Co zrobić, gdy w silniku przybywa oleju?

Data:
W kategorii Silnik

Od przybytku głowa nie boli – to powiedzenie na pewno nie sprawdza się w motoryzacji. A już szczególnie, gdy mówimy o prawidłowym poziomie oleju w silniku samochodu. Niedawno przybliżaliśmy Wam skutki eksploatacji silnika, w którym stan oleju jest znacznie przekroczony. Pora przyjrzeć się przyczynom. Te mogą być bardzo różne, ale zwykle oznaczają jedno – awarię, którą trzeba jak najszybciej usunąć.

Dlaczego w silniku przybywa oleju?

Jeśli zbyt wysoki poziom oleju w silniku nie jest związany z niedbałą wymianą lubryfikantu, przyczyny trzeba poszukać głębiej. Zaczynamy jednak od otwarcia maski i sprawdzenia, jaki rzeczywisty poziom oleju wskazuje nam bagnet. Przekroczenie wskaźnika MAX o milimetr nie jest jeszcze powodem do paniki. Taki nadmiar nie powinien spowodować wielkich szkód w silniku, który przecież w naturalny sposób podczas eksploatacji spala niewielkie ilości oleju. Jeśli jednak zauważycie, że poziom jest znacznie przekroczony, musicie przygotować się na wizytę w warsztacie. 

Sprawny silnik nie powinien mieć problemu z utrzymaniem właściwego stanu oleju na dystansie nawet 15-20 tysięcy kilometrów (od wymiany do wymiany). Przekroczenie skali bagnetu świadczy o usterce. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty – do oleju przedostaje się inny płyn, który rozrzedza lubryfikant. W efekcie olej traci swoje właściwości smarne oraz gorzej chroni elementy silnika przed przegrzaniem. To może doprowadzić nawet do zatarcia jednostki, a w najlepszym przypadku będzie powodować znaczne dymienie (błękitny kolor spalin). 

Najczęściej do oleju przedostaje się płyn chłodniczy. Łatwo to stwierdzić – wystarczy ocenić kolor oleju. Jeśli jest wyraźnie jaśniejszy, a w dodatku zauważymy ubytek płynu w zbiorniczku wyrównawczym, mamy winnego. Płyn chłodniczy przedostaje się do oleju przez nieszczelną uszczelkę pod głowicą. To dość powszechna awaria w kilkuletnich samochodach, którą na szczęście można dość łatwo naprawić. Mechanik musi wymontować głowicę, ocenić, czy winna jest rzeczywiście uszczelka i ją wymienić. Koszt dla typowego silnika nie powinien przekroczyć tysiąca złotych. Każdy szanujący się warsztat nie poprzestanie jednak na wymianie uszczelki. Konieczne będzie jeszcze planowanie głowicy, czyli wyrównanie jej powierzchni przy użyciu frezarki. Mechanik powinien również sprawdzić szczelność głowicy i układu zaworowego. Bez planowania wymiana uszczelki nie przyniesie praktycznie żadnego skutku i płyn chłodniczy nadal będzie przedostawał się do oleju. Zdarzają się również sytuacje, gdy płyn chłodniczy przedostaje się do oleju w wyniku pęknięcia głowicy lub cylindra. Tu niestety koszty usunięcia awarii będą dużo wyższe. 

Gdy do oleju przedostaje się paliwo

Kierowcy, którzy mają mniej szczęścia, mogą doświadczyć zjawiska przedostawania się do oleju paliwa. Nie ma tu znaczenia, czy mówimy o silniku wysokoprężnym czy benzynowym. Oceny problemu można dokonać samodzielnie – olej „wzbogacony” paliwem nie zmienia swojej barwy, wyraźnie traci natomiast swoje właściwości smarne (jest mniej lepki, co wyczujemy palcami). Można też posiłkować się własnym węchem – olej z domieszką paliwa ma zupełnie inny zapach. 

Oczywiście przedostawanie się paliwa do miski olejowej jest bardzo niekorzystne. Zwykle takie zjawisko oznacza, że silnik jest już mocno wyeksploatowany. Paliwo przedostaje się do komory spalania przez nieszczelne pierścienie tłokowe. W efekcie dawkowane przez wtryskiwacze paliwo osadza się na cylindrach, skąd ścieka wprost do miski. Z czasem kierowca zauważy znaczny nadmiar oleju. Zaznaczamy, że do tego typu awarii dochodzi bardzo rzadko i zawsze dotyczy ona silników, które najlepsze lata mają już dawno za sobą. Naprawa niestety jest bardzo kosztowna i dość kłopotliwa, co w przypadku starszych aut może być nieopłacalne. 

