Akumulatory żelowe, czyli baterie idealne. Prawie

Data:
W kategorii Akumulator

Patrząc na listę zalet akumulatorów żelowych, mogłoby się wydawać, że oto mamy przed sobą baterie idealne. Proste w budowie, bezobsługowe, tanie, odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Akumulatory żelowe mogą też pracować w niemal każdej pozycji. Dlaczego wiec, mimo tak doskonałej charakterystyki, ciągle jeszcze nie zdominowały rynku samochodowego?

W jakim celu skonstruowano akumulator żelowy?

Aby odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie, należałoby przeanalizować poszczególne wady i zalety akumulatorów żelowych, a także cofnąć się do lat 60. ubiegłego wieku, czyli do czasu, w którym akumulatory te zaczęto produkować.

Jednym z podstawowych celów przyświecających konstruktorom akumulatorów żelowych była chęć wyeliminowania dominujących wad klasycznego, absolutnie dominującego wówczas na rynku akumulatora kwasowo-ołowiowego. A wady te wynikały z samej jego budowy. Działanie akumulatora kwasowo-ołowiowego oparte jest m. in. na elektrolicie stanowiącym płynny roztwór wody i kwasu siarkowego. Płynny elektrolit w czasie eksploatacji odparowywał i kierowcy musieli regularnie sprawdzać jego poziom, a w razie konieczności uzupełniać niedobory. W przypadku uszkodzeń mechanicznych obudowy akumulatora, elektrolit wyciekał i korodował wszystkie metalowe części znajdujące się w pobliżu. Akumulator kwasowo-ołowiowy musiał być również odpowiednio przechowywany i przewożony, co wykluczało jego użycie w określonych przypadkach. Tymczasem nowy akumulator żelowy rozwiązywał każdy z wymienionych, a nawet kilka niewymienionych, problemów.

Jakie są wady, zalety i zastosowanie akumulatorów żelowych?

Biorąc pod uwagę budowę i działanie akumulatora żelowego, można określić go mianem udoskonalonej wersji baterii kwasowo-ołowiowej. Podstawową różnicą pomiędzy oboma typami akumulatorów jest konsystencja elektrolitu. Płynny roztwór wody i siarki, w akumulatorze żelowym zastąpiony został żelową masą powstałą z dodania do kwasu siarkowego krzemionki. Dzięki temu akumulatory żelowe stały się doskonale odporne na wstrząsy, uszkodzenia (nawet pęknięcie obudowy akumulatora nie oznacza automatycznego wycieku elektrolitu i rozlania się po sąsiadujących z nim częściach), odparowanie elektrolitu, a przy tym mogą być używane w niemal każdej pozycji, włącznie ze sporym przechyłem, a nawet czasowym, całkowitym odwróceniem. Ponieważ nie występuje w nich zjawisko redukcji poziomu elektrolitu, akumulatory żelowe są urządzeniami całkowicie wręcz bezobsługowymi (ich obsługa polega głównie na czasowym doładowywaniu), a więc nie pochłaniającymi czasu i uwagi kierowcy. Dlaczego więc, mimo tych wszystkich zalet, akumulatory żelowe nie są powszechnie stosowane w samochodach osobowych?

Spodobał Ci się artykuł?

i sprawdź ceny akumulatorów w naszej ofercie!

Największą wadą akumulatorów żelowych jest ich stosunkowo niewielka moc przy rozładowaniu dużymi prądami, zwłaszcza w niskich temperaturach. Oznacza to, że nie zapewniają one dostatecznie dużo mocy, aby swobodnie uruchomić silnik samochodu osobowego (nie mówiąc już o większym aucie). Co więcej, optymalna temperatura pracy akumulatorów żelowych to ok. 20℃. Temperatura znacząco wyższa lub niższa dość wyraźnie obniża ich efektywność.

Jednak mimo tych wad akumulatory żelowe znalazły swoje zastosowanie w motoryzacji, przede wszystkim jako baterie stosowane we wszelkich jednośladach (od motorowerów po ciężkie motocykle), a także w niewielkich pojazdach elektrycznych i przyczepach campingowych, czyli w pojazdach używanych głównie w sezonie letnim i napędzanych mniejszymi silnikami. W samochodach osobowych lub terenowych akumulatory żelowe stosowane są zawsze jako drugie źródło prądu, głównie dla układu oświetlenia lub odbiorników elektrycznych.


Komentarze

akumulatory żelowe
Paweł
,
04.02.2020
Odpowiedz
Również uważam, że tego typu akumulatory to udana produkcja. Dużym plusem, tak jak mówicie, jest to, że nie szkodzą im żadne mocne przechyły. Co do ładowania to fakt, że przy rozładowaniu mają niską moc, ale dotychczas nie miałem takiego przypadku, a akumulator żelowy mam u siebie już 4 lata. Ze swojej strony też polecam
najlepsze akumulatory
Gabriel
,
20.12.2019
Odpowiedz
Ja do swojego motocykla kupuję tylko akumulatory żelowe. Jak dla mnie dużym plusem jest fakt, że można je stawiać w dowolnej pozycji, gdyż są odporne na przechylanie oraz na wibracje i wstrząsy. Elektrolitu nie trzeba go uzupełniać, a ryzyko wycieku jest ograniczone. To w przypadku motocykla bardzo dobrze się sprawdza. Zalety przykrywają wady, więc dla jak dla mnie do motocykla nie ma lepszego akumulatora
aku
Dominik
,
20.05.2019
Odpowiedz
Trochę wad mają żelowe,, jednak w lecie to nie ma problemów. Uzywam w swoim kamperze i sprawnie działa. Polecam, nie ma co się bać.

Dodaj swój komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.