Awaria panewki wału silnika

Data:
W kategorii Silnik

Panewka wału silnika to bardzo newralgiczny element. Moment, w którym zostaje uszkodzona, prowadzi zwykle do drogich napraw. Jak zapobiec uszkodzeniu panewek, by nie musieć ponosić kosztownych wydatków?

Zacznijmy od tego, że w przypadku niektórych aut, do awarii panewek wału silnika dochodzi dosyć często. Co istotne, gdy panewka się zużyje i obróci, silnik niemal zawsze będzie wymagał naprawy lub wymiany. By temu zapobiec, trzeba wymienić panewki odpowiednio wcześniej.

Diagnoza usterki

Nie trzeba być mechanikiem, by stwierdzić, że z autem dzieje się coś złego. Niektóre usterki można rozpoznać po typowych objawach. Nie inaczej jest w przypadku panewek wału silnika, których awaria objawia się cyklicznym stukotem podczas pracy jednostki na biegu jałowym (odgłos dochodzi z dolnej części komory silnikowej). Problem stanowić może fakt, że regularny stukot jest z reguły ledwo słyszalny, co wyraźnie utrudnia wykrycie usterki.

Awarię panewek zwiastuje także pojawienie się metalowych opiłków w oleju silnikowym. Łatwo to zauważyć, dlatego warto zwrócić uwagę na stan zużytego oleju podczas jego wymiany. Ponadto pamiętajmy, by czytać instrukcję obsługi pojazdu. Znajdziemy tam garść pożytecznych informacji względem trwałości panewek wału silnika.

Spodobał Ci się artykuł?
i sprawdź ceny w naszej ofercie!

Skutki awarii

Najgroźniejsza usterka, to tzw. odwrócenie panewki wału silnika, spowodowane brakiem prawidłowego smarowania lub zbyt dużym luzem panewek. Panewka przestaje się ślizgać po wale korbowym, co powoduje duże tarcie. Ze względu na wzrost temperatury, panewka zaczyna się odkształcać, aż w końcu zostaje porwana przez wał korbowy.

Niestety, obrócenie się panewki to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Z reguły wygięciu ulega także wał korbowy, który przy większym pechu może przebić blok silnika, powodując jego trwałe zniszczenie.

Profilaktyka leczy

Dużo nie trzeba, bo wystarczy zadbać o regularną wymianę oleju i nie zapominać o tym, że poziom oleju należy co jakiś czas skontrolować. Zużyty olej silnikowy lub jego zbyt mała ilość mogą wyraźnie przyspieszyć zużycie panewek. Ponadto, należy mieć na uwadze, że panewkom szkodzi zbyt częste forsowanie silnika tj. zarówno nadużywanie wysokich, jak i niskich obrotów oraz tuning jednostki - panewki mogą po prostu nie wytrzymać zbyt dużych obciążeń.

Na drodze zdarzyć się może niemal wszystko. Z reguły wiele zależy jednak od samego kierowcy. Dlatego zaleca się by dbać o samochód i regularny serwis. Nie zaszkodzi także od czasu do czasu zaglądnąć pod maskę, by posłuchać silnika. Zgodnie z tym, co powie Wam każdy mechanik: Jak dbasz, tak masz.


Komentarze

Cykanie - nie zawsze panewka
HTD
,
31.03.2022
Odpowiedz
Raz zatłukłem panewki, tak, cykały, to był mój pierwszy silnik, korba nie wyszła bokiem, dało się zrobić za 3k, nie polecam, polecam zmieniać olej i pilnować poziomu. ALE - w innym aucie już 3 razy cykało, i to nie były panewki. Tam masa innych rzeczy może cykać, w renówce przykładowo dziadowski osprzęt, ostatnim razem - coś wlazło w pasek klinowy i go poszarpało. No i cyku-cyku robił. Już mi się słabo zrobiło, byłem pewny że panewka dopóki nie zajrzałem pod maskę - poszarpany pasek robił cyku-cyku, po wymianie cykanie zniknęło. Jeszcze jedna rzecz - jak coś się już robi panewkom czy układowi korbowemu - czuć nierówną moc. Raz ciśniejsz i jedzie, raz ciśniesz i jakoś nie chce jechać. To był pierwszy objaw przed "Garage 54" - czyli klekot, wszystkie lampki palą i siwy dym ;) Ja myślę, że panewki albo zajedziesz na własne życzenie katując i nie szanując silnika, ALBO - jak masz silnik z czarnej listy. Wtedy nie naprawiaj tylko złomuj złoma, niech ginie.
Awaria silnika?
Andrzej
,
25.08.2020
Odpowiedz
Witam, od paru dni silnik w moim aucie głośno pracuje, nie ma żadnych innych objawów a dziś mechanik powiedział,że tylko remont mnie ratuje , choć on sam nie wie co jest przyczyną dokładnie, trochę się załapałam bo kosz ok 8-10 tyś .
Panewki
Damian
,
26.02.2020
Odpowiedz
Panewki to niestety droższa awaria.
Panewki
Michał
,
19.06.2017
Odpowiedz
Po przeczytaniu artykułu będę patrzył na olej który zlewam z mojego samochodu czy nie ma w nim opiłek metali. Nigdy nie przykuwałem do tego uwagi.
Dbanie o panweki
Romannn
,
30.01.2017
Odpowiedz
Ważne jest kontrolowanie oleju aby panewki nie uległy zniszczeniu. Raz miałem opiłki przy wymianie całego oleju i dobrze że w porę zareagowałem i zadziałałem bo byłaby bieda :). Kontrolujcie swoje samochody.
naprawa
Mateusz
,
23.08.2016
Odpowiedz
jak awarii ulegnie panewka, to koszty naprawy nie są tanie, a szczególnie jeśli nie zareagujemy w porę :/
Panewki
Molaress
,
05.08.2016
Odpowiedz
W mojej Corolli VVT-L panewki siadły dwa razy. Raz kilkaset kilometrów po wymianie, droga zabawa...

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.