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Masz auto z DPF? To może być powód przybywania oleju

Filtr cząstek stałych, zwany potocznie DPF-em, jest bardzo częstą przyczyną przybywania oleju silnikowego w nowoczesnych silnikach diesla. W skrajnych przypadkach poziom oleju może podnieść się nawet o ponad litr! Skąd bierze się to zjawisko? Sięgnijcie do naszego artykułu na temat zasady działania i eksploatacji filtra cząstek stałych. Teraz przypomnimy tylko, że DPF musi się okresowo regenerować, potocznie „wypalać”. Polega to na tym, że komputer sterujący podaje większą dawkę paliwa i zmienia kąt wtrysku. Podnosi się temperatura spalin, co pozwala na wypalenie sadzy nagromadzonej w filtrze. Tyle teoria, ale praktyka pokazuje, że wiele filtrów nie ma warunków do prawidłowej regeneracji. Kierowcy eksploatują swoje auta głównie w mieście, jeżdżą z niewielką prędkością, a cykl wypalenia nie może zostać zakończony. W konsekwencji duża dawka paliwa przedostaje się do oleju zwiększając jego poziom w misce i pogarszając jego właściwości smarne. 

Jeśli cykl regeneracji DPF nie zostanie zakończony kilka razy z rzędu, w misce przybędzie mnóstwo paliwa. Stan oleju na bagnecie zostanie drastycznie przekroczony, na co musimy natychmiast zareagować. Konieczna będzie wymiana oleju, serwisowa regeneracja filtra cząstek stałych i… zmiana stylu jazdy na taki, który stworzy DPF-owi warunki do normalnej pracy. Pamiętajcie, że obowiązkiem kierowcy jest regularne sprawdzanie poziomu oleju silnikowego. Warto robić to nawet raz w tygodniu. Elektroniczne czujniki są dość skuteczne, ale mają jedną wadę – nie poinformują Was o zbyt wysokim poziomie oleju. A właśnie taki stan jest dla silnika najgroźniejszy. 

Powiązane kategorie towarowe:


Komentarze

Niestety też mnie dopadło
SimonM
,
14.04.2020
Odpowiedz
Przybyło oleju ponad maksymalny stan - BMW 525d z DPF. Nieświadomy zagrożenia (mój pierwszy w życiu silnik diesla) jeździłem tak kilka tygodni. Skutek - zatarta panewka, wymiana silnika - koszt kilkanaście tyś zł. Tyle na temat oszczędności związanych z jeżdżeniem dieslem.
przybywa oleju
Otelmo
,
11.03.2019
Odpowiedz
Czy zawsze ubywanie płynu chłodnicz. musi się wiązać z tzw" kiślem" pod zakrętką oleju ? Mi przybywa oleju, ale podobno z dpf wszystko ok. Ubywa natomiast pł. chłodn. ale pod zakrętką jest ładie czarno, a po zlaniu oleju był nierozżedzony, i czarny także.
dpf - remont silnika
Malcolm
,
31.01.2019
Odpowiedz
U mnie rozrzedzanie oleju przez paliwo (auto - Insignia z dpf) skończyło się remontem silnika. Wał, panewki itd. ... A auto serwisowane, jak dpf się wypalał na postoju nigdy tego nie przerywałem ...
kilka przyczyn
Tomasz
,
31.01.2018
Odpowiedz
może to być uszkodzone gniazdo pompowtrysku, może to być wadliwa pompa vacum, może być uszkodzony pompowtrysk (kapiące z niego paliwo nawet przy braku ciśnienia)
uszczelka a silnik
mariano
,
04.08.2016
Odpowiedz
prawdopodobnie uszczelka pod głowicą do wymiany, ale niestety nie jest to tanie, lepiej cały silnik zmienić :)
No nie...
Tomasz
,
31.01.2018
Odpowiedz
No to kolego dałeś poradę. A zmieniając silnik masz pewność na 100%, że jest super sprawny?
uszczelka pod głowicą
Robertoo
,
23.06.2017
Odpowiedz
U mnie zaczął ubywać płyn chłodniczy i zaczął się przedostawać do oleju. Okazało się, że wadliwa była uszczelka pod głowicą tak jak jest to opisane w artykule. :)
pompa paliwa
krzysztof
,
12.04.2017
Odpowiedz
u mnie przyczyną zwiększania stanu oleju w silniku diesla (ciągnik rolniczy) była pompka paliwa, wystarczyło założyć nowe uszczelnienia
olej
Kalit
,
02.02.2017
Odpowiedz
Jest dokładnie tak jak w artykule powyżej. Problem z olejem może wynikać z filtru cząstek stałych.Właśnie ja miałem taką sytuację .Olej może się podnieść dosyć sporo. Bardzo dobry artykuł . Polecam zdecydowanie.
używany silnik
cyprian
,
17.08.2016
Odpowiedz
przeważnie jest to uszczelka pod głowicą, najtaniej wyjdzie znaleźć używany silnik w dobrym stanie
temperatura
Darek
,
02.05.2016
Odpowiedz
ktoś kiedyś mi powiedział że ilość płynów w aucie uzależniona jest od temperatury powietrza, im cieplej tym ich więcej, prawda to?
DPF
adam
,
25.04.2016
Odpowiedz
w życiu bym nie przypuszczał że DPF może być przyczyną zwiększania się poziomy oleju w silniku
uszczelka
arkadius
,
19.04.2016
Odpowiedz
wymienić uszczelkę pod głowicą
Uszczelka pod głowicą
Artur
,
12.04.2016
Odpowiedz
W moim przypadku zwiększenie stanu oleju zwiastowało uszkodzoną uszczelkę pod głowicą. Płyn chłodniczy zmieszał się z olejem i niestety trzeba było remontować cały silnik.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.