzniętą powierzchnię szyby i wycieraczek. Po 2 minutach wycieraczki powinny działać bez zarzutu.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Ponadto należy pamiętać, że wycieraczki nie mogą służyć jako skrobaczka do lodu. Szron lub lód na powierzchni szyby należy usunąć przy pomocy skrobaczki. Nie powinno się w tym celu uruchamiać wycieraczek. Dlaczego? Kilka ruchów wycieraczek po takiej chropowatej powierzchni uszkodzi pióra i sprawi, że będą one mniej efektywnie zbierać wodę. Sugerujemy także pamiętać o częstym spryskiwaniu szyby w celu usunięcia brudu, którego zbyt duże ilości mogą uszkadzać wycieraczki i nadmiernie je eksploatować. Warto także czyścić wycieraczki zawsze wtedy, gdy mamy ku temu okazję, czyli np. podczas tankowania. Nie zapominając o tych kilku prostych czynnościach, z pewnością wydłużycie okres efektywnej pracy wycieraczek